Skip to main content

AccessTr.neT


Kayıt Ekleme Problemi

Kayıt Ekleme Problemi

#1
Selamun aleyküm form oluşturuyorum yeni kayıt eklerken textboxa değer giremiyorum ama var olan kayıtı değiştirebiliyorum nasıl çözebilirim ne hatası yapmışımdır?
Cevapla
#2
(21/04/2016 22:58)Tunc4y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Selamun aleyküm form oluşturuyorum yeni kayıt eklerken textboxa değer giremiyorum ama var olan kayıtı değiştirebiliyorum nasıl çözebilirim ne hatası yapmışımdır?

Dosyanı ekler misin bakalım
misilak, 08-02-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#3
buyrun lütfen acil yardım
.rar sehirreh.rar (Dosya Boyutu: 719,1 KB | İndirme Sayısı: 7)
Cevapla
#4
Sn. Tunc4y

Çalışmanızı inceledim. Size tavsiyem hazır daha işin başındayken sn. ozanakkaya'nın yayınladığı yapılmaması gereken ölümcül hatalara dikkat ederek dosyanızı yeniden yapılandırmanız. 

Form adlandırmalarında büyük harf, türkçe karakter, boşluk bırakma gibi hatalar var. Ayrıca kayıt işlemlerini ilişkisiz metin kutuları ile Sql kodları kullanarak yapmaya çalışmalısınız. Bu şekilde istemeden tablolarınızdaki verilerin silinmesine veya hatalı değişmesine neden olabilirsiniz.
Cevapla
#5
Sayın Tunc4y,

Öncelikle,kendi adıma imkan ve zaman yetersizliği nedeni ile uygulamanızı yeterli süreli inceleme durumum olmadı fakat kısa süreli bir incelemede dahi görülen bazı hususlara dair aşağıdaki açıklamaların yapılmasını uygun bulmaktayım.

1)
AdresTablo adlı tablo için;bu tabloda yer alacak bilgilerin ana tablo olarak kullanmayı düşündüğünüz IsletmeTablo adlı tablo içerisinde yer alamsı daha uygundur.çünkü;bu hali ile,hangi adres bilgisinin hangi işletmeye ait olduğu belirsiz kalmaktadır.kaldı ki,bu hali içerisine işletmenin ID değerini de ekleyebilirsiniz fakat buna gerek yok.ana tabloda bu alanları göstermek yeterlidir.

2)
IlceTablo adlı tablo bu hali ile yetersiz kalmaktadır.bunun yerine site içerisinde “İL İLÇE” ya da benzeri ifadeleri aratmak sureti ile edineceğiniz çeşitli içerikteki konularda mevcut bilgileri ve örnekleri inceleyiniz.bu örneklerde yer alan İL ve İLÇE tablolarını kendi uygulamanıza adapte edebilirsiniz.

Çünkü;size gerekli olabilecek bir alanlardan ikisi de bunlar olacaktır.ana tabloda il seçimine göre ilçe değerinin de gösterilmesi adına.bu da gösteriyor ki,ana tabloda yeni düzenleme gerekmektedir.

3)
GenelBilgiTablosu adlı tablo içeriğinde yer alacak bilgileri (verileri) ana tablo ile özdeşleştirirken bu tabloda ana tablodaki işletmenin ID alan değerinin de olması gerekir ki,ilişkilendirmelerde ya da alan birleştirmelerinde bunları uyarlarken hangi işletme için olduğu da anlaşılır olmasına zemin hazırlamış olursunuz.

4)
İşletme Formu adlı form üzerinde yer alacak denetimlerin bu ana tablo olarak kullanacağınız IsletmeTablo adlı tabloya kaydetmesi için kayıt kaynağında bu tabloyu göstermelisiniz. Uygulamadaki hali ile bakıldığında,her biri ayrı tablolar olarak yazılmış durumda.her bir alanı bu ana tablo olarak gösterip,ancak ilişkilendirme kısmında hangi tablo geçerli ise o tabloyu bağlamak gerekmektedir.

Şimdilik olmak üzere,fırsat bulunan zaman içerisinde görülen hususlara dair yazmak istediklerim bunlardan ibarettir.

Son olarak;Sayın Allback bey tarafından yapılan açıklamayı katılarak tekrar belirtilen konuyu ve aşağıda bağlantısı yazılı konunun ilk başlığında yer alan hususlara göre uygulamanızı tekrar düzenlemenizi tavsiye etmek isterim.Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#6
sayın Tunc4ay,

konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.

şüphesiz,işlemleriniz tamamlanmış ve sorununuzu çözmüş de olabilirsiniz.site içi aramalarınız neticesinde sitede yer alan konuları ve örnekleri incelemelerinizin sonucu ile bazı gelişimler elde etmiş de olabilirsiniz...bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da