Skip to main content

AccessTr.neT


Formun alt formuna başka tablodan coklu veri çekmek

saglikci_salih
saglikci_salih
7
3595

Formun alt formuna başka tablodan coklu veri çekmek

#1
Ozur kusura bakmayın konu anlaşılmadığından düzeltmem gerektiğini düşündüm. Formdaki sorunum şöyle. benim hastane dışında doğum yapma riski bulunan gebeleri devamlı müdürlüğümüze bildiriyoruz. onlarda 112 hızır acile bildiriyorlar. Riskli bölgede bir gebe doğum yapacağı vakit, zaman kazanmak maksatlı bir form. Bu form her ay düzenli şekilde bildirim yaptığımız Excel formumuz. ben ise bunu Access e göre düzenledim. frm_riskli formunda yeni kayıt dendiğinde dönem ve aile hekimi kodu secildiğinde o aile hekiminin yeni gebeleri frm_gebe altformuna bir önceki ayki gebeleri ise frm_gebees altformuna yazılaması gerekiyor. ben bir önceki aydaki gebeyi Dlookup komutu ile getirdim ama sadece bir tanesini değeri kaldı. şöyle izah etsem iyi olur. bu ay frm_gebe altformuna yazdığım gebeler bir dahaki ay frm_gebees altformuna otomatik olarak gelmesi. ben sadece bir kayıtı getirebildim. ama ikinci kayıtı getiremiyorum.
.rar Hastane Dışı Doğum Riskli Gebe 2003.rar (Dosya Boyutu: 92,84 KB | İndirme Sayısı: 14)
saglikci_salih, 28-07-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Son Düzenleme: 06/05/2013, 11:58, Düzenleyen: saglikci_salih.
Cevapla
#2
Yazdıklarınızı defalarca okumama rağmen inanın tam olarak anlayamadım. Sanırım kimse de anlamamış ki cevap yazan olmamış. Sizden olayı daha anlaşılır ve basitleştirerek anlatmanızı rica ediyorum. Alttaki iki alt formun da adı aynı ama kaynaklarına bakınca en alttakinin denetim kaynağının diğerinden farklı olarak tbl_gebees olduğunu görüyorum. Sanırım siz bu alt formdaki veriler konusunda sorun yaşıyorsunuz. İşleyişi biraz daha açık anlatsanız....Sağdaki liste kutusundan bir kayda tıklayarak dönem seçildiğinde frm_gebe altformunda o ayla ilgili kayıtlar geliyor sanırım. En alttaki alt formda da tıklanan aydan 1 ay önceki kayıtlar mı gelmeli? Bunu mu istiyorsunuz?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#3
sayın mehmet bey kusura bakmayın köyde olduğum için biraz gec cevap veriyorum. Doğrudur biraz karışık bir form anlaşılmasıda zor. Frm_risk formunun icinde frm_gebe ve frm_gebees diye alt formlar var. Ama frm _gebe alt formu ile frm_gebees alt formlarının adı yanlış oldu galiba frm_gebe formu kayıt kaynağı tbl_gebe frm_gebees altformunun kaynağı ise tbl_gebeesdir ve frm_gebe formuna kaydedilen veri bir sonraki döneme frm_gebees formuna yeni kayıt olarak aktarmam gerekiyor. Kayıt getir butonundaki Dlookup komutu ile ancak bir kaydı getirip yeni kayıt olarak ekliyebiliyorum diğer kayıtları getiremiyorum.
saglikci_salih, 28-07-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Son Düzenleme: 05/05/2013, 17:35, Düzenleyen: saglikci_salih.
Cevapla
#4
Merhabalar,

Mehmet Hocam haklı defalarca kez okumak zorunda kaldım ama biraz anlaya bildim.

1- Dlookup kullanmadan yapabiliriz. Gebees tablosunu bir sorguya al doktor ve dönem kısımlarını riskli formundaki veriye göre süzsün. (tıpkı ekleme olayındaki gibi aynı filtreleri kullansın) Alt formdaki problem bence üst alanlara bağlamaya çalışman

2- Kayıt getir butonuna da aşağıdaki kodu yazarak dener misin.

Visual Basic Code
DoCmd.SetWarnings False
DoCmd.OpenQuery "srg_ekle", acViewNormal, acEdit
DoCmd.SetWarnings True
Çekirge'nin Çırağı

İlmin yarısı, soru sormaktır.
Cevapla
#5
sayın raham formun anlaşılmaması normal. cünkü yaparken biz bile zorlanıyoruz. üst forma bağlamayın demişsiniz ama bunun üst forma bağlı olması gerekiyor. cünkü yarın bir müfettiş geldiğinde bize örnek 6 nolu aile hekiminin mart 2013 deki riskli bölgedeki gebelerini cıkarın dediğinde biz bu formu cıkaracağız. bu formda frm_gebe bölmünde mart 2013 deki gebeler olacak frm_gebees bölümündede şubat 2013 deki gebeler olması gerekiyor. (sorunda burada başlıyor). dediğinizi yaptım. sorguyu ekledim. üst formla ayırdım fakat id no su olmadı bu seferde boş kalıyor rapor bu sefer boş geliyor.bağlantı olmadığı için.Neyse artık olmayınca olmuyor. herşeyin bir sınırı var değilmi. Yardımlarınız için cok ama cok teşekkür ederim. Zaman ayırıp yardımcı olduğunuz için.
saglikci_salih, 28-07-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#6
Burada sorun sizin olayı tam olarak anlatamamanızdan kaynaklanıyor. Biz sezmeye falan çalışıyoruz. Ben anladığımı yazayım. Diyelim ki soldaki listeden bir dönem seçtim. Diyelim Mart 2013 seçildi. Asıl altform olan frm_gebe'de Mart ayının gebeleri listelenirken onun altındaki frm_gebees altformunda da Şubat 2013'ün tüm gebeleri mi sergilenecek? Bu mudur istediğiniz tam olarak. Birinin diğerinin 1 ay gerisinden gelmesi mi? Doğru mu anlamışım?
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da