Skip to main content

AccessTr.neT


Grafiği komutla çalıştırmak

Grafiği komutla çalıştırmak

Çözüldü #1
Arkadaşlar merhaba,
Ekteki örnekte form açıldığında grafik gizli ve komutla görünür hale geliyor.
Ancak form açıldığında grafik gizli olmasına rağmen grafik hesaplandığı için form açılana kadar biraz zaman geçiyor.
Bunu hızlandırmanın bir yolu var mı?
Veya grafik formda gizli kalsın ama komut düğmesine basıldığı zaman hesaplama yaptırılabilir mi?
Bu örnekte veriler fazla değil ve tek bir grafik olduğu için çok problem değil. Ama ana veritabanımda birkaç tane grafik ve fazla veri olduğu için ciddi anlamda sorun oluyor.
Yardımcı olabileceklere şimdiden çok teşekkür ederim.
.rar GRAFİK.rar (Dosya Boyutu: 32 KB | İndirme Sayısı: 18)
abahceci, 12-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#2
Merhaba
benim ilk akıma gelen tarihi LABORATUAR formundan seçip,bir butonla ayrı bir formda (frm_grafik adında olabilir) grafiği açmak olabilir.
Cevapla
#3
Sayın C*e*l*o*y*c*e, cevabınız için çok teşekkür ederim.
Acaba söylediğinizi gönderdiğim örnek üzerinde gösterebilir misiniz?
Tekrar çok teşekkür ederim...
abahceci, 12-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#4
Sayın abahceci konunun son durumu nedir?

Grafiğin kaynağına baktığımda bir Sql sorgusu gördüm. Burada tarihe göre gruplama vb. işlemler yaptırmışsınız. Bu işlem sadece bir kişiye veya kısıtlı bir özelliğe göre olmadığından tüm tablodaki verilere göre çalışıyor. Tablonuzda ise test sonuçlarının hassasiyetinden kaynaklı sayısal veriler büyük ondalıklı sayılar ve çok sayıda alan var.

Select sorgunuzun hedefini daha özelleştirebilirsiniz ya da MySql gibi hızlı bir veritabanında bilgileri saklayabilirsiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#5
Sayın alpeki99 hocam, öncelikle konu üzerinden 4 aydan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen ilgilenip cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.
Doğruyu söylemek gerekirse; grafiği Tasarım sekmesinden Grafik ekle yolunu kullanarak yaptım. Yani satır kaynağı üzerinden sorgu oluşturarak yapmadım.
Select sorgusunu özelleştirebileceğimi söylemişsiniz, ancak bunu nasıl yapacağım konusunda maalesef hiçbir fikrim yok Img-cray
MySql'i de ismen biliyorum, ama hiç kullanmadım ve ne işe yaradığı konusunda hiçbir bilgim yok.
Bunlarla ilgili, "en azından fikir vermesi açısından" kısaca bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
Tekrar çok teşekkür ederim...
abahceci, 12-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#6
Sayın abahceci konunuzun bu kadar geride kalması bizim hatamız öncelikle bunun için kusurumuzu affedin.

Select sorgusunu özelleştirmek derken Where ile seçilecek kayıtları belirtmeyi kastetmiştim:

Visual Basic Code
SELECT * FROM sonuclar


diyecek olursam sonuclar tablosundaki tüm kayıtları seçerim ancak

Visual Basic Code
SELECT * FROM sonuclar WHERE cinsiyet='Erkek'


dersem sadece Cinsiyet alanındaki değeri Erkek olan kayıtları çekmiş olurum. Elbette sizin tablonuzda şart belirtmeden tüm kayıtları çekmek durumunda da kalabilirsiniz işte o zaman farklı çarelere başvurulabilir.

Anladığım kadarı ile laboratuar kayıtlarını saklıyorsunuz. Yüksek hassasiyetli rakamlar olduğu için veritabanı olarak MySql'i tavsiye ederim. Veri güvenliği, kullanıcı yetki güvenliği, hız, veritabanındaki alan türlerinin çokluğu gibi muazzam avantajları var. Eğer onbinlerce kayıt saklıyorsanız, 5 ten fazla kullanıcı ağ ortamında bu verilere erişmeye çalışıyorsanız o zaman MySql'e geçmeniz iyi olacaktır.

MySql aynı Access gibi veritabanı programıdır. Access'te program geliştirecek form, rapor varken MySql'de bu özellikler yok. Sadece veri saklama ve sorgulama için kullanılmaktadır. "Peki nasıl program olarak kullanacağım?" diye merak ediyorsunuzdur. Program olarak yine Access'i kullanacaksınız ancak verileri MySql'de saklayacaksınız. Bunun için programınızı FE ve BE olarak ikiye ayırma işlemi yapacaksınız. İş oraya gelecek olursa zaten sitede yardımcı oluruz yeni konuda.

AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task