Skip to main content

AccessTr.neT


SQL Server da Yedekleme İşlemi (BACK UP)

arzuu
arzuu
SQL
4
3698

SQL Server da Yedekleme İşlemi (BACK UP)

#1
Donanım ve yazılım başarısızlıkları, delete veya update ifadelerinin yanlış kullanımı (örneğin; where yancümleciği update ile kullanılmazsa), yıkıcı virüsler gibi çeşitli nedenlerle veriler kaybedilebilir. Bunun için en iyi koruma, verilerimizin düzenli olarak kopyalarını almak ve bunu güvenli bir yerde saklamaktır. Bu işlem “Backup Database” olarak adlandırılır. Bir sorun olduğunda, veritabanını sorundan önceki durumuna geri yüklemek için önceden oluşturduğumuz yedekleri kullanırız. Bu işlem “Restore Database” olarak adlandırılır.
Kullanıcılar veritabanı ile çalışırken, Sql Server veritabanını yedekleme işlemi yapılabilir. Ancak yedekleme sırasında dosyaları oluşturmak, silmek gibi veritabanının yapısını değiştiren işlemler yapılamaz. Sql Server yedekleme işlemi dinamiktir. Kullanıcı bir veritabanını yedeklerken, Sql Server şema ve dosya yapısı, veri ve transaction log dosyalarını yedekler. Yedeklenen transaction log, yedekleme işleminin başlamasından itibaren olan veritabanı aktivitelerini içerir. Sql Server orjinal dosyaların yerini kaydeder ve yedeği açma sırasında, bu yedekleri orjinal yerlerine yeniden oluşturur.

Üç çeşit yedekleme şekli vardır:

Tam Yedekleme (Full Backup): Veritabanının belli bir andaki tam kopyasını alan yedekleme türüdür.

Fark Yedeğİ (Differential Backup): En son alınan tam yedekten sonra değişen kayıtları yedekler. Fark yedeğinde saklanan veriler tam yedeklemede saklanan verilere nazaran oldukça küçüktür. Aynı zamanda fark yedek alma işlemi daha hızlıdır. Fark yedeği alabilmek için, ilk önce bir tam yedekleme işlemi gerçekleştirmiş olmamız gerekir.

İşlem Günlüğü Yedeği (Transaction Log Backup): Veritabanındaki değişiklikleri yedeklemek için işlem günlüğü yedeği kullanılır. İşlem günlüğü yedeği alabilmek için, ilk önce bir tam yedekleme işlemi yapılmış olması gerekir.Ayrıca veritabanını belli bir zamanda geri yüklememize olanak tanır.Sunucu çöktüğünde veritabanını otomatik olarak geri yüklemek için Sql Server işlem günlüğünü kullanır.
"Gülümsemenin, parasal değeri yoktur. Satın alınmaz, ödünç verilmez, dilenilmez, çalınmaz ama verilmedikçe hiç alınamaz."
Baştan sona Sql veritabanı oluşturma
Cevapla
#2
Anlatım ve paylaşım için teşekkürler
Cevapla
#3
Bu güzel anlatım için teşekkürler...
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#4
Teşekkürler
Kaplumbağa ya dikkat et...
Sadece  başını çıkartıp risk aldığında ilerleyebiliyor...
Cevapla
#5
Sn Arzu Hanım güzel anlatım ve paylaşımınız için teşekkürler. Bu tür bilgilerin devamını bekleriz. Saygılar...
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task