Skip to main content

AccessTr.neT


Formdaki satıra satıra Tıkladığımda Listede süzsün

Formdaki satıra satıra Tıkladığımda Listede süzsün

Çözüldü #1
Form1 içinde bulunan Listenin sağındaki formdaki küpe nolu satırı çift tıkladığımda, yandaki listeye bütün küpe nolu bilgilerin gelmesini nasıl sağlarız. Saygılarımla
.rar kurb18.03.15.rar (Dosya Boyutu: 89,97 KB | İndirme Sayısı: 9)
53rize, 08-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#2
sayın 53rize,

EK'te;
bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak hazırlanmış örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

örnekte;
kurban_tablo Sorgu adlı alt formunuzdaki Küpe_no adlı metin denetim kutusunun Çift Tıklama Olay Yordamı içerisine gerekli kodlama dahil edilmiştir.

aynı zamanda,listenin tekrar eski haline dönüşmesi için de,yine aynı alt formun üzerindeki Küpe_no_Etiket adlı etiketine Tıklandığında Olay Yordamına buna yönelik kodlama da dahil edilmiştir.böylece,kriterli aramalar öncesinde,listenin açılıştaki ilk hali ile yapılması ve bunun neticesinde de istediğiniz filtreleme sonuçlarının gösterilmesine imkan da sağlanmış olacaktır.aksi uygulanmazsa,talebiniz doğrultusunda,listenin kayıt kaynağı yeni halini alacak şekilde değişmiş olarak kalacaktı.

son olarak,kısa süreli bir ön inceleme sonucunda gözlenen bir hususu da belirtmekte fayda var kanısındayım.

listede arama yaparken formun orta kısmında olan metin kutularını kullanıyorsunuz.fakat,bu denetimler kullanıldığında,listede arama yapılamıyor.bunu gidermeniz için,gerekli düzenlemeleri yapmanıza örnek teşkil etmesi adına,aşağıdaki konuda yer alan sayın Ozan bey'in hazırladıkları örneği inceleyebilirsiniz.bilginize.

Form Üzerinden Veri Arama

iyi çalışmalar,
saygılar.
.rar kurb18.03.15-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 45,77 KB | İndirme Sayısı: 17)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#3
Sayın atoz112, Yapmış olduğunuz kodlar tam istediğim gibi çok güzel oldu ellerinize sağlık. Metin kutularından Listedede arama yaptığında çalışmadığını söylediniz. Aramalar çalışıyor. Yalnız sizin yeni yapmış olduğunuz küpe no tıkladığımızda listeye gelen verilerde süzme çalışmıyor. Bunun öncesinde çalışıyor. Buda herhalde yeni yapmış olduğunuz sorgu1 tablosundan veriler geldiğinden oluyor herhalde. Bunun sorgusu değişik olduğundan yani kod olarak yazdığınızdan yapamadım.Yaparsanız sevinirim. Teşekkürler saygılar.
53rize, 08-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#4
sayın 53rize,

ilgili alt formun Çift Tıklandığında Olay Yordamı ile gerçekleşen küpe_no seçimine göre listeleme işlemi,kodlarını incelediğinizde görülecektir ki;sadece,işleyişini görmeniz adına küpe_no ile eşitlik sağladığı içindir.dolayısı ile,diğer kriter eşitlikleri dahil edilmemiştir.ayrıca,diğer hususa yönelik yapılan tavsiye hakkında da aşağıdaki açıklamaların yeterli olduğu görülmektedir.

uygulamanızda yapılan kritere göre listeleme işleminizin çalışmadığı gözlenmiştir.bir önceki örnek eklenirken,bu hususa dair uygulamanızda bir düzeltme yapılmaksızın olduğu gibi bırakılmıştır.kodlamalar ve ayarlamalar incelendiğinde de,bunun nedeninin;hatalı olmalarından kaynaklı olduğu fark edilmiştir.hata olarak şunlar tespit edilmiştir:

1) form tasarım sayfasında,filtreleme için kullanılmak istenen ilgili metin kutuları (textbox12,textbox2,v.s.),form üzerine eklenirken Ekle menüsünden ActiveX Denetimi olarak dahil edilmiş.

ÇÖZÜMÜ:
denetimlerinizi formlarınıza eklerken,Ekle menüsünden değil,Araç Kutusundan (Toolbox) eklemeyi sağlayınız.böylece,ilgili denetim kutularının olay yordamları seçenekleri ve özellik ayarları daha geniş olarak belirecektir.

kast edilen de şu;ActiveX olarak eklendiğinde olay yordamları 5 adet ile sınırlı iken,araç kutusundan eklenen denetimlerde olay yordamları daha fazla olduğu görülecektir.

2) bir metin denetim kutusundan (textbox) direkt arama işlemi gerçekleştirilmesi istenmiş.

ÇÖZÜMÜ:
arama kriterleri (ya da,diğer bir ifade ile filtreleme için) kullanılacak olan metin kutusu adedi kadar gecici adları ile (gecici1,gecici2,.v.s.) oluşturulacak harici metin denetim kutuları dahil edilmeli ve listenin sorgu tasarım sayfasında,like komutlarında
Kod:
Like "*" & [Forms]![Form1]![TextBox1] & "*"
yerine,
Kod:
Like "*" & [Forms]![Form1]![gecici1] & "*"
şeklinde yazmanız gerekmektedir.

3) metin kutularının Güncelleştirildiğinde Olay Yordamına formdaki listenin güncelleştirilme kodu ( .requery) yazılmış.

ÇÖZÜMÜ:
madde1'de yazılı durumdan dolayı olan bu sorun düzeltilerek olması gerektiği gibi yapılandırılmıştır.bu metin kutularının Değiştiğinde Olay Yordamlarına örnek olması adına
Kod:
Me.gecici1 = Me.Metin100.Text
Liste18.Requery

şeklinde bir kodlama kullanılarak,hem yazdıkça istenen filtrelemeye uygun kayıtların gösterilmesi hem de listenin akabinde güncellenmesi sağlanmıştır.bir de;her bir gecici adlı metin kutularının (gecici1,gecici2,v.s.) Güncelleştirme Sonrasında Olay Yordamlarına ilgili listenin güncellenmesi de sağlanmıştır.

son olarak,sayın 53rize,
EK'te;açıklaması gerekli görülen bu bilgilendirmelerin neticesinde,uygulamayı bu bahsi yapılan düzenlemelerin gerçekleştirilmesi sağlanarak,konunuza dahil edilmiştir.bilginize...iyi çalışmalar,saygılar.
.rar kurb18.03.15-ATOZ2.rar (Dosya Boyutu: 44,5 KB | İndirme Sayısı: 9)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#5
Sayın atoz112, bizlerin sorunlarından, sıkıntılarından uğraşıyorsunuz, bizlere yol gösterip çözüme kavuşturduğunuz için sizlerden allah razı olsun. çok teşekkür ederim saygılarımla.
53rize, 08-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task