Skip to main content

AccessTr.neT


VBA ile runtime modunu öğrenme ve işlem yapma

VBA ile runtime modunu öğrenme ve işlem yapma

Çözüldü #1
Selamlar,

hazırlanan uygulamanın dağıtıldığında runtime modu dışında çalışması istenmiyorsa aşağıdaki kodu form, rapor, başlangıç işlemleri kısmına koyarak kullanıcıyı yönlendirebilirsiniz.

Kullanılacak sabit: acSysCmdRuntime

Kod
If SysCmd(acSysCmdRuntime) = True Then
' runtime ise yapılacaklar
Else
' runtime değilse yapılacaklar
End If

Kod
If SysCmd(acSysCmdRuntime) = False Then
MsgBox "Uygulama sadece runtime modunda çalışır.", MB_ICONSTOP
Application.Quit acQuitSaveAll
End If 

En iyi yöntem bence runtime değilse Autoit benzeri bir geliştirme ortamı ile veritababnını gözetlemek ve runtime ile başlatmak.

bunun için registery'den sorgulama yapılmalı. Burada hangi sürümüm kurulu olduğuna bakılmalı ve Access yoksa sessiz Access 2007 runtime kurulumu yaptırılmalı. sonra uygulama başlatılır. böylece kulanıcı da exe çalıştırma hastalığından vazgeçmemiş olur.

sağlıcakla...
Cevapla
Çözüldü #2
güzel bir fikir.
denemedim ama denediğimde olumlu sonuç verirse süper olur.
teşekkürler
Cevapla
Çözüldü #3
Ben daha basit bir yöntem kullanıyorum ve uygulamanın uzantısını değiştirip o uzantının da birlikte aç yoluyla sadece Runtime ile çalışmasını sağlıyorum. Access o uzantıyla ilişkilendirilmediği için çalışmayacak, ama Runtime ile ilşkilendirildiği için Runtime açılacaktır.. Tüm bu işlemleri bir kurulum paketine dahil edebilir, Runtime'i de birlikte kurdurabilir ve registerdeki birlikte açma anahtarlarını kurulum anında ekleyebilirsiniz.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #4
merhaba,

amacım kurulumsuz taşınabilir Access masaüstü uygulaması geliştirmek. bu yüzden kuruluma dahil edilen ayarlamalar yapan derin işlemler bu yöntemde bana uzak geldi ama daha önce sanırım sizden ya da başkasından bunu duymuştum.

ben buna bazı doayasların kontrol edilemsi ve yoksa ya da boyutu farklıysa çalışmama gibi prosedürlerde eklemyi düşünmüştüm ama fırsatım olmadı.

Mehmet Bey bir örneğinizi bana gönderebilirseniz memnun olurum, incelemek ve denemek isterim.

sağlıcakla...
Cevapla
Çözüldü #5
Bahsettiklerim el ile yapmaktayım. Yani bunları bir Access runtime ile beraber kurulum paketine dahil etmeyi planladım ama bir türlü fırsat bulamadım. Runtimr ile beraber Access projesini birlikte paketlemekten ziyade, registerde bazı değişklikler yaparak uygulamanın sadece belirlenen bir exe ile çalıştırılmasını denemek istiyorum. Bunun için AccessRuntime'in exesinin adını ve simgesini de değiştirip tamamen özgün bir runtime haline sokmak da aklımda.. Bilemiyorum başarılı olur mu? Ama denemek istiyorum fırsat olduğunda..Fakat Access çalışmamın uzantısını mdb değil de mds (mdsoft'u çağrıştırsın diye) yapıp, bu uzantının birlikte açılması için de sadece Access Runtime'in msaccess.exe isimli dosyasını ilişkilendirme işinden bahsetmiştim ki, bunu defalarca yaptım.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da