Skip to main content

AccessTr.neT


visual studio 2010 ile oluşturulan exe programların kaynak kodunu görme

visual studio 2010 ile oluşturulan exe programların kaynak kodunu görme

Çözüldü #1
visual studio 2010 ile yazılmış bir exe dosyası veya setupu oluşturulmuş bir programı açarak kaynak kodlarına ulaşabileceğimiz Programda değişiklikler yapabileceğimiz bir metod önerisi olan var mı?
Cevapla
Çözüldü #2
Exe kodları şifrelenmemiş ise Exe dosyasını proje dosyasına çeviren programlar var. Programcı tedbir almadıysa herşeyi alenen görebiliyorsunuz.

Biz yardımcı olmasak daha iyi olur Img-grin ancak bu programları çok çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #3
*1* Programcının tedbir alıp almadığını nasıl öğrenebiliriz. Yani diyelim ; visual studio 2010 uygulamasını çalıştırıp dosya aç menüsünden tasarımı bitmiş bir exe dosyasını bulup aç dedik. V.Studio ekranımızda bu exe dosyasının bilgilerinden,kodlarından, formlarından herhangi birini açabilirmiyiz tasarım halinde açabilirmiyiz?


*2*"Programcı tedbir almadıysa her şeyi alenen görebiliyorsunuz. " .. demişsiniz ya Programcının alabileceği tedbirlerin her biri sadece ek programlar sayesinde mi oluyor,
yoksa Visual Studio 2010 içinde proje tasarımı anında kodlamaları şifreleme işlemlerini aynı Access vt kod sayfası şifreleme işlemi gibi bir işlem burda da uygulanbiliyormu.
İllaki Ek Programlar olması şart mı?
Cevapla
Çözüldü #4
1- Şu ana kadar 5-6 tane programı inceleme ihtiyacım oldu. Geriye çeviren harici programlar var onları kullandım. Benim incelediğim sadece 2-3 program WinForm tabanlı idi. Bunlarda da dizayn penceresini geri çevirdiğini görmedim. Ben sadece bir tane program kullandım belki onun haricindekiler yapabiliyordur bilmiyorum. VS kurunca yanında gelen programlar ile kodlar incelenebiliyor ama sizin istediğiniz şekilde değil.

2- VS ile de tedbir alınabiliyor ancak bu işi en iyi şekilde yapmak istiyorsanız üçüncü parti firmaların programlarını kullanmak kaçınılmaz.

Not : Anladığım kadarıyla siz mevcut bir program üzerinde kendi isteğinize göre düzenlemeler yapmak istiyorsunuz. Bugüne kadar bu işi becerebilen birini görmedim. Ne yaparsanız yapın mevcut bir program üzerinde oynama yapacak kadar işi biliyorsanız kendiniz yazmanız daha iyidir çünkü tüm güç sizin elinizdedir. Genelde bu tip şeyler programı ücretsiz kullanmak için üzerinde oynamalar yapmak için ya da başkasına ait programda programcı ismi site adı vb. bilgileri değiştirmek için yapılıyor. Eğer böyle şeyler peşinde iseniz hiç bulaşmayı derim.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #5
Sayın umutakkaya,

Alıntı:...kaynak kodlarına ulaşabileceğimiz Programda değişiklikler yapabileceğimiz...

olarak kullandığınız ifade (hele ki,uygulama sahibinden izin alınmaksızın değişiklikler yapmaya dair) için,doğru ve etik bir düşünce ve davranış olmadığını ve bu hususlara da sizlerin yönlendirilmemeniz gerektiği kanaatindeyim.

Zira,bir başkasının hazırlamış olduğu bir çalışma / uygulama, ister kodlarını engellesin veya engellemesin,tüm haklarıyla o kişiye ait olduğunun bir tescilidir.kaldı ki,bu hak ihlali durumlarını kendi hazırlayıp sunacağınız o tarz çalışmalar olduğunda sizin de beklentiniz ve isteğiniz bu yönde olacaktır,kimse kodları edinmesin,kullanmasın veyahut da değiştirmesin diye.

Eğer bu konuda sorduğunuz soru ifadesi şöyle olsa idi, “hazırladığımız uygulamaların exe’ye dönüştürdüğümüzde kaynak kodlarına erişimini nasıl sağlarız?” diye;o zaman size bu erişim engellemesi ile ilgili gerekli ölçülerdeki bilgiler sunulurdu ve siz de uygulardınız.

Alıntı:...Programda değişiklikler yapabileceğimiz...

şeklindeki bir cümle;hem bunu okuyacak kişilerin hiçbir uğraş vermeksizin hazıra konmak anlamında bu yöntemlerle yapılacak değişikliklerle kendine mal etmek veya haksız kullanıma sevk etmiş olursunuz hem de konuyu cazip hale getirip konudan sapılmasına ve amacının da ötesine çıkılmasını sağlamış olursunuz.

hacker ya da hazırcı olmaktansa,kendimiz uğraşarak uygulamalar hazırlamak ve geliştirmek konusunda yönlendirilirsek daha gelişmesel anlamda çoğalan,yayılan,gelişen oluruz.

Bu yazının,size ve bir başkasına dair ne bir ukalalık ne de saygısızlık ifadeleri olarak görülmemesi temennisiyle,
Saygılar.
Herkes,kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
Çözüldü #6
Süpersin Ahmet kardeşim,
Çok haklısınız,aynen katılıyorum size,
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da