Skip to main content

AccessTr.neT


Klavye Kısayolları

Klavye Kısayolları

Çözüldü #1
ACCESS' TE yaptığım çalışmada CTRL+C yada CTRL+V şeklindeki benzer kısayolların kapanması, kullanılamaması ile ilgili bilgisi olan var mı. Yabancı sitelerde de gezdim, Google' a da sordum. Bunun Mümkün olmadığını öğrendim. Bilgisayar için genel olarak kısayolların kapatılmasından bahsediliyor. Oysaki ben sadece formlarımda kullanılmasını engellemek istemiştim. Bilgisi olan varsa yoruma açık bir konu diye düşünüyorum. Saygılar
Cevapla
#2
Bunun mümkün olmadığını nerede gördünüz bilmiyorum ama aşağıdaki ctrl+s engelleme kodu diğer tüm CTRL + tuş kombinasyonlarını önlemenizde işinize yarar.

Private Sub Form_KeyDown(KeyCode As Integer, Shift As Integer)

  'Ctrl+S engelleme
    If KeyCode = 83 And Shift = acCtrlMask Then

    'Sadece Ctrl Engelleme
    'If Shift = acCtrlMask Then
    MsgBox "Ctrl + S devredışı bırakılmıştır", vbInformation
    KeyCode = 0
    End If
    End Sub

    Private Sub Form_Load()
    KeyPreview = True
    End Sub

koddaki keykode=83 "S" harfinin değeridir acCtrlMask CTRL tuşunu ifade eder. Siz kopyalama için "C"' yi engelleyecekseniz keycode=67, kesme için "X"  keycode=88, yapıştırma için "V" keycode=86 olarak kodlara uyarlayabilir ve kopyala/kes/yapıştır kısayollarını engellemiş olursunuz.
Cevapla
#3
Hocam gerçektende dediğiniz gibiymiş. Ben bunu aslında bir konu açsaydım başka arkadaşlarda öğrenebilirmiş. 2 saat aradım. Yabancı sitelerde gezdim. Bilgisayar ayarlarından engellenebileceğini yada excel' de engellenebileceğini görmüştüm. Ama Access' te de yapılabiliyormuş. Teşekkürler. 
Bilgi paylaştıkça güzeldir diyorum ve saygılar sunuyorum.
Cevapla
#4
Bilgi paylaştıkça çoğalır ve paylaşmak güzel ulvi bir şeydir.
İyi çalışmalar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task