Skip to main content

AccessTr.neT


Günlük Ücret Toplama

Günlük Ücret Toplama

Çözüldü #1
Merhaba sayın hocalarım 2 haftadır buradan da yardım aldığım öğrenci kayıt sistemi ile uğraşıyorum. aslında kayıt bitti fakat ek özellikler eksikler istekler çıkmaktadır. sizlerden minik bir ricam olacaktı.

Odemeler adında bir tablom var. içinde Odeme_miktari ve Tarih başlıklarım var. benim istediğim ana form üzerine sadece günlük toplam alınan para yazılması.
örneğin: 08.09.2022 tarihinde 2 adet ödeme aldım. 125+125 = 250 tl formun üsta tarafına her ödeme girdiğimde artmasını istiyorum. fakat tarih birgün sonraya geldiğinde sıfırlanacak ve o tarihteki kayıtları toplayacak. yani günlük ödeme toplayacak sadece ana formumun üzerinde kalacak.

yardımlarınız için teşekkür ederim.


[Resim: do.php?img=13284]
Cevapla
#2
DSum ile o güne ilişkin ödeme tutarlarının toplamını ilgili alanda gösterebilirsiniz. Sum ile toplamı gösterdiğimizi hatırlıyorum önceki halinde. Dsum işlevlerini site içinde araştırın çözümünüz o.
Cevapla
#3
(08/09/2022, 21:31)atoykan yazdı: DSum ile o güne ilişkin ödeme tutarlarının toplamını ilgili alanda gösterebilirsiniz. Sum ile toplamı gösterdiğimizi hatırlıyorum önceki halinde. Dsum işlevlerini site içinde araştırın çözümünüz o.

dsum ile zaten topluyorum onda problem yok. ama günlük toplamını yapamadım. tarihsel toplama problemim var. günlük kasa gibi düşünün yani.

ben böyle birşey yaptım ama sonuç alamadım.

=Dsum("Odeme_miktari","Odemeler","date()")

çok yanlış mantık oldu.
Son Düzenleme: 08/09/2022, 21:55, Düzenleyen: omergenc7.
Cevapla
#4
Dsum syntaxı Dsum (ifade,etki alanı, kriterler) şeklindedir. ifade toplama işlemini yapmak istediğiniz alanı, etki alanı kullanmak istediğiniz tablo/sorgu/db gidi kaynakları ve kriterlerde hangi ölçütlerde işlem yapmak istediğinizi ifade eder. Kriter alanında tanımlayacağınız kriterler tıpkı sorguda oluşturduğunuz kriter mantığı ile yazılır. Sizin kriter olarak belirlediğiniz alan hatalı date() fonksiyonuna göre işlem yapmasını istiyorsunuz ama nerede karşılığını arayarak yapacak bu işlemi onu belirtmemişsiniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da