Skip to main content

AccessTr.neT


Makro İçeren Excel Doyaları

Makro İçeren Excel Doyaları

Çözüldü #1
makro içeren Excel dosyaları oneDrive veya googleDrive üzeriden direk çalıştırılabilir mi?

ve excelde yaptığımız ve dağıttığımız dosyanın çalıştığı bilgisayar hakkında (ip adresi, hard disk seri no vb.) nasıl bilgi alabiliriz.
Son Düzenleme: 20/03/2024, 21:45, Düzenleyen: te-kin.
Cevapla
#2
Makro içeren Excel dosyalarını OneDrive veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetleri üzerinden çalıştırabilirsiniz lakin, bu durum bazı kısıtlamalara tabidir ve dikkate almanız gereken bazı noktalar vardır.
  • Makrolar kötü amaçlı yazılımların yayılmasında kullanılabileceğinden, bulut hizmet sağlayıcıları genellikle makroların otomatik olarak çalışmasını engellemek için güvenlik önlemleri alır. Bu nedenle, makro içeren bir dosyayı açtığınızda, güvenlik uyarıları alabilir veya makroların etkinleştirilmesi için ek adımlar gerekebilir veya sadece safe content makroları kullanabilirsiniz. Keza Excel makroların çalıştırılması için güvenlik ayarlarına sahiptir ve bu ayarların makroların OneDrive veya Google Drive üzerinden doğru şekilde çalışmasını sağlamak için uygun şekilde yapılandırıldığından emin olmalısınız.
  • OneDrive ve Google Drive gibi hizmetler dosya türlerine veya boyutlarına sınırlamalar getirebilir. Makro içeren Excel dosyaları bu sınırlamalara uygun olmalıdır. OneDrive Excel olarak dosyanızı açarken Google Drive ise genel olarak Google Sheet olarak açar.
  • Makrolar Excel'in belirli sürümlerinde veya belirli ayarlar altında çalışabilir; bu nedenle dosyaların doğru çalışması için uyumluluk sağlamak önemlidir.
  • Makrolar bazen harici kaynaklara -örneğin web hizmetlerine veya veri tabanlarına- erişim sağlayabilir ve bu tür erişimler bulut hizmetleri üzerinden çalışırken güvenlik sorunlarına neden olabilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task