Skip to main content

AccessTr.neT


TEKNİK SERVİS

mehmetdemiral
mehmetdemiral
31
23948

TEKNİK SERVİS

#1
Arkadaşlar, bu başlık altında artık bilgisayarlarınızla ilgili teknik sorunlarınızı çözmeye çalışacağız. Bu bölümü özellikle Admin arkadaştan açmasını ben istedim. Buradan size teknik destek veren birçok arkadaşımız olacaktır elbette ama özellikle ben 12-13 yıllık profesyonel teknik servis bilgim (Ondan öncesi de elektronikçilikle geçmiştir) ile sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Her türlü teknik servis sorununuzu buraya yeni konu açarak yazabilirsiniz.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#2
Mehmet bey, hemen ilk soruyu sorayım.

format attığım bir laptop, en son bir güncelleme yapmıştı, daha sonra yeniden başlamak üzere kapandı ve açılırken direk siyah ekran geliyor. sadece BIOS ekrana girebiliyorum. güvenli mod vs hiç bir yere girmiyor. BIOS dan cd seçip recovery yaptırmaya çalıştım ama onu da yapmıyor. Neler yapabiliriz?

Teşekkürler
™Hiç Birimiz, Hepimiz Kadar Akıllı Olamayız...®

Cevapla
#3
Eğer yanlış anlamadı isem format atmadınız işletim sistemi kurulu. Yeni format atıp kurulum yaptıktan sonra bir güncelleme yaptı yeniden başlayınca siyah ekranda kalıyor değilmi?
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#4
cd leri değiştir.
meşhur çin atasözü  "ACCESS İLE YAPABİLECEKLERİNİZ HAYAL EDEBİLECEKLERİNİZ İLE SINIRLIDIR" siz ne kadar hayal edebiliyorsunuz
Cevapla
#5
evet. format attım, tüm driverları, office, programlar vs kurdum sorunsuz kullanıyordum. 1 hafta kadar kullandım. Herhangi bir sorunu yoktu. 1 hafta Sonra normal açıldı, bir güncelleştirme yaptı, yeniden başlatılması gerekiyor dedi, kapandı ve açılmadı.

CD kendi orginal cdsi aynı cd ile formatlamıştım, tekrar aynısını yapmaya çalışıyorum, tek girebildiğim yer makinede bios onun dışında hiç bir işlem yapılamıyor. Hdd hasar gördüyse bios da görebilir miyim? yada hdd tanıtılması nasıl olur?
™Hiç Birimiz, Hepimiz Kadar Akıllı Olamayız...®

Cevapla
#6
HDD ile Bios birbirinden bağımsız. Yani HDD rahmetli olmuş olsa bile Bios'a girmenizde bir sıkıntı olmaz. Genelde bu tip durumlarda Ram zarar görmüş olabiliyor. Bir ihtimal hard disk bölümleme tablosu zarar görmüş olabilir. Bu durumda harici bir Cd ile DOS ortamında müdahelede bulunman gerekebilir. Zaten bu CD ile DOS ortamınada ulaşamıyorsan HDD vb. bir sıkıntı var demektir. Bunu anlamanın en iyi yoluda aynı fiziksel özelliklerdeki Ram, HDD gibi parçaları başka çalışan bilgisayarda test etmek olabilir.

Çalışan bir dizüstünün Ram leri söküp sizin makinenin Ram leri onların yerine takarsın bakarsın makine normal çalışıyorsa Ram ler sağlam demektir. Bu tip deneme yanılma yolu yapılabilir ama en önemli konu aynı aileden olmaları. Yoksa fazla elektrik vs. gibi sebeplerle takılan parça zarar görebilir.

Bahsetmiş olduğum CD "Ultimate Boot CD" diye geçer. İçinde onlarca harika program vardır ve teknik servisçilerin vazgeçilmeyen araçlarından birisidir : İndirme Sayfası

Burada değişik formatlarda olmasına rağmen ISO olanı indirip CD ye yazdırın ve Bios ayarlarından başlagıç medyası olarak CD/DVD seçin.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task