Skip to main content

AccessTr.neT


İç içe ürün listeleri - grupları (yapamıyorum bir türlü...)

İç içe ürün listeleri - grupları (yapamıyorum bir türlü...)

Çözüldü #1
nasıl anlatacağım bilmiyorum. Umarım derdimi anlatabilirim...

Hani il - ilçe - semt gibi tablolar var...

İli seçince o ile ait ilçeler çıkıyor. İlçeyi seçince o ilçeye ait semtler görünüyor.

Ben de böyle birşey yapmaya çalışıyorum. ürün serisini seçince o seriye ait ürünler listelensin. ürünü seçince o ürüne ait parçalar listelensin...

Ayrıca yeni kayıt oluşturabilmek de istiyorum. Mesela seri ismini , bu seriye ait ürünü, ve bu ürünün parçalarını teker teker form üzerinden girebilmek istiyorum. Ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Benzer bir örnek arıyorum ama bulamıyorum...

şöyle dandik bir photoshop çalışması yaptım derdimi anlatmaya yeterli olur umarım.

İnanın yüzlerce örnek indirdim hepsini inceledim ama bir türlü aradığım şeyi bulamadım. istediğim gruplandırmalı ve form üzerinden yeni kayıt eklemeli basit bir veritabanı örneği eklerseniz çok memnun olurum.


[Resim: do.php?img=4373]
.rar Tolga veritabanı.rar (Dosya Boyutu: 26 KB | İndirme Sayısı: 8)
Son Düzenleme: 15/06/2014, 17:46, Düzenleyen: sonneillon.
Cevapla
Çözüldü #2
Örnek bir çalışma ekleseydiniz daha hızlı bir şekilde yardım alabilirdiniz. Çalışma alanınız hakkında bilgi verseydiniz keşke...
İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn " Şüphesiz Biz Allah'tan Geldik ve O'na Döneceğiz "
Cevapla
Çözüldü #3
Aslında video dersler kategorimizde bununla ilgili video var.

İl Seçince İlçelerinin Getirilmesi ya da Ana Kategori Seçilince Alt Kategorilerin Getirilmesi

Bu dersi bir inceleyin sonrasında yine takılırsanız mesaj yazın konuya yardımcı olalım.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #4
Sayın sonneillon,

Uygulamanız incelendiğinde talep ettiğiniz hususa dair henüz oluşum içinde olmadığı görülmektedir.bir nebze;il –ilçe –köy üçlemesi tarzında olmasını talep ettiğiniz bu oluşum uygulamanızda mevcut bulunan hali hazırdaki tablo ve içerik yapısına uygun olmadığı anlaşılıyor ve bu nedenle de tekrar gözden geçirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkartıyor.nedeni ise;grup –ürün – bileşen olarak düşünecek olursak,ürün ve bileşen verileri bir ayrım teşkil etmemektedir.

Bir örnekle açıklayayım.bir oto galerisi uygulaması için bu üçleme kombinasyonuna göre;araba markaları,marka modelleri,motor v.s. tabloları ayrı olarak tasnif edildiğinde,bir form üzerinde bu seçimler söz konusu olabilirdi.

Sizin uygulamanızdaki tablolarda var olduğu resimden anlaşıldığına göre;

Ürün grup tablosunda, Kauçuk Seri yazılı
Ürün isimleri tablosunda,fiş ve priz türleri yazılı
Ürün bileşenlerinde ise,gövde ve kapak bilgileri yazılı olduğu düşünülmekte.

Ürün isimleri ve bileşenler her grup için geçerli olmaya müsait durumda.kesin bir ayrım yapılabilecek durumda değil.bileşenlerin hangi ürün ismine göre olduğu anlaşılmamaktadır.

Bu sebeple,sanırım uygulamayı geliştirmeye geçmeden öncesinde,ilk yapılması gereken;tablolarınızın ve bu tablolarda yer alacak verilerin birbirleriyle ilişkilendirmelerinin tam anlamıyla yapılmasının sağlanması ve ancak bu sağlam temelli tablo yapısı oluşturulduktan sonra,uygulama binanızın yapımına başlanması,sizin kodlamalar konusunda meydana gelebilecek sarsıntılara karşı koyabilmesi elde edilebilir.aksi takdirde,bu hali ile,binanızın yıkılması ya da güçlendirilmeye çalışılması kaçınılmaz olacaktır.

Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak tablolarınızın yeniden oluşturulması ve düzenlenmesi sağlandıktan sonra ekleyeceğiniz yeni örneğiniz üzerinden çalışılması daha sağlıklı ve verimli olacaktır kanısındayım.bilgilerinize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
Çözüldü #5
Desteğiniz için teşekkür ederim. Veritabanını belli bir yere getirdim gruplandırmayı yaptım. Yeni ürün girişini yapmaya çalışıyorum. Son halini verip buraya ekleyeceğim. Giriş seviyesi kullanıcı olduğum için ağır ilerliyor..
Cevapla
Çözüldü #6
Pes ettim. 2 haftadır uğraşıyorum ama yapamadım. İlk mesaja çalışmamı ekledim ama bomboş şuan. Daha rapor nedir sorgu nedir bunları bilmiyorum.

Sıfırdan eğitimlere tekrar başlayacağım ondan sonra bu projeye devam edeceğim. Başka türlü olmayacak sanırım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task