Skip to main content

AccessTr.neT


Sharepoint Listeleri & Access Bağlantısı & Çoklu Kullanım Hk. & Tablo Veritabanı

Sharepoint Listeleri & Access Bağlantısı & Çoklu Kullanım Hk. & Tablo Veritabanı

Çözüldü #1
Değerli hocalarım. Access tablom var. Veritabanı olarak kendi bilgisayarımı kullanıyorum. Ağ üzerinden paylaşıma açık ve oluşturduğum 2 türlü Access form uygulaması ile "kendim kullandığım ile veri girişi, düzeltme,silme vb." işlemlerini yaparken, Diğer form uygulamam ile arkadaşlarımın sorgu yapmalarını ve kayıtları görüntüleyebilmelerini sağlıyorum.

Şöyle bir sorunum var. Tablolar benim bilgisayarda olduğu için sürekli bilgisayarımın açık olması ve ağ bağlantısının kesilmemiş olması gerekiyor. 
Veritabanı olarak kullanabileceğim herhangi bir server yoktu. Benim tablolarımda herhangi bir resim yada medya olabilecek herhangi bir kayıt tutulmuyor. Yalnızca Excel hücresine yazılabilecek gibi kelimeler ve sayılar yazılıyor.

Bugün sharepoint üzerinde liste yaparak Access üzerinden bağlantı kurdum. Gerekli yetkilendirmeler sonrasında hem kayıt hemde sorguların çalıştığını farkettim. (Detaylı sharepoint bilgim olmadığından çok fazla vakit harcayamadım)

Sorum Şudur Efendim:   Yalnızca rakamlar ve harflerle oluşturulan verilerin tutulacağı tablonun sharepoint listesinde ilgili alanlar oluşturularak veritabanı mantığıyla tutulması ve Access ile bağlanılarak işlem yaptırılmasının olumsuzluğu var mıdır? (Access kullanılmasının amacı kolay ve kullanılabilir formların hazır halde olmasıdır.)

Eğer herhangi bir olumsuzluğu yok ise artı olarak benim avantajım çok fazla olacak.
1- Kendi bilgisayarım sürekli açık halde olmayacak,
2- Bilgisayarıma paylaşıma açık klasörlerime giriş yada müdahale edilme riski azalacak,
3- Bilgisayar başında değilken olası oturum kapanması, ağ kopması vs. olması halinde yada bilgisayarın yanması ve içerisindeki verilerin kurtarılamaması halinde veriler sharepoint listelerinde olduğundan herhangi bir risk olmayacak.

Bu hususta bilgileri olan büyüklerimin yorumlarına muhtacım. Teşekkür eder saygılar sunarım.
Cevapla
#2
SharePoint kullanımı, Access gibi araçlarla kullanıldığında birçok avantaj sunabilir ve belirttiğiniz sorunlara çözüm olabilir. Fayda analizinin yanında burada dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar da var. Şöyle izah edeyim
Avantajları neler:
  • SharePoint, web tabanlı bir platform olduğu için herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan erişim sağlayabilirsiniz ve bahsettiğiniz şekilde bilgisayarınızın sürekli açık olmasına, ağ bağlantısının sürekli aktif olmasına ya da herhangi bir server yapılandırmasına gerek kalmaz.
  • Veri güvenliği konusunda çeşitli yetkilendirme seviyeleri ve erişim kontrolleri sunar. Access frontend yapınız ile mix şekilde kullanabilirseniz kaymaklı ekmek kadayıfı olur verilerinize daha iyi bir güvenlik düzeyi sağlayabilirsiniz.
  • SharePoint verilerinizi otomatik olarak yedekler dolayısı ile verilerinizi kaybetme riskini azaltır.
  • Sharepoint multi user çalışmalarına izin verir bu da ekip çalışmalarınızı kolaylaştırabilir.
  • SharePoint kendi formlarınızı oluşturmanıza ve bunlara erişim sağlamanıza olanak tanır. Access vb. ile web tabanlı formlar oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Dezavantajları ve dikkate almak gerekenler neler:
  • Access ile karşılaştırıldığında, SharePoint genel olarak daha yavaş bir performansa sahip olabilir. Zira bağlantı hızından, büyük veri setlerine kadar bir çok faktör bu noktada etkendir.
  • İnternet bağlantısı olmadığında veya SharePoint sunucusu erişilemez olduğunda, veri işlemleri gerçekleştirilemez. Bu nedenle, internet bağlantınızın ve SharePoint sunucularının güvenilir olması önemlidir.
  • SharePoint kullanımı için lisans maliyetleri olabilir.
  • SharePointler her zaman saldırı hedefidirler!

Neticede SharePoint kullanımı sizin için uygun olabilir. Ancak performans, özel gereksinimler ve güvenlik konusunda dikkatli olmanız önemlidir. Verilerinizin güvenliği, şifrelenmesi gibi azami dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Örneğin kişisel veriler içeren listeleriniz varsa bunların kendi içlerinde dahi şifrelenmesi gerekebilir. KVKK kavramı hemen herkesin bir şekilde duyduğu ancak piyasada binlerce kez deneyimlemiş ve görmüş olduğumuz en büyük kurumların bile yeterli bilgiye sahip olmadığı bir husus mesela. 2024 yılı itibarı KVKK ihlallerinde para cezası 47,304.-TL’den başlayıp ihlal boyutu ve türüne göre 9,463,214.-TL’ye kadar çıkıyor ve bunun yanı sıra 1-3 yıl hapis cezası talebi gibi olumsuz durumlarla da yüzleşmeye sebep olabilir. Bu tip durumların tamamen gözden geçirmeli, güvenilir sunucular, iyi bir yapılandırma, iyi yönetilen güvenlik politikaları geliştirmeli ve mutlaka sunucuların erişilemez olması vb durumları düşünerek bir felaket kurtarma senaryosu da kurgulamalısınız.
Cevapla
#3
Atoykan hocam gerçekten çok güzel ve anlaşılır bir cevap oldu. Nerdeyse tüm sorularıma cevap aldım. Şuanda olumsuz olarak belirttiğiniz sebeplerden yalnızca performans konusunda endişe duydum. Bunun testini de yaparak göreceğim. Ama yine de performans kaybı mı yoksa güvenlik mi diye kıyas yaptığımda sanırsam o kaybı gözönüne alabilirim. Çok teşekkürler güzel cevap için.
Cevapla
#4
Rica ederim. Performans noktasında listelerinizin performans değerlendirmesinin yanı sıra formlarınızdaki kurgularda önemlidir. Early-Late binding işlemlerini, verilerin internet üzerinden geleceği için form yükleme veri işleme zamanlamaları veya zamanlı form işlemlerini etkileyeceğini de gözönünde bulundurmayı unutmayın. Daha çok detay verebilirim ama henüz SharePointi yeni öğrenmektesiniz kafa karıştırmak istemem.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task