Skip to main content

AccessTr.neT


Sql Server Erişimi Olmayan Kullanıcıların Bağlı Tablo Bilgilerini Excele Çekebilmesi

Sql Server Erişimi Olmayan Kullanıcıların Bağlı Tablo Bilgilerini Excele Çekebilmesi

Çözüldü #1
Merhaba herkese,

Projemde geliştireceğim Access uygulamasını yaklaşık 15 kişi eş zamanlı kullanacak, veri girecek ve kaydedecekler. Back End Sql Server üzerinde olacak. bu 15 kişi dışında çok fazla sayıda kişi (100 üzeri)
sadece oluşan verileri güncel bir şekilde takip edip okuyabilmeli. Sorunum da burada başlıyor. Bu kişileri de Sql server da tanıtmak istemediğimden bir yöntem bulmaya çalışıyorum. Boş bir Excel açıp power query ile Access veritabanından ilgili sorgu ya da tabloyu çektiğimde haliyle bu power query de yine Sql server erişimi olmayanlarda çalışmıyor. Aklıma sonradan aşağıdaki fikirler geldi;

Access içerisinde ilgili verilerin sürekli bir yerel tabloya eş zamanlı kaydedilmesinin sağlanması
Böylelikle bu yerel tabloyu power query ile diğer tüm kullanıcılar excele çekebilirler. Bu sadece benim aklıma gelendi. Ancak bunu da nasıl yapacağımı bulamadım. Sizlerin fikir ve çözümlerini bekliyorum.
Cevapla
#2
Backend erişimi olan veritabanınızda izleme yapacak kişiler için örneğin sadece raporlara erişimi olan bir user oluşturun. ikinci bir basit database oluşturup burada izleme yapacak kullanıcıları tanımlayarak yetkilendirin ve backend erişimi olan accessin raporlama yetkili userından Sql ile istediğiniz bilgileri sorgulayın ve istediğiniz Excel aktarın. API yerine kullanılan business katmanlı işlemlerde uygulanan yöntemin bir uyarlamasıdır bu yöntem.
Cevapla
#3
(01/08/2022, 10:50)atoykan yazdı: Backend erişimi olan veritabanınızda izleme yapacak kişiler için örneğin sadece raporlara erişimi olan bir user oluşturun. ikinci bir basit database oluşturup burada izleme yapacak kullanıcıları tanımlayarak yetkilendirin ve backend erişimi olan accessin raporlama yetkili userından Sql ile istediğiniz bilgileri sorgulayın ve istediğiniz Excel aktarın. API yerine kullanılan business katmanlı işlemlerde uygulanan yöntemin bir uyarlamasıdır bu yöntem.

atoykan hocam çok net anlayamadım.
raporlara erişimi olan bir kullanıcı oluşturmak derken, Sql Server da mı tanımlayacağım bu kullanıcıyı?
Eğer öyle ise diğer kullanıcılar yine erişemiyor.


Backend erişimi olan accessin raporlama yetkili userından Sql ile istediğiniz bilgileri sorgulayın --> Her kullanıcı kendi pc üzerinden bağlanıyor. Sql server da tanımlı olmayan user, yetkili userı nasıl kullanabiliyor?
Cevapla
#4
(01/08/2022, 07:17)schecter yazdı: Merhaba herkese,

Projemde geliştireceğim Access uygulamasını yaklaşık 15 kişi eş zamanlı kullanacak, veri girecek ve kaydedecekler. Back End Sql Server üzerinde olacak. bu 15 kişi dışında çok fazla sayıda kişi (100 üzeri)
sadece oluşan verileri güncel bir şekilde takip edip okuyabilmeli.

Oluşturduğunuz Access uygulamasında sadece izleme yetkili bir kullanıcı oluşturun. İzleme yapacak kullanıcılar için basit bir Access çalışması yapıp buradan asıl Access uygulamanızdaki izleme yetkili user üzerinden bağlanarak sorgulama yapmasını sağlayın.
Cevapla
#5
Doğrudan Excel çalışmanızdan erişebimek için, size yol göstermesi için de bu makaleyi incelemenizi tavsiye ederim.
Cevapla
#6
Bir noktaya takıldım. Veri girişi yapacak 15 kişi ve izleme yapacak 100 kişiden bahsediyorsunuz. Bunların hepsi aynı firmanın çalışanları ve aynı network üzerinde anladığım kadarıyla. Peki Sql Server için Active Directory Authentication niçin kullanmıyorsunuz?
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task