Skip to main content

AccessTr.neT


Tarih ve saatin güncellemesi

Tarih ve saatin güncellemesi

Çözüldü #1
Merhaba arkadaşlar ekli fatura programımda;
Yeni fatura butonuna tıklıyorum formu temizliyorum. listede istediğim kişiyi seçip metin kutularına aktararak faturayı tanzim ediyorum. Yazdır butonuna tıkladığım zaman Metin kutularında bugün ki tarih ve saat olasına rağmen. Fatura ön izleme raporunda daha önce kestiğim faturanın tarih ve saati görünüyor yani Fatura giriş sayfasındaki metin kutularındaki yeni tarih ve saati rapora güncel olarak aktarmıyor. Bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var. 
.rar Fatura.4.1.rar (Dosya Boyutu: 86,55 KB | İndirme Sayısı: 13)
Son Düzenleme: 30/01/2016, 15:11, Düzenleyen: kenan827.
Cevapla
#2
Sayın kenan827,

Bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak;
FaturaDokum adlı raporu açınız ve FaturaTanzimTarihi adlı denetimin ÖZELLİKLER-VERİ sekmesindeki DENETİM KAYNAĞI satırına

Kod:
=[Formlar]![FaturaGiris]![FaturaTanzimTarihi]


ifadesini yazınız.aynı şekilde, Saati adlı denetimin ÖZELLİKLER-VERİ sekmesindeki DENETİM KAYNAĞI satırına da

Kod:
=[Formlar]![FaturaGiris]![Saati]


ifadesini yazınız.Böylece,güncel tarih ve saati olarak baskı işlemini sağlayabilirsiniz.Yalnız, bir husus belirtmekte fayda var.

FaturaBilgisi adlı tabloda oluşturduğunuz FaturaTanzimTarihi, Saati ve Not alanlarına bu tabloda bence gereklilik yok.bu tablo anlaşıldığı üzere,sadece müşteri bilgilerini içermek için kullanılmaktadır.dolayısı ile,fatura işlemlerinde geçerli olabilecek bu alanların burada değil eğer ille de bulunması gerekliyse, FaturaDetay adlı tabloda barındırmalısınız.

elbette ki,bu verileri, FaturaDetay adlı tabloda barındıracaksanız (diğer bir ifade ile kayıtlı olsun istiyorsanız),o zaman da; FaturaGiris adlı formda,bu verilerin yer aldığı denetimleri kendi alanları ile ilişkilendirmelisiniz.

Son olarak,eğer bu son bahsi yapılan işlemi uygulayacak olursanız,yine saat itibarı ile geçmiş olacaktır.güncel saat geçerli olsun isterseniz o zaman,yazdırma butonu içerisine veya raporun açıldığında ya da yüklendiğinde olay yordamına güncel tarih ve saat olması için

Kod:
Me. FaturaTanzimTarihi=”Format(date(),”dd.mm.yyyy”)

 
Me. Saati=Format(Now();”hh:mm”)


Kod ifadelerini yazmalısınız.Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.

Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#3
Çok teşekkürler hocam.
Hocam Fatura arşivinde faturaları bulmak için tarih olması lazım, saat ve not o kadar önemli değil kayıt etmese de olur. Yazdığınız gibi FaturaTanzimTarihi, Saati ve Not kısmı FaturaDetay bilgisine ekledim. Formu açtığım zaman ve işlem yaptığım zaman parametre hatası veriyor.
Cevapla
#4
Sayın kenan827,


Alıntı:...parametre hatası veriyor...

ifadenize yönelik olarak;
FaturaDetay alt formunda ilgili tablosuna dahil ettiğinizi belirttiğiniz bu 3 yeni alanı,gerek alt formda denetimler olarak göstermediyseniz ve gerekse de DENETİM KAYNAĞI satırlarında kendi alanları ile ilişkilendirmediyseniz bu hatayı alabilirsiniz.

İsterseniz ya hatayı verdiği esnadaki halini içeren ekran görüntüsünü ya da hatalı hali ile düzenlediğiniz bu yeni örnek uygulamanızı konunuza dahil ediniz.

Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.
 
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#5
Sayın kenan827,

Örneğinizden yola çıkarak,bir tavsiyede bulunmak adına,

Eğer tarih ve saat alanlarını içerecek ve kendi DENETİM KAYNAĞI satırlarında herhangi bir alan ile bağlantısı olmayacak şekilde İLİŞKİSİZ denetimler oluşturmak istediğinizde,bu denetimler için VARSAYILAN DEĞER satırlarında DATE() ya da TIME() ifadelerini kullanmak yerine;tarih değeri göstermek için tarih bilgisinin yer alacağı denetimin DENETİM KAYNAĞI satırına

Kod:
=Format(Date();"dd.mm.yyyy")


kod satırını ve saat bilgisinin yer alacağı denetimin DENETİM KAYNAĞI satırına da

Kod:
=Format(Now();"Kısa Saat")


kod satırını yazmanız daha yerinde olacaktır.

Bu mesaj,sadece bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.Bilginize…iyi çalışmalar,saygılar.

Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#6
Çok çok teşekkürler hocam verdiğiniz bu değerli bilgiler için.
Hocam FaturaBilgisi adlı tabloda FaturaTanzimTarihi, Saati ve Not alanlarını FaturaDetay altına taşıdığım zaman her firmaya birden fazla kaydı yapabilecekmiyiz ve bu kayıt edilen faturayı FaturaArşivindeki listede tarihine göre görebilecekmiyiz.

Hosam FaturaBilgisi adlı tabloda bulunan FaturaTanzimTarihi, Saati ve Not alanlarını FaturaDetay altına taşıdım. Ekli programdaki gibi parametre hatası veriyor. 

Hocam bu sorduğumu yeni bir soru olarak algılanmasın. Çünkü ile ben bu konuyu daha önce açmıştım sizde sorunuma çözüm bulmuştunuz. Eğer bu şekilde de sormam forum kurallarına aykırı ise daha önce açtığım konuyu yeniden başka başlık altında açabilirim.

Daha önce ayni firmaya birden fazla fatura kesmek adı altında bir konu açmıştım. 
Sorun şöyle FaturaGiriş sayfasında yeni fatura butonuna tıklayarak formu temizliyordum. Listede kişiyi seçip metin kutularına aktarıyordum. Satışla ile ilgili Alt Forum metin kutuları boş olarak görünüyordu ve yeni fatura bilgilerini girip yazdır butonun tıkladığım zaman faturayı yeni bir fatura olarak kayıt ediyordu. Benim talebim üzerine ozanakkaya hocam öyle ayarlamıştı. Herhalde ben yanlış işlem yaptım. Listeden kişiyi seçip metin kutularına aktardığımız zaman daha önce kestiğimiz fatura açılıyor. AltForum metin kutuları boş olması gerekirken dolu olarak açılıyor. Bilgileri değiştirip yazdır dediğimiz zaman yeni fatura olarak değilde eski faturanın üstüne kayıt yapıyor. Sorunun nereden kaynaklandığına bakabilirmisiniz saygılar.
.rar Fatura 4.3.rar (Dosya Boyutu: 86,62 KB | İndirme Sayısı: 7)
Son Düzenleme: 30/01/2016, 20:32, Düzenleyen: kenan827.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task