Skip to main content

AccessTr.neT


Sorgudan Çıkan Sonucu Eğer İle Kontrol Etmek İçin Yardım.

Sorgudan Çıkan Sonucu Eğer İle Kontrol Etmek İçin Yardım.

Çözüldü #1
Merhabalar,

Ekteki dosyada Kesilmis Ekle Formunda arabano metin kutusunun "çıkıldığında" olayına ArabaNolar da metin kutusuna yazılan rakamın olup olmadığını doğrulayacak bi kontrole ihtiyacım var. Aslında ArabaNoKontrol sorgum tam istediğim gibi çalışıyor. Ama Sorgunun çıktısına göre KesilmisEkle formunda "Geçerli Araba No Giriniz" gibi bir uyarı vermem gerekiyor ve ben bu kontrolü sağlayamadım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
.rar Kesim Takip.rar (Dosya Boyutu: 142,66 KB | İndirme Sayısı: 3)
Cevapla
#2
Çalışmanızın yarısı var yarısı yok, Kesilmis Ekle Formu diye bir form yok db var içinde ArabaNoEtiketi, KesilmislerFrom adında formlarınız var. Arkadaşlar çalışmanızın mantığını kafanızdan geçenleri, neyi nasıl kurguladığınızı biz bilemeyiz sorularınızı daha açık ve doğru ifadelerle, mantığını anlamak için bulmaca çözer gibi orası mı burası mı uğraşmak zorunda olmayacağımız şekilde iletirseniz hem sizler, hem bizler zaman kazanmış ve doğru yanıta ulaşmış oluruz. Olmayan zamanımızda uygulamaları analiz etmek gibi bir şansımız yok.

Şayet yapmak istediğiniz ArabaNoEtiketi'nde Metin0 textboxına yazdığınız numaranın ArabaNolar tablosunda kayıtlı olup olmadığını denetlemek istiyorsanız textboxın güncelleştirme sonrası olayına
    If Dlookup ("ArabaNolar", "arabanolar", "arabanolar='" & Metin0 & "'") = True Then
        Exit Sub
    Else
        MsgBox "Geçerli Araba No Giriniz", vbCritical + vbOKOnly, "ARABA NO HATALI"
    End If
kodunu eklerseniz textboxa yazdığınız numara listede mevcut ise işlem yapmaz, yok ise uyarı verir. Textboxınızın denetim kaynağını da kontrol edin, uygulamanızda başvurduğu bir alan görmedim ve Yapılmaması Gereken Ölümcül Hatalar başlıklı konuyu mutlaka inceleyin. İster Access ister başka bir uygulama fark etmeksizin hem tablo, hem alan, hem denetim adları aynı olmaz, aynı adları verecekseniz dahi bir prefix kullanır örneğin tabloları tbl, sorguları qry, formları frm gibi prefixlerden sonra isimlendirirsiniz.
Cevapla
#3
Haklısın hocam.
Gizli tabloları ve sorguları göremeyeceğini akıl edemedim. Gezinti seçeneklerinden "gizli nesneleri göster" seçeneğini açarsanız bahsettiğim sorguları görürsünüz. Bu durumda tekrar açıklama yapayım.

- KESİLMİŞ EKLE Veritabanının içerisinde bulunan "KesilmisForm" formunda yukarıda da yazdığım "ArabaNo" metin kutusunun içerisine yazılan sayıların, GİZLİ olan "ArabaNolar" tablosundaki "ArabaNolar" Stününda var olup olmadığını "ArabaNo" metin kutusunun ÇIKILDIĞINDA olayına bir kontrol ekleyerek denetlemek istiyorum. Yani amacım "KesilmisForm" formundaki "ArabaNo" metin kutusuna GİZLİ olan "ArabaNolar" tablosundaki verilerin dışında bir giriş yapılmasını engellemek.

Yeterrince açık olduğunu düşünüyorum.
Cevapla
#4
(22/02/2024, 23:28)NDMGNR yazdı: Haklısın hocam.
Gizli tabloları ve sorguları göremeyeceğini akıl edemedim. Gezinti seçeneklerinden "gizli nesneleri göster" seçeneğini açarsanız bahsettiğim sorguları görürsünüz.

Çok özür dilerim +30 yıllık yazılımcı ve bu işin uzmanı olarak bilmiyordum (!) gizli nesneleri nasıl göreceğimi sayenizde öğrenmiş oldum. Site Kuralları ve duyurularda açıkça ve cezai yaptırımı olacağını vurgulayarak, örneğinizde sorunuza ait form, rapor, sorgu, bunların kaynağı tablolar dışında herşeyi silin ve gizli öğe, gerçek kişi ve firma bilgileri kesinlikle paylaşmayın diye defalarca belirttik. Burada yardımcı olabilmek adına günlük iş yükümüzden kaynaklı yoğun tempoda olmayan zamanımızdan kısıp sizlere destek olmaya çalışıyoruz, gizli nesneler mi var kontrol et, işleyiş mantığı açıklanmamış uygulamayı analiz et anla, sizin örneğinizde olduğu gibi KesilmisForm demiş ama KesilmislerForm var acaba yanlış mı yazıldı yoksa eklenmedi mi kontrol et gibi ekstra işlemlerle uğraşacak lüksümüz yok. Keşke olsa canlı dersler hazırlayıp katılımcılara öğretsek gibi projelerimizi hayata geçirebilsek. Keza benzeri sorunlar yaşayan arkadaşlar da sizler gibi yardım ararken henüz yeni öğreniyor alabilir onların fayda sağlaması anlamında da örneklerinizin net görülür yapıda olması gerekiyor.

Sorunuza gelirsek nasıl kontrol ekleyeceğinizin cevabını zaten yukarıdaki mesajımda vermiştim. KesilmislerForm'unuzda ArabaNo textboxının güncelleştirme sonrasında olayına
    If Dlookup ("ArabaNolar", "ArabaNolar", "Arabanolar='" & ArabaNo & "'") = True Then
        Exit Sub
    Else
        MsgBox "Geçerli Araba No Giriniz", vbCritical + vbOKOnly, "ARABA NO HATALI"
    End If
kodunu girin. Kodun işleyiş mantığı yine yukarıdaki cevabımda mevcut ve aynı mesajdaki uyarılarım da halen geçerli.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task