Skip to main content

AccessTr.neT


gizlilik seçenekleri-Baslangic Ayarlari

gizlilik seçenekleri-Baslangic Ayarlari

Çözüldü #1
Merhabalar,
Access 2010 daki bir projeyi Dosya-Secenekler-Gecerli Veritabani altinda yer alan bölümden proje acilirken baslangicta hangi form ile baslayacagini, kisayol menü cubuklarinin görüntülenme izinleri v.s. bir cok ayarlamalari buradan yapabiliyoruz. Örnegin Access 2003 de bu baslangic ayarlari yapildiginda ve proje dosyasi acildiginda artik yukarida bahsettigim gizlilik ile ilgili bir menü veya bir erisime ulasma imkani kalmiyor. böylelikle projeyi kullanan baskalari tarafindan tablo ve formlarin tasarim görünümünde acilmasi engellenmis oluyor. Access 2010 da ise yien bahsettigim baslangic ayarlarini degistirmeme ragmen Dosya menüsü altinda gizlilik seçenekleri beliriyor ve buraya tiklanarak baslangic ayarlarini baska kullanicilarinda degistirebilirliligi ortaya cikiyor. Benim istedigim ben baslangic ayarlarini yaptiktan sonra baska hic kimse bu ayarlara ulasamasin ve degistiremesin. Yardimlariniz icin Tesekkür ederim.
Cevapla
#3
Öncelikle yardiminiz icin Tesekkür ederim Sayin SCavusoglu. ama malesef bu da istedigime tam bir cözüm olmuyor. verdiginiz linkteki yöntemler ile ODBC ile Sql serverden aldigim bagli tablolara baskalari ulasabiliyor ve bagli tablo üzerindeki kayitlarda degisiklik yapabiliyor. ben bunlarin olmasini da engellemek istiyorum.
Cevapla
#4
Bu tür ayarlara shift ile çalıştırılarak zaten her zaman ulaşılabiliyor. Shift kilidi koyarsanız acemi kullanıcıları engellemiş olursunuz ama bilgili kullanıcılar her durumda verilerinize ulaşırlar. Bunları engellemenin yolu yok maalesef. Ama başlangıç ayarları kapatılır, shift kilidi koruması çalıştırılır, vb şifreleme kullanılır, kullanıcı düzeyi güvenlik kullanılır, çalışma mde'ye çevirilir ve veriler de şifrelenirse işte o zaman biraz rahat uyursunuz. Tablolarınızdaki verileri crypto ile şifrelerseniz verilere ulaşılsa bile kullanılamayacktır. Eğer o kadar önemli veriler kullanıyorsanız aşağıdak sitemiz onursal yöneticilerinden Cüneyt arkadaşımın bir çalışması var. Onu inceleyin. Mutlaka işinize yarayacaktır.


Veri tabanını Crypto ile şifreleme
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task