Skip to main content

AccessTr.neT


Salt Okunur Uyarısı

Salt Okunur Uyarısı

Çözüldü #1
Merhaba Arkadarlar
İş yerinde kulandığımız Exgel dosyasını birden fazla kişi kullanıyor. Açık olan dosyayı başka bir arkadaş salt okunur olarak açıyor. Veri kayıt yaptığını sanıyor. Eğer Excel dosyası salt okunur olarak açılmışsa Çalışma sayfasında dosya kayıt yapamazsınız gibi bir uyarı yazısının çıkmasını istiyorum.
Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Cevapla
#2
Merhaba Sayın @m_demir

Excelde File/options (Dosya/Seçenekler) yolunu izleyerek açılan ekranda sol kolondan Quick Access Toolbar'ı (Hızlı erişim çubuğu) seçin. Orta sütunda comboboxa Popular Commands (Popüler Komutlar) default seçilidir bunu All Commands (Tüm Komutlar) olarak seçin ve alttaki komutlardan Share Workbook Legacy (Paylaşımı Koru Eski)'yi seçin ve ortadaki ekle butonuna tıklayarak Quick Access Bar'a bu komutu ekleyin ve Ok diyerek pencereyi kapatın. Excelinizin sol üst köşesinde artık bu komuta ilişkin butonu göreceksiniz. Bunu tıklayın, burada Excelinizin versiyonuna göre karşınıza gelcek ekran 2 şekilde olabilir.

  1. Yeni versiyonlarda karşınıza Share Workbook (Çalışma Kitabını Paylaş) ekranı gelir Editing ve Advanced (Düzenle ve Gelişmiş) şeklinde iki sekme vardır. Editing (Düzenle) sekmesinde Use old shared  workbooks feature instead of the new co-authoring experience (Yeni birlikte yazma deneyimi yerine eski paylaşılan çalışma kitapları özelliğini kullan) seçeneğini aktive edin ve kitabınızı kaydetip kapatın. Açtığınızda artık dosya adı ile Shared (Paylaşılan) ibaresini göreceksiniz. Kitabınızı kapatın ve network üzerinden paylaştırmak için üzerinde sağ klik yaparak Properties'i (Özellikler) açın. Sharing (Paylaşım) sekmesinde Share (Paylaş) butonuna tıklayarak paylaşımınızı ayarlayın. Paylaşım sonrası paylaş butonunun altında gelen uyarıyı inceleyin Not Now (şimdi Değil) diyerek geçebilirsiniz.
  2. Daha eski versiyonlarda Protect Shared Workbook (Paylaşılan Çalışma Kitabını Koru) ekranı gelir. Sharing with change tracking (Değişiklik İzlemeli Paylaşım) seçeneğini aktive edin. İsterseniz çalışmanıza bu ekranda şifre ekleyebilirsiniz veya boş bırakabilirsiniz. Ardından Ok diyerek çalışma kitabınızı kaydedin ve yukarıdaki gibi Properties üzerinden paylaşım ayarlarınızı yapın.

Bu şekilde çoklu kullanıcı dosya üzerinde çalışabilir, dosya kayıt edilirken değişiklikler yapıldığı ve kimin nerede ne değişiklik yaptığı izlenebilir.
Cevapla
#3
Çok teşekkürler Hocam ellerinize sağlık verdiğiniz bu değerli bilgiler için.
Hocam konuyu taşıyabilirsiniz. Saygılar.
Cevapla
#4
Rica ederim, iyi çalışmalar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task