Skip to main content

AccessTr.neT


Formu Sorguya Mı, Direkt Tabloya Mı Dayandırmalı ?

Formu Sorguya Mı, Direkt Tabloya Mı Dayandırmalı ?

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar, amacım veritabanı mantığını iyice kavramak, bu yüzden bir soruya cevap arıyorum; bir formu direkt tablodan oluşturma ile sorgudan oluşturma arasındaki fark nedir?, fark var mıdır? , hani form oluştur sihirbazı ile direkt oluşturuyoruz ya aslında burada formu oluşturmanın temelinde yine bir sorgu mu yatıyor? form dediğimiz şey aslında bir view midir? temel sorum aslında şu; formu sorgu kullanmadan direkt tablodan oluşturma işi, yine aslında bir sorgulama işidir, yanlış mıyım? yoksa burada farklı bir bağlantı türü mü var? çünkü formu tasarım modunda açtığımızda formun kayıt kaynağında bir Sql yerine sadece tablo adı yazıyor... bu da aklıma bu gibi bir soru getirdi.Teşekkürler.
Cevapla
#2
Örneğin tabloda 5000 öğrenci var. Bunlarda 4500 tanesi mezun olmuş. 500 tanesi aktif öğrenci. Tablo üzerinden direkt olarak form yapıldığında mezun olanlar dahil tüm kayıtlar çıkar. Eğer mezunları görmek istemiyorsam sadece aktif öğrenciler ile işlem yapmak istiyorsam tablo üzerinden önce sorgu oluştururum. öğrencinin durumunu sorguda aktif olanlar diye filtreleme yaparım. sorgudan form yaparım. bu durumda formda sadece aktif olanlar gözükecektir. Benim edindiğim bilgilere göre sorgu filtreleme yapıyor. Ayrıca tablolar arasında ilişki kurmasınıda sağlıyor. Üstadlarım daha iyisini bilir tabiki.Umarım yeterli olmuştur.
Cevapla
#3
Çok teşekkür ederim, şimdi daha iyi oldu, dediğiniz gibi içerik yönünden form=tablo, doğru, yani aslında bu da demektir ki, sorgulardan oluşan formlar isimize yarayacak olanlardır, ham tabloyu yansıtmayan bi faydası yok, eyvallah teşekkürler, iyi calismalar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task