Skip to main content

AccessTr.neT


Güncel Puan Durumu

Güncel Puan Durumu

Çözüldü #1
Merhaba,

Futbolda Türkiye liginde 1959 dan beri oynanan maçlarla ilgili db var. Sezon bazında takımların her maçtan sonra puan durumlarını gösteren bilgiyi almak istiyorum. Sezon bazında takımın her maçından sonra bir önceki maçın üstüne ekleyerek güncel puan durumunu vermektedir. Macro bilmediğim için bunu queryde Dsum ile yapıyorum ama şu ana kadar 38.000 den fazla satır olduğu için bunu query ile hesaplaması çok sezon, çok takım ve çok hafta olduğu için çok uzun sürüyor.

Bunu kısa sürede yapabilecek macro konusunda yardım rica ediyorum.

Ekteki db için açıklama:
Table1=1959 dan beri tüm maçları içeriyor. Sezonlar ve takımlar bazındadır.
Table2-HAFTALIK PD=Sonuçları görmek istediğim tablo

Sorgu1=Table1 üzerinden yaptığım ve Table2-HAFTALIK PD tablosuna yapıştıran sorgu (ancak dediğim gibi çok uzun süre alıyor)


Microsoft Access 2000 İngilizce kullanıyorum, gene bu formatta rica ediyorum.
.rar a.rar (Dosya Boyutu: 661,49 KB | İndirme Sayısı: 15)
Cevapla
#2
Aynı konuyu 2019da da sormuşsunuz ve çözümlenmiş. Bunun ne farkı var?
Cevapla
#3
Öncelikle uzun süredir yurtdışında olup yeni döndüğüm için o konuyu açtığımı unutmuşum bile, eskilerede bakmakta aklıma gelmedi açıkçası, kusura bakmayın. Sizede bravo, benim düşünemediğimi düşünmüşsünüz, ama dediğim gibi oldu, bu süre zarfında accessle pek ilgilenemedim, zaten dikkat ederseniz forumda çok az şey sormuşum. Hatırlatmanız üzerine tekrar baktım, orada 120 kayıt var, kısa sürede sonucu veriyor, yeni yolladığımda 38.000 + adet satır var. Zaten konuda da belirtmiştim her hafta satır sayısı artıyor ve daha da artacak.

38.000 küsur satırda sonuç almak çok çok uzun sürüyor, o yüzden sorumu yineleyorum; daha kısa bir sürede sonuç alabileceğim bir yöntem var mıdır?
Cevapla
#4
İşlemlerinizin hızlanması için yapılabilecekler
  • Dlookup kullanımını azaltma: Dlookup fonksiyonu her satır için ayrı ayrı sorgu yapıyor ve kayıt sayısı ilk örneğinizde 120 iken pek sorun olmasa da şimdi bu performansı olumsuz etkiliyor.
  • DSum kullanımını azaltma: Benzer şekilde, Dsum fonksiyonu da her satır için ayrı ayrı sorgu yapmakta ve performansı düşürmekte.

    Geçici bir tablo oluşturarak ve bu tablo üzerinde hesaplamalar yaparak işlemi hızlandırabilirsiniz. Şu anda çalışmanıza ayırabileceğim çok fazla vaktim yok tavsiyeler doğrultusunda çalışmanızı revize ederseniz takıldığınız noktalarda yardımcı olmaya çalışırız.
Cevapla
#5
sayın @10pele10, 2. tabloya aktarmaya gerek var mı? sadece sorgu (insert değil normal sorgu) olarak kalmasının ne sakıncası var?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task