Skip to main content

AccessTr.neT


Veritabanını Nasıl Tasarlamalıyım.

Veritabanını Nasıl Tasarlamalıyım.

Çözüldü #1
Merhaba;
Ekteki Excel dosyasını veri tabanına aktarmam gerek ama tasarımı nasıl yapmalıyım. Excel içerisindeki pembe dolgulu alanda yazan isimler veritabanında ki tablo ve kolon adıdır normalde excelde o iki satır yok.
Veri tabanımda resimdeki gibi..
[Resim: do.php?imgf=1c98e3ff86211.jpg]
.zip gönder.zip (Dosya Boyutu: 13,14 KB | İndirme Sayısı: 3)
Son Düzenleme: 18/05/2019, 14:38, Düzenleyen: icemeno.
Cevapla
#2
daha önceki çalışmanız değil mi bu? zaten tabloları oluşturmuştunuz, burada ne yapılması gerekiyor?
Cevapla
#3
Doğrudur Halil bey. 
O konu çözüldü gözüktüğü için altına devam etmek istemedim. 
Benden ilk olarak istenen formda masraf yerini seçince tipler gelsin, tip seçilince o tipe ait merkmaller gelecek ve her merkmal için ust ve alt kontrol sınırı gözükecek şekilde yapmam dı. Bunu yapınca beğenildi ve daha da geliştirilmesi istendi. Bu yüzden tablolarda yeni alanlar eklendi ve formda bunlarda gösterilmek isteniyor. Birde yeni veri girişi yapilacak bir form yapmamı istiyorlar.
Cevapla
#4
Merhaba, daha önce benzer soru sordunuz cevaplandı. Şimdide yine Excel belgesi ekleyip form ve tablo tasarımı istiyorsunuz. Önceki konunuzda yapılan Access uygulamanızı ekleyiniz. 1. mesaja yazmanız gereken soruyu 3. mesaja yazmışsınız. 

Access örneğini ekleyin, Site Kurallarına uygun olarak sorunuzu tekrar sorun.
"Boş Örnek Eklerim, Yapıp Verirler" demeyin, örneğinizi hazırlayın.
Komplike kod talebiniz var ise İletişim bağlantısından bize ulaşın. 
Cebelleşmezsen Öğrenemezsin. 
Cevapla
#5
sayın @icemeno tablo hazırlamayla ilgili temel mantık şudur: sürekli tekrar eden sabit alanlar için -ihtiyacınıza göre zamanla artıp azalsa da sürekli aynı değerlerin döndüğü alanlar- ayrı bir tablo oluşturulur ve bir üst tabloya sadece otomatik yada herhangi bir benzersiz alan üzerinden bağlanır. böylece sürekli tekrar eden veriler için VTde fazladan alan ayrılmamış olur. Mesela
Torna_________55111  ==> 5+5 büyüklüğünde alan eklemek gerekirken  1__Torna_________55111 yapısında ayrı bir tablo olduğunda sadece 1 büyüklüğünde alan yer tutar
Freze 55126____55126==> 11+5==> tabloda ise : 1___Freze 55126____55126 ==>sadece 1
bu kayıtların her birinden onlarca yada yüzlerce olduğunu düşünün...
işin içinde siz olduğunuz için tablodaki hangi alanlar tekrarlı, hangileri anlık tek seferlik, hangi alanlar hangileriyle doğrudan ilişkili ayrılmaz siz daha iyi bilirsiniz. o nedenle biz sadece öneride bulunabiliriz. ekte kendimce oluşturduğum temel bir yapı var siz kendinizce daha uygun bir yapılandırmaya gidebilirsiniz.
.rar gönder_hy.rar (Dosya Boyutu: 17,25 KB | İndirme Sayısı: 4)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da