Skip to main content

AccessTr.neT


otamatik tamamlama sorunu

otamatik tamamlama sorunu

Çözüldü #1
merhabalar
ekteki dosyadaki gelen evrak ana tablomda sıra no konusu ve not alanları mevcut.Konusu alanımın satır kaynağı "konusu" adlı başka bir tablo.formda konu satırına değer girerken verileri "konusu" tablomdan alıyorum.(satır tabloyla sınırlı değil).Birinci sorunum; ben istiyorumki formumdaki konu satırına "Konusu" tablosunda olmayan yeni bir isim girildiğinde bu yeni ismi direk "konusu" tablosuna gitsin.(Tabi ana tablom olan gelenevrakta konu alanındada görülsün).Ve ileriki kayıtlarda girmiş olduğum yeni isimleri tekrar girmem gerektiğinde ismi girmeye başladığım andan itibaren otomatik olarak satıra çıksın.İkinci sorunum Not alanımla ilgili bu alanın herhangi bir satır kaynağı yok bir metin kutusu.Burdada formdaki not satırıma bir isim girdiğimde bu ismi ileriki kayıtlarda hatırlasın ve harfleri girmeye başladığımda kelime satıra çıksın.Formda araştırdım "otomatik tamamla modülünü" ekledim gerekenleri yaptım.(tuş bırakılırken, tuş önizleme vs.).Ancak otamatik tamamlama, ne konu satırında ne de not satırında istikrarlı çalışmıyor.Bir kayıtta daha önce girilenleri hatırlarken diğer bir kayıtta daha önce girilmesine rağmen herhangi bir tamamlama yapmıyor.bazen de konu satırında daha önce girilmiş bir veriyi hatırlıyor otamatik tamamlıyor kelimeyi, ben sıradaki işlem olan not satırına geçip eski bir kelime girmeme rağmen kelimeyi hatırladığı başka bir eski kelimeye çeviriyor istediğim kelimeyi bir türlü yazdırmıyor.(yani konu satırında otomatik tamamla yaptığında not satırında otomatik tamamlama yapmıyor) Ekte göndermiş olduğum programda bir kaç deneme kaydı yaparsanız söz konusu istikrarsızlığı ve bahsetmiş olduğum mevzuyu fark edeceksiniz.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Ek Dosyalar
otomatik tamamlama sorunu.rar(41.95 KB)
Cevapla
Çözüldü #2
Kocaman bir paragraf olmuş bu şekilde istediğiniz sorunuz vs. hiç bir şey net anlaşılmaz. Birden çok soruyu aynı mesajınızda sormayınız. Her sorunuz için ayrı konu açarsanız daha iyi olur.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #3
birinci sorunun cevabı için;
açılan kutunun "Listeyi sınırla" özelliğini "evet" olarak değiştir ve listede yokken olayını;
Visual Basic Code
Private Sub KONUSU_NotInList(NewData As String, Response As Integer)
Dim strSQL As String, X As Integer
X = MsgBox("Girilen <<<KONU >>> Listede Yok. Listeye Eklensin mi?", 52, "YENİ ***KONU*** EKLENSİN Mİ...?")
If X = vbYes Then
  strSQL = "Insert Into konusu ([konusu]) values ('" & NewData & "')"
  MsgBox "KONU Kaydetme İşlemi Tamamlandı.", 64, "Kaydedildi"
  CurrentDb.Execute strSQL, dbFailOnError
  Response = acDataErrAdded
Else
  Response = acDataErrContinue
  Me.KONUSU.Value = ""
End If
End Sub
şeklinde değiştir.
Ayrıca;
(28/02/2012 12:26)alpeki99 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birden çok soruyu aynı mesajınızda sormayınız. Her sorunuz için ayrı konu açarsanız daha iyi olur.

GERİ SAYIM;Sen doğduğunda başladı ! Eğer (9) canlı bile olsaydın en fazla (8) kez kaçabilirdin Ölümden ! Bil ki (7) Düvele sultan dahi olsan yerin (6) Mekan olacak sana. En fazla (5) Metre kumaş götürebileceksin ! Kapatacaksın (4) açsanda gözlerini ! Bu (3) günlük fani dünyada Azraile (2) kat olup yalvarsanda nafile EceL geldiğinde (1) gün öleceksin ! İşte, o an herşey (0) dan başlayacak. Çünkü,
ÖLÜM BİR YOK OLUŞ DEĞİL,YENİDEN DOĞUŞTUR !
Cevapla
Çözüldü #4
Paragraf uzun evet ama sorunumu ayrıntısıyla anlatmak istedim böylece daha kolay yardım edilebilir düşüncesindeyim.Ayrıca farklı iki soru yok birbiriyle bağlantılı sorunlar var.Yeni bir konu için Paragrafı nerden bölersem bölim anlam kaybı olacak.Uzun paragrafımla vaktinizi aldıysam özür dilerim.
Cevapla
Çözüldü #5
sayın çoşkun bey sorunum çözümlendi teşekkür ederim ilginize
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da