Skip to main content

AccessTr.neT


Koşula göre veri aktarma

Koşula göre veri aktarma

Çözüldü #1
accesstr.net ailesine günaydın. Arkadaşlar ben accesste yeniyim fakat kendimi biraz geliştirdim ve bir program yaptım... 

personel tablomun dolmaması için işten ayrılan personelleri yıl sonu ayni alan adlarına sahip başka bir tabloya aktarmak istiyorum. 

örnek olarak çıkış tarihi 0 dan büyük olduğunda tablo 1 deki verileri tablo 2 ye aktarsın istiyorum. ayni zamanda aktarma işlemi bittiğinde o kişilerin verilerini de tablo 1 den silsin istiyorum fakat yapamadım. bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz ?


CurrentDb.Execute "insert into tablo2 select * from tablo1"

bu kod ile tablo1 den tablo 2 ye kopyalama yapabiliyorum sadece .
Cevapla
#2
Ekteki örnek uygulamayı inceleyiniz.  personel tablosundaki tarih alanı dolu olanları tayin tablosuna aktarır, personel tablosundaki ilgili kayıtları siler.

Sonraki sorularınızda örnek uygulamanızı ekleyiniz.


DoCmd.RunSQL "INSERT INTO tbl_tayinolan ( TARIH, SICIL, ISLEM ) SELECT TARIH, SICIL, ISLEM FROM tbl_personel WHERE ((Not (tbl_personel.TARIH) Is Null));"

DoCmd.RunSQL "DELETE tbl_personel.TARIH, tbl_personel.SICIL, tbl_personel.ISLEM FROM tbl_personel WHERE ((Not (tbl_personel.TARIH) Is Null));"
.rar TayinDeneme.rar (Dosya Boyutu: 10,94 KB | İndirme Sayısı: 19)
Cevapla
#3
Sayın mugursan,


konu ile ilgili son durumunuz ne aşamadadır,bilgilendirmek ister misiniz.teşekkürler.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#4
(16/12/2014, 17:53)atoz112 yazdı: Sayın mugursan,


konu ile ilgili son durumunuz ne aşamadadır,bilgilendirmek ister misiniz.teşekkürler.

iyi çalışmalar,
saygılar.

 Sayın atoz112, 

  Sn Ozanakkaya'nın bana iletmiş olduğu örnek kodu inceledim... ve kendi geliştirdiğim programda uyguladım fakat sizinde daha önce söz ettiğiniz alan adı tanımlarında türkçe karakter ve boşluk kullanıldığından dolayı kod sayfasında büyük sıkıntı çekiyorum... yapmış olduğum programı kendi işlediğim şirkette kullanıyorum. Alanları güncellemeye başlarsam diğer bağlantılı raporlar sorgular vs. hepsinde problem yaşayacağımı düşünüyorum. 130 tane alan adı mevcut. Evde yavaş yavaş düzenlemeye çalışıyorum. Umarım Yılbaşı gelmeden programı istediğim hale getirebilirim. 

 İlginiz için çok teşekkür ederim.
 Saygılar.
Cevapla
#5
Sayın mugursan,

Bahsettiğiniz bu açıklamaya yönelik olarak öneri niteliğinde bazı bilgi paylaşımında bulunmak sureti ile  belki bir ihtimal,uygulamanızda kodlama aşamasında zorluk yaşadığınız belirttiğiniz bu husus için size bir fikir vermesi ya da yol göstermesi açısından katkı sağlayacağı kanısındayım.en azından denenebilirliği olabilir şeklinde kast edilmektedir.

Kodlama sayfasında çoklu alan adı yazımlarında gerek satır üzerinde (255 karakter söz konusu olduğu için) yerleştirme sorunu yaşamanıza neden olurken gerekse de tek tırnak yazımlarında hatalara da maruz kalınabileceğinden aşağıda örnek kalıp olarak sunulan kodlama benzeri bir yazımda bulunabilirsiniz.

Örnekteki kodlama incelendiğinde,görülecektir ki;metin denetim kutuları metin / sayı veri türlerine göre önceden tanımlı olan değişkenlere atanmıştır.böylece,yapılacak tek işlem de;bu değişkenleri,kendi sıralaması ile Sql sorgu satırını örnekte de görüldüğü üzere doğru yazım ile oluşturmak.elbette ki,bu işlemlerin öncesinde mutlaka,tablolardaki alanların doğru veri türleri ile hazırlanmış olması ve bu alanların da Sql sorgu kalıbındaki ilgili yerlerine doğru şekilde belirtilmesi önemle gerekmektedir ki,doğru sonuç elde edilebilsin.ayrıca,örnekte sadece 3 adet değişken tanımlanmıştır.bunu çoklu alanlarınıza yönelik artırabilirsiniz,makul olabildiği kadar.

Son olarak,belirttiğim gibi,bu sadece bir öneri.bir hayli fazla alan adından bahsettiğiniz için,bir nebze de olsa alternatif çözüm olması açısından faydası olması adınadır.uygun görmek ve uygulamanızda değerlendirmek sizin takdirinize ve tercihinize kalmıştır.

EK’te,bu hususa yönelik olarak basit bir örnek uygulama hazırlanmıştır.inceleyebilirsiniz.eklenen örnek üzerindeki butona sadece başka tabloya kayıt ekleme kodları yazılmıştır.mükerrer kayıt kontrolü dahil edilmemiştir.bunun için,site içerisindeki konularda ilgili hususa dair araştırarak mükerrer kayıt engelleme örneklerini de inceleyebilir ve uygulamanıza dahil edebilirsiniz.bilgilerinize.İyi çalışmalar,Saygılar.
.rar Degiskenlerden-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 17,65 KB | İndirme Sayısı: 23)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da