Skip to main content

AccessTr.neT


Klavye testi Len komutu

Klavye testi Len komutu

Çözüldü #1
Merhabalar

Öğrenmek istediğim konu ile ilgili bilgi alabileceğim bir anlatım, sunum yada örnek teşkil edebilecek bir program arayışı içerisindeyim baya bakındım ama konuyla ilgili istediğim şekilde bir veriye ulaşamadım.

Kısacası klavye testlerinde olduğu gibi yazılan kelimeleri birebir karşılaştıracak doğruyu ve yanlışı bulacak hatalı olanların altını çizecek net sayısını çıkaracak bu konuyla ilgili yardımcı olacak dökümanlar gerekmektedir şimdiden teşekkür ederim.


örnek: katipler.net/on-parmak/index.php?dk=3&id bu kısımda olduğu gibi bir şeyler yapmak istiyorum
|By|KiDnArUt|, 07-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#2
Kaynak cümle bir değişkene atanır ve yazılan ile harf harf karşılaştırılır.

Visual Basic Code
Dim kaynak as string
dim yazilan as string

kaynak = "Merhaba accesstr.net 10 parmak klavye testi"
yazilan = "merhaba accesstre.nret 10 paramak klavye testi"

bundan sonra yapacağın şey kaynak değişkenindeki harf sayısına kadar döngüye girmek ve yazilan ile karşılaştırmak.
Visual Basic Code
Dim kacKarakter as Integer

for i = 1 to kacKarakter

   if ( Mid(kaynak,i,1) == Mid(yazilan,i,1) )
      ' Doğru ise yapılacaklar
   else
      ' Yanlış ise yapılacaklar
   end if

next i

Yanlış ise diyelim renk değiştirmek istiyorsun. Bu durumda Forma eklediğin metin kutusunu Access'te Zengin Metin Vb.Net gibi dillerde ise Rich TextBox olarak ayarla. Bundan sonrası -dile göre değişebilir elbette- saf Html biçimlendirmesini kullanman olacaktır.

Mesela yukarıdaki metinde x harfi hatalı olsun ve ben bunun rengini kırmızı yapmak isteyeyim şu kod ile yapabilirsin.

HTML Code
<font color=red>x</font>

Anlayacağın herhangi bir ders veya kaynağa ihtiyacın yok sadece algoritma bilgisi ve o algoritmayı uygulayabileceğin şekilde dilin komutlarına hakim olman yeterli.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#3
Söylemiş Olduğunuz Mantığı Gayet İyi anladım Yardımlarınız İçin Teşekkür ederim. Fakat bu şekilde bir metin kontrolünü sağlamak içinden çıkılamayacak bir durum oluşturuyor.
yazmış olduğum metnin içinde atıyorum 25. karakter yanlış olunca o kelimenin altını çizmesi lazım ve sonrasında durmadan aynı döngü şeklinde diğer karakterleri kelimeleri kontrol edecek yazımın doğru olan karakterlerini değil kelimelerini sayacak sonuç itibari ilekaç karakter kelime yazmış bunu hesaplayacak vermiş olduğum linkteki gibi yanlış ve doğru sayısını çıkaracak teşekkür ederim
|By|KiDnArUt|, 07-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#4
Zaten verdiğim örnekte doğruları esas almıyor yanlışların altını çiziyor. Ayrıca 10 parmak yazma işleminde kelimeler değil her bir karakterin doğruluğu önemli diye biliyorum. Doğru yanlış sayısını hesaplamakta ne problem var ki? iki tane sayaç koyacaksın doğruları doğrunun içinde yanlışları yanlışın içinde +1 yapacaksın.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#5
Nerede Hata Yapıyorum Küçük Bir Uygulama Hazırladım Kontrolünü Saglayabilirmisiniz ?

Belli ßir Kısımdan Sonra Program aynı Formatta Devam Ediyor Doğruysa Doğru Die Sayıyor Yanlışsa Kontrol Ediyor Doğruya Geçiyor ßirde Bunu Karakter Olarak Degil Kelime Olarak Sağlamam Lazım Kaç Kelime Doğru Yazmış Kaç Kelime Yanlış Asıl Bulmam Gereken Kelime Olarak. Şimdiden Teşekkür Ederim.
.rar Deneme.rar (Dosya Boyutu: 6,28 KB | İndirme Sayısı: 5)
|By|KiDnArUt|, 07-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da