Skip to main content

AccessTr.neT M.


Özel Kriterlere Göre İzinli Günlerin Sayılması

Özel Kriterlere Göre İzinli Günlerin Sayılması

Star #1
Son Düzenleme: 12/09/2018, 13:08, Düzenleyen: alperalper.
Arkadaşlar herkese merhaba,

Daha önceden kullanmış olduğum Fonksiyonda değişiklik yapmak istiyorum ancak yapamadığım bazı noktalar oldu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Örnek dosyam ekte olup senaryo şu şekilde;

YILLIK İÇİNDE ALINACAK YILLIK İZİNLERİN TOPLAMDA 12 GÜNLÜK KISMI HER AY EN FAZLA 5 GÜN OLMAK ŞARTI İLE ÜCRETSİZ OLARAK HESAP EDİLMEKTE.

5 + 5 + 2 Şeklinde.

Mevcut durumda GunSayisi ve GunSayiMi adında 2 tane fonksiyondan istifade ediyordum. Mevcut halde 5 + 5 + 2 kriterine bakmıyordu, toplamda 12 kriterini değerlendiriyordu. Bunu değişmek istiyorum.

Bu sebeple Tbl_sabitler tablosunda ÜCRETSİZ İZİN ve KULLANILACAK MİNiMUM İZİN miktarları tanımlı. İzin, Rapor ve Görevleri birleştiren bir sorgu, hesap edilmeyecek izin türlerini içeren ayrı bir sorgu var. İzin, Rapor, Görevlerin TC gruplamasında seçilen ay içine düşen izin gününü saydırıp, hesap edilmeyecek izinleride ayrı hesap ederek ikisini son bir sorgu içinde toplamak istiyorum.

Kurallar:

1 - Yıl içinde en fazla 12 gün ücretsiz izin alabilir. (Bu alan Tbl_sabitlerde tanımlı oradan çekiyordum)
2 - Bu 12 günlük iznin kullanımı her ay içinde en fazla 5 gündür. 1 de olabilir, 3 te olabilir, 5 te....

ÖRNEĞİN:
1 - Personel Temmuzda 7 gün izin aldı. 7-5=2.. Bu ay için raporda 2 gün olarak geçmesi gerekiyor.
2 - Ocakta 3, Marta 6 gün izin alan birisi Ağustosta 15 gün alırsa 15-4=11 gün olarak geçmeli. Çünkü Mart ayında 6 aldığı için en fazla 5 kuralına uymamıştır.
3 - Ocakta 4, Şubatta 2, Martta 2, Haziranda 2, Ağustosta 1 alan kişi her ay tam çalışmış gibi olmalı.
4 - Ocakta 8, Nisanda 5, Ağustosta 6 gün izin alan birisi Nisan ayında 1 gün, Ağustosta ise 6 gün çalışmamış olacaktır. Ücretsiz izin miktarını Nisan ayında doldurmuş olacağından dolayı. Nisan ayından sonra alacağı her yıllık izin ücretli izin olacaktır. 12 gün kuralının dışında olacaktır.


MEVCUT FONKSİYONLARIM ÜZERİNDEN GÜNCELLEME YAPILABİLİR. Mevcut fonksiyonlarım 12 günü tüm değerlendiriyor, oraya ayı gözeten 5 gün kuralı eklendiğinde işlem tamam olacak ama bunu başaramadım.

.rar Test_İzinSay.rar (Dosya Boyutu: 928,63 KB | İndirme Sayısı: 9)
Cevapla
#2
dosyayı mdb olarak gönderirseniz yardımcı olabilir veya yeni bir kurgu önerebilirim.

Cevapla
...........
#3
(12/09/2018 14:01)istemihan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dosyayı mdb olarak gönderirseniz yardımcı olabilir veya yeni bir kurgu önerebilirim.
Projemi yeni versiyonla geliştirmiştim bence orada bazı fonksiyonlar çalışmayacaktır. Yinede gönderiyorum.

.rar Database1.rar (Dosya Boyutu: 43,93 KB | İndirme Sayısı: 9)
Cevapla
#4
Dosyayı indirdim. Dosyada sadece tablolar ile 3 adet sorgu ve 1 rapor var. Tabloların içeriğine bakılırsa yeni sayılırsınız. Anladığım kadarı ile personel izin ve nöbet takibi gibi işlemleri düşünmüşsünüz. Ancak, bu işlemler için çok fazla tablo hazırlamış ve tablo içerikleriniz çok komplike. Access'te bir çok işlemi Formlar marifetiyle yapmanız mümkün. sizin yardım talep ettiğiniz husus ile ilgili kısa bir çalışma hazırlayıp göndereceğim. Umarım işinize yarar.

Yalnız sizden açıklama göndermenizi talep edeceğim. Tam olarak ne yapmak istiyorsunuz. Bu açıklamayı gönderdiğiniz örnekteki tablolar üzerinden de yapabilirsiniz.

Access ile neler yapılabileceğine dair tarafımdan hazırlanmış biraz karışık örneği sisteme yüklüyorum.

Cevapla
...........
#5
örnek uygulamayı gönderdim. Araç görevlendirme programı

Cevapla
#6
Acceste yeni değilim. Access projemin sadece hesap yapacağım alanlarını sizle paylaştım. Silsile yazan modül içinde gusayimi fonksiyonu var. Normalde bu günleri denk geldikleri ay içinde alabiliyordum ancak mevzuat değişikliği olduğu için bu işe yaramaz oldu. Birinci mesajda bu fonksiyonu nasıl update edeceğime dair detaylı anlatım yaptım.

Cevapla
...........

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da