Skip to main content

AccessTr.neT


Paylaşımdan form kullanımı

Paylaşımdan form kullanımı

Çözüldü #1
Üstatlar merhaba.

-İşyerinde yapmış olduğum programı ve database i paylaşıma attım.

-Programdaki ilgili formun kısayollarını oluşturdum.

-7 adet kullanıcının bilgisayarındaki masaüstüne attığım bu kısayollar ile database e giriş yapılmasını sağladım.

Herbir bilgisayara programı yüklemektense böyle bir yola başvurdum. Bu metot programı yavaşlatır mı? Bilgi verirseniz sevinirim.
Cevapla
Çözüldü #2
Merhaba sn. makarax. tam benim yapmak istediğim şeyi yapmışsınız Img-grin ben siz eyardımcı olmak yerine sizden yardım alıcam müsaadeniz olursa. bu sistemin çalışma performansı şu ana kadar nasıl ? Verimli sonuç aldınız mı ? Veritabanında veri kaybı falan yaşandı mı?
Cevapla
Çözüldü #3
hakacho hocam;
programı kullanmaya ağustos ayında başlayacağız. Çok fazla test edemedim. Zaten onun için üstatların bilgisine başvurdum
Cevapla
Çözüldü #4
Access programlarımızın çok kullanıcı yapılabilmesinin birden çok yöntemi vardır. Siz bunlardan birini tercih etmişsiniz. Ben diğer yöntemlerden de bahsedeceğim.

1- Veri tabanının bölerek kullanma:
Bu yöntemde tablolar ayrı bir mdb dosyasına alınır. Bu dosya ağda paylaşılan bir yere konulur. Diğer mdb dosyası ise bağlı tablolar üzerinden çalışan form-sorgu-rapor vb. içerir. Kullanıcıların sadece verileri ağda dolaşır, diğer dosyalar makinelerinde tutulur.

2- Dosyanın kendisini ağda paylaşıma sunma:
Bu yöntemde tıpkı sizin yaptığınız gibi, bir Access dosyasına herşey koyulur ve dosya ağdaki paylaşımlı bir konumdan tüm kullanıcıların bilgisayarlarındaki kısayollarla çalışır. Bu yöntemde kötü olan şey, ağda tüm form, tablo, sorgu, makro, modül vs. ne varsa dolaşır. Herkes tek arayüz kullanır(Şayet kullanıcıya göre yetkilendirme yapmadıysanız) Bir hata oluşması ve mdb bozulması durumunda tüm kullanıcılar etkilenir. Aynı anda çok kişi kullandığı için yavaşlama söz konusudur. Bozulma ve kitlenme riski de fazlasıyla mevcuttur.

3- Terminal server ile RDP (Remote Desktop Protokol) aracılığıyla kullanma:
Uzak masaüstü yöntemiyle, birden çok kullanıcının girebileceği şekilde windows terminal server kurulan bir makinede tutulan Access dosyası, o makinedeki Access aracılığı ile aynı anda birden çok kez açılarak kullanılmış olur. Yöntemin bazı sınırlamaları mevcuttur. Aynı anda belli sayıda kullanıma izin verir ve 2.nci yönteme benzer ve aşağı yukarı benzer sorunları vardır.

4- Sql servere ODBC kullanarak bağlanma:
Bu yöntem ise en mantıklı çok kullanıcılı yöntemdir. Fakat diğerlerine göre daha meşakkatlidir. En azından kurulum aşamasında bilgi ve deneyim gerekir. Bunun en kolay yolunu yine Access sunar ve Access içinden proje olarak hazırlanırsa .adp formatında dosyalar oluşturularak otomotize edilmiş Sql server bağlantısı kullanılır. Hem hızlı, hem son derece güvenli hem de kesinlikle daha profesyonelcedir.

Şahsen ben, ilk yöntemi en küçük çalışmamda bile, çok kişi kullanmasa da uygularım. Böylece veri ayrı program ayrı olur. Güncellemelerde kullanıcının verilerini almama ihtiyaçkalmaz. Aksini düşünsenize. Programı verdiniz, kullanıcı bir sürü veri girdi, ama programda güncelleme yaptınız. Nasıl kullanıcıyı yeni versiyona kavuşturacaksınız. Verilerini de içeren dosyayı size göndermesini isteyeceksiniz, "aman sakın yeni veri girme" diyeceksiniz falanImg-grin)) Bunlar amatörce olur. Halbuki elinizde mevcurt olan test verilerine göre arayüzde gerekli işlemleri yapın, gönderin gitsin. Veriler ayrı bir klasörde, bağlı tablo şeklinde çalıştığı için yeni arayüz hemen mevcut verilerle görüntülenecektir. Burada verilerin yapısını değiştiren bir değişim olmadıktan sonra sorun olmaz. Kaldı ki, onun da çaresi var. Veri girilmiş mevcut veritabanında gerekli yeni alanı açmak için de yöntemler kullanıyoruz. Artık onlar da başka yazı konusudur.

Kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #5
Sayın mehmetdemiral;

Değerli paylaşımlarınız için teşekkürler.

Access'in ağda çok kullanıcılı kullanıma açmak için birçok nedeni var, sizde bunlardan bahsetmişsiniz. Çok kullanılan ve sizinde tercih ettiğiniz 1. seçenek olan Veri tabanının bölerek kullanma hakkında örnekleyerek anlatma imkanınız var mı.
Yani burada aşama aşama neler yapmalıyız.
* Veritabanı nasıl bölünür, bölerken nelere dikkat etmeliyiz.
* Bölünmüş veritabanının hangisini, hangi bilgisayarlara açacağız. Kullanıcı için (form, tablo vs) bilgisayarında neler olmalı ki access'i kullanabilsin. Veya veri girebilsin.
* Kullanıcılar veri girerken aynı anda aynı tabloya veri girilirse hata ile karşılaşma veya çakışma olasılığı varmı. Bu gibi hatalarla karşılaşmamak için nelere dikkat etmeliyiz. Veya kayıt esnasında ne tür hatalarla karşılaşılır, nasıl önlenir.


Teşekkürler
Eğer bir kişi hem akıllı, hem çalışkansa takdir et.
Çalışkan fakat akıllı değilse dikkat et.
Akıllı fakat tembel ise ikaz et.
Hem akılsız, hem tembelse uzaklaşmak için acele et.
Son Düzenleme: 28/07/2009, 12:47, Düzenleyen: Aykay.
Cevapla
Çözüldü #6
Mehmet hocam, sizi dinleyerek bende birinci metotu uygulamaya karar verdim.İlginzi için teşekkürler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task