Skip to main content

AccessTr.neT


Rapora İd Değeri Yerine String (metinsel İfadesi) Gelsin.

Rapora İd Değeri Yerine String (metinsel İfadesi) Gelsin.

Çözüldü #1
Çalışmamda liste kutusundan seçtiğim açıklamanın id değerini gönderiyorum. Yalnız rapora metinsel ifadesini nasıl getirim. (sayısal değeri geliyor.)

kararlar_frm formundan seçilen kişiye ceza kararı tbl_disiplinkarari tablosuna (cezaanamadde ve cezaaltmadde) değerleri tabloya sayısal olarak gönderiyorum.

frm_tebligatlar formundan öğrenciye yapılan tebligatı yazdır dediğimde cezaanamadde ve cezaaltmadde nin rpr_tebligogrenci raporunda metinsel gelmesini nasıl sağlarız.
.rar çalışmam.rar (Dosya Boyutu: 589,05 KB | İndirme Sayısı: 4)
Cevapla
#2
Sakıncası yoksa bu şekilde kullanın hocam.
.rar çalışmam.rar (Dosya Boyutu: 570,43 KB | İndirme Sayısı: 6)
Cevapla
#3
Sayın:Esquire20 teşekkür ederim. Bende ekteki gibi çözdüm.

Şimdi de şöyle bir sorun var. Nedenini çözemedim. frm_tebligatlar da kişiyi seçip yazdır deyince iki sayfa geliyor. Rapordaki ölçütte nerede hata var.
.rar ÇLŞM-YENİ.rar (Dosya Boyutu: 505,91 KB | İndirme Sayısı: 10)
Cevapla
#4
frm_tebligat_yapilanlar alt formuna ogrenci_id, olay_id, ogrt_id metin kutuları eklemişsin. Bir tane de denetim kaynağı gorus_id olan gorus_id adında metin kutusu ekle. Raporun kayıt kaynağındaki sorguda, gorus_id alanına
[Forms]![frm_tebligatlar]![frm_tebligat_yapilanlar]![gorus_id]

şeklinde ölçüt ekle.
Cevapla
#5
Sayın hocam dediklerinizi yaptım. Lakin bu seferde rapor boş geldi.

rpr_tebligveli icin yaptım. [Resim: H31RXJ.jpg]
Son Düzenleme: 16/04/2020, 19:53, Düzenleyen: SeferŞANLI.
Cevapla
#6
Sayın Sefer Şanlı, bir ana form üzerie alt form getirdiğinizde onu ana forma bağlayan kriterleri boş verin. Gördüğüm kadarıyla mesela frm_tebligat_yapilanlar adındaki alt form ana forma üst alan ve alt alanlarla bağlanmış. Oysa bunu bir sorgu üzerinden bağlasaydınız çok daha kolay şekilde form üzerinden seçilen bir değere göre süzebilirdik. Oysa bakıyorum siz direkt olarak tabloyu oraya bağlamışsınız. Önerim, bu altformları ana form üzerine getirirken Ozan arkadaşımın dediği gibi sorgulara eklenen ölçütlerle süzdürelim. Sorgu tasarım ekranından istediğimiz tabloyu ekleyerek yeni yeni ilişkiler kurabilir ve o malum sıkıntınız olan "tabloda sadece id var, onu getiriyorum ama adı soyadı gelmiyor" tarzında şikayetler duymayız. Çünkü tabloyu direk olarak bağladığınız için, verileri ham olarak kullanıyorsunuz. Oysa bir tablodan id değeri geldiğinde sorgu üzerinden bu id değerinin tüm bilgilerini içeren tabloyu da çağırmalıyız oraya. Ve ona sormalıyız "bu id kimin" O da bu oturumda yer almalı ve hemen söylemeli bu id falanın diye. Bunu size birazdan basit bir örnek çalışmayla anlatacağım.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task