Skip to main content

AccessTr.neT


Malzemelerin gruplandırılması

Malzemelerin gruplandırılması

#1
[Resim: do.php?img=4568]

Yukarıdaki resimde görünen Form Tek malzeme girişi için uygun fakat birden fazla malzeme alımlarında örnek olarak Meyve Alımı yapacam erik,şeftali,kayısı,muz v.s.. bunun için bir alt form oluşturup malzemeleri alt forma tek tek girdikten sonra yazdır dedigim zaman altta malzeme listesi listenin başındada meyve alımı olsun istiyorum. Yani anlatmak istedigim her kayıt için Bir malzeme listesi olsun istiyorum. Bilmem anlatabildimmi bunu nasıl yaparım acaba. Ödev falan degil iş yerinde kullanmak için yapmaya çalışıyorum. Örnek veritabanınıda ekliyorum.
.rar Veritabanı1.rar (Dosya Boyutu: 31,36 KB | İndirme Sayısı: 11)
Cevapla
#2
Merhaba,konularınızı lütfen Site Kurallarımıza uygun olarak açınız.

AccessTr.neT Forum Kuralları

6-) Açacağınız konunun başlığına "Şunu Yapamıyorum", "Şurasını Yapamadım", "bu mümkün müdür?", "acil yardım", lütfen yardım", "bana yol gösterin", "bir bakar mısınız" vb. şeklinde yazılmamalı, soru/konunuzu kısaca özetleyecek şekilde olmalıdır.
Konu başlığınız "Stok Takip" yerine "Açılan Kutu Sorunu" şeklinde olmalıdır. Bu kurala uymayan konular çöp kutusuna taşınır.
[Uyarı Puanı: +2]
Cevapla
#3
Buna "grup" diyoruz. Yani iş adlandırmalarında, stok kartlarından önce gruplar oluşturun. Stok kartı girerken ilk önce hangi ürün grubunda olduğunu belirtin. Benzer olması açısından örneklendireyim:

Diyelim bakkalınız var. Programda ürün grubu oluşturmazsanız deterjanlarla krakerleri ayıramazsınız. Sonuçta hepsi ürün. Ya ürün kartının isimlendirmelerinde manuel olarak her ürünü kategorilendirebilir ya da ürün grubu atayabilirsiniz.

a) Manuel isimlendirme: Burada diyelim deterjanların kodlarını açarken "MOMO-1KG" diye açmak yerine "DET_MOMO-1KG" şeklinde açarsanız, krakerler için de "KRA_METİ-PUF" şeklini kullanabilirsiniz. Böylece ilk üç harfe göre doğal bir gruplandırma oluşmuş olur.

b) Gruplandırma: Tıpkı ürün kodlarını açtığınız gibi bir de ürün grubu tablosu oluşturup ürün kodlarını açarken önce grup seçebilirsiniz. Bu durumda bir grup tablosu, bir de ürün tablosu olacak, ürün tablosunda grupid değeri de bulunacaktır. Artık bu grup altındaki tüm ürünleri istediğiniz gibi istifleyebilir veya kategorilendirebilirsiniz.

Kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da