Skip to main content

AccessTr.neT


Listede Boş Alan Tıklama Hatası Ve Run-time Error '13'

Listede Boş Alan Tıklama Hatası Ve Run-time Error '13'

Çözüldü #1
Değerli hocalarım. Yaklaşık 2000 kayıtlı bir tablom ve bağlı formlarım mevcut. Ancak 2 sıkıntı yaşıyorum. Örnek bir kopyasını veri güvenliğini sağlayarak küçük ve incelenebilir hale getirdim.

1. sıkıntım : 'Kayipsahislistesi' formunda filtreleme yaptığımda listede filtreleme meydana geliyor. İstediğim veriye tıklayacağım sırada yanlışlıkla listede boşluğa tıklayınca hata veriyor. Bu hatayı vermesini istemiyorum. Çünkü sürekli hızlı iş yapmaya çalıştığımdan listede boşluğa tıklayabiliyorum.


2. Sıkıntım : 'Kayipsahislistesi' sol alt kısmına sayaç koydum. Sitede araştırmalarım sonucunda eklemiştim. Çok da işime yarıyor. Paylaşanın eline sağlık şimdiden. Sorunum: Bazen "Ben listeye çift tıklayıp güncelleme yapıp geri döndüğümde, yeni kayıt eklediğimde, yada ilk formun yüklenişi esnasında" run-time error '13' type mismatch hatası vermesi.

Tüm kodlarımı, veri girişi yaptığım alanları kontrol ettim. Veri türüyle bağlantılı olduğunu öğrendim ancak veri türlerimde problem göremedim.  Kırmızı renkli olarak yazdığım yerde ki gibi 3 çeşit olay esnasında bu hatayla karşılaştım. Bu hatanın çözümüyle ilgili ne yapmam gerekiyor. Tüm verileri silip el ile tekrar mı yazmam gerekiyor. Bu konuda yorumunuzu bekliyorum. şimdiden teşekkürler.
.rar HATAKISIMLI.rar (Dosya Boyutu: 60,79 KB | İndirme Sayısı: 4)
Cevapla
#2
Sayın @aydin5353

1. sorunuz için kodunuzu
Private Sub listbox_DblClick(Cancel As Integer)
Dim acilacak_form As String
Dim kriter As String
   
acilacak_form = "kayipsahisgüncellemeekrani"
kriter = "[Kimlik]=" & Me![listbox]
If IsNull(listbox) Or listbox = "" Then Exit Sub
DoCmd.OpenForm acilacak_form, , , kriter
kapat_ok = True
DoCmd.Close acForm, "kayipsahislistesi"
kapat_ok = False
End Sub
şeklinde düzenlerseniz boş alana tıkladığınızda hata vermeden çıkış yapar.

2. sorunuz ile ilgili olarak kayıt sildim ekledim güncelledim defalarca kapattım açtım ancak bende herhangi bir hata vermedi. Uygulama nerede tutuluyo (network / local), bölünmüş veya değil, çalışan bilgisayarda aynı anda çalışan uygulama ve yoğunluğu, ram ve işlem öncelikleri gibi detayları ve network ve user yapınızı tam bilmediğim için form zamanlaması ile ilgili bir değerlendirme yapma şansım yok mevcut hali ile bir sıkıntı görmedim.
Cevapla
#3
Hocam 1. Sorun için teşekkür ederim. 2. Sorun için kısa bir video atacağım. Sorunla karşılaşmayabilirsiniz. Bende 10 deneme de 1 karşılaşıyorum bu sorunla. Şimdi yazmayı unuttuğumu farkettim. 2. Sorunda yaptığım işlemler sonucunda filtre bölümüne herhangi bir şey yazdığımda hata veriyor. Örneğin güncelleme yaptım. forma geri döndüm. Yeni bir filtre yapmaya çalıştığımda hata ile karşılaşıyorum. Hata ile karşılaştığım yeri yazmamışım özür dilerim vaktinizi aldım. 

tekrardan anlatayım. Kırmızı olarak yazdığım işlemlerden herhangi birini yaptıktan sonra filtre kısmını kullanmaya çalıştığımda ilk yazdığım harf yada sayı (yazdığım yerin önemi yok) hata verebiliyor. Bazen vermiyor bazen veriyor. Deneme yaptım ve farklı filtre alanlarında hata verebildiğini gördüm. Ama nereden kaynaklandığını bir türlü çözemedim. 2 farklı bilgisayarda denedim. Formları komple ayırıp yeni bir database yapıp denedim ama yine hata ile karşılaştım. Videoyu en kısa sürede yükleyeceğim.
Son Düzenleme: 30/09/2022, 23:36, Düzenleyen: aydin5353. (Sebep: yanlış yazım vardı düzelttim.)
Cevapla
#4
Hocam şimdi video çekerken farkettim ki listede herhangi bir satır seçiliyken filtre yapmaya çalıştığımda hata verdi. Daha önce bu hatayla 20 kez karşılaştım ancak bu sebeple mi karşılaştım hiç dikkat etmedim. Bu farklı bir hata mı bilmiyorum ama inşallah sorunumun sebebi budur. kısa video atıyorum ama ben tekrar denedim. Liste de 1 veri seçiliyken filtre yapılırsa hata veriyor.
.rar listede seçiliyken hata verdi.rar (Dosya Boyutu: 1,94 MB | İndirme Sayısı: 5)
Cevapla
#5
Kodlarınızda hata veren
toplam = toplam + [listbox].Column(12)
kısmını
toplam = toplam + [listbox].Column(1)
olarak değiştirip dener misiniz?
Cevapla
#6
Sorunlarım çözülmüştür. Elinize sağlık. Güzel günler dilerim.  Img-grin
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task