Skip to main content

AccessTr.neT


Personel Bilgileri Uygulaması

Personel Bilgileri Uygulaması

Çözüldü #1
Merhaba,

Öncelikle yardımcı olabilecek arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim.

Anlatmaya şuradan başlasam daha iyi olacak sanırım. Access ile ilgili bilgim yok. İnternetten bir kaç kitap okudum, burada ki Access derslerine baktım, forumlarda araştırdım fakat bir yerden sonra takıldım kaldım.

Sorunum cidden çok çünkü nasıl yapacağımı bilmiyorum.

İş yerimdeki personel kayıtlarını tutan kişilerin çektiği eziyeti görünce şöyle birşeye girişeyim dedim, internette başka kullanıcıların hazırlamış olduğu uygulamaları inceledim, önce onları kendi isteklerime göre uyarlamaya çalıştım e haliyle olmadı Img-grin demek kendim yapıcam dedim ama o da olmadı. Sorunlarımı aşağıda sırasıyla belirteyim.

Sorun 1: Access dosyasını indirip çalıştırdığınız da sizde göreceksiniz, main formda direk db'de kayıtlı olan bilgi ile açılıyor. bunun olmasını istemiyorum. boş bir form şeklinde görünmesi gerekiyor.

Sorun 2: Düzenle butonunu çalıştıramadım.

Sorun 3: Sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını hiç bilmiyorum Img-cray öğrenmeye çalışıyorum fakat anlayabileceğim şekilde anlatan bir kaynağa ulaşamadım.

Sorun 4: Raporlama kısmının nasıl yapılacağından da bihaberim... Onu da çok aradım ama anlayabileceğim şekilde anlatan bir kaynağa ulaşamadım.

Atıyorum, Ankara'da ikamet eden personelin listesini nasıl çıkartacağım? ya da Kan grubu 0rh+ olan personelin listesini nasıl görebileceğim? Gibi.

Aslında şöyle kabaca baktığınız zaman hiç birşey yapamamışım... Sadece tabloları oluşturdum, tablolara form oluşturdum bir kaç tane buton koydum, Kaydet ve sil butonlarını çalıştırmayı başardım, yeni kayıt butonunu da çalıştırmayı başardım.

Bir de kafama takılan bir şey var;

tabloları hazırlarken Ödüller ve Cezalar diye iki farklı tablo oluşturdum, bir personel birden fazla ödül de alabiliyor, ceza da, fakat ben bunu bir personelin kaydını görmek istediğim zaman aldığı tüm ödül ve cezaları nasıl görebileceğim onu da bulamadım Img-grin

Ne kadar çok sorunum var değil mi? İşte insan bilmeyince böyle oluyor. Lakin öğrenmeye çalışıyorum. Yardımcı olabilecek birileri var ise sevinirim.

Bu arada Office 2010 kullanıyorum, Office 2003 ya da 2007 de açılabilecek şekilde convert edemedim...

Teşekkürler, kolay gelsin.
.rar personel_takip_deneme_access2010.rar (Dosya Boyutu: 417,33 KB | İndirme Sayısı: 124)
Çözüldü #2
Sayın zihniateş ;
Aşağıdaki linkte acceess dersleri var bunları inceleyin. Ve sorunlarınızı adım adım çözün.

Access Dersleri
Kolay Gelsin.
komşuda dülger mi var geliyor keser sesi,
ustalar konuşunca çıraklar keser sesi.
Çözüldü #3
cevap için teşekkürler, fakat onların çoğuna baktığım halde yapamadığım şeyleri yukarıdaki mesajda yazmıştım, yardımcı olabilecek birileri var ise sevinirim, teşekkürler.

Not: Dersleri şimdi tekrar inceliyorum.
Çözüldü #4
Sorularınız bir nevi iç dökme gibi olmuş Img-grin İşin sırrı adım adım ilerlemekten geçiyor. Önce işiniz ile ilgili tabloları ve alanlarını doğru tespit etmek gerekir.

Sizin tablolarınızın isimleri ve yaptıkları işi ayırt etmek için isimlerde ön takı kullanabilirsiniz. Mesela kan grubu tablonuz başka tablolarda yardımcı olarak kullanılmakta. Dolayısıyla isim verirken yar_kan_grubu gibi bir isim verilebilir.

Yeni bir kayıt görmek istiyorsanız :

Visual Basic Code
     DoCmd.GoToRecord , , acNewRec


komutunu kullanabilirsiniz. Ancak bence Yeni Kayıt isimli bir buton koyup ona tıklandığında bu işi yaptırsanız daha iyi olacaktır.

Birden fazla ödül ve ceza durumu söz konusu ise Bire-Çok ilişki var demektir. Bu durumda kişileri kaydettiğiniz tablodan ödül ve ceza kaydının alındığı tabloya bire-çok ilişki kurmalısınız. Kişiler tablonuzdaki Otomatik Sayı türündeki alandan Ceza ve Ödül tablonuzdaki Sayı türündeki alana bire-çok ilişki kurmanız yeterli olacaktır. Yalnız ödül ve ceza tablolarınızdaki alan sayısı çok farklı ve fazla değilse hepsini tek tabloda tutmanız daha iyi olacaktır.

Sorgu ve raporlar için çok acele etmeyin onlar işin son aşaması. Öncelikli olarak kayıt ekleme, düzenleme, arama vb. işlemleri oturtmanız yerinde olacaktır. Sonrasında zaten biz size cevapları yazınca nasıl yapılacağını o şekilde daha iyi öğrenebilirsiniz.

AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Çözüldü #5
Merhaba,

Yeni Kayıt işini zaten buton ile hallettim, main isimli forma koydum, oradan yeni kayıt butonu ile kayıt yapılabiliyor.

Ama birşey sormak istiyorum, her forma mı koymalıyım yeni kayıt butonunu?
Çözüldü #6
Nerede yeni kayıt eklemek istiyorsanız oraya bir buton koyup bu kodları o butonun Tıklanma Olayına yapıştırmalısınız. Eğer form açıldığında direkt olarak yeni bir kayıt gelsin istiyorsanız o zaman da Formunuz tasarım modunda iken Formun Özellikler penceresi Olay sekmesinde Yüklendiğinde olayına o kodları yazarsınız. Form açılınca direkt olarak yeni bir kayda gider.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da