Skip to main content

AccessTr.neT


Web servislerine bağlanmak, veri alıp, göndermek

Web servislerine bağlanmak, veri alıp, göndermek

#1
Merhabalar;

Grubunuzu ilgi ile takip ediyorum ve çok yararlandığımı söylemeliyim. Özellikle Access' in çoğu kimse tarafından hakir görüldüğü bir dünyada, benim gibi Access' e sempati ile bakan bir çok insan olduğunu görmek mutluluk verici. Sorunuma gelince;

Ben özel bir hastanenin bilgi işlem sorumlusuyum. Kullandığımız hastane bilgi yönetim sisteminin kan bankası işlemlerini yaptığı modülü yetersiz gelince, laboratuvar için bir kan bankası programı yazdım. Yaklaşık dört yıldan bu yana kullanıyoruz. Hasta bilgilerini kaydedip, yapılan testler sonucu, kan ürünlerini serviste yatan hastaların üzerine düşüyoruz. Kan stokunu, ay sonu istatistiklerini buradan çıkarıyoruz. Kızılay üzerinden yapılan işlemleri de Kızılay' ın web sayfası üzerinden yapmaktaydık. Yıl başına kadar herhangi bir sorunumuz yoktu. Ancak Kızılay kan ile ilgili işlemlerin kendi sistemi ile entegre edilmesini istiyor. Bunu da web servisleri aracılığı ile yapılmasını istiyor. Bunun için Mart ayına termin verdiler ve işin cezai boyutu da var. Uzun süreden beridir de kullandığımız için mevcut sistemi değiştirmek de istemiyoruz.
 
Birçok forum, kaynak inceledim ama istediğim cevaba ulaşamadım yada çözüme gidebileceğim bir ipucu bulamadım. Access ve Vba kullanarak bu web servislerine erişmek mümkün olabilir mi? Bu konuda tecrübesi olan bir bir dostumuz bu konuda bilgi verebilir mi? Çünkü bu entegrasyon konusuna hiç aşina değilim. 

Ayrıca şöyle bir kanaat edindim, bilmiyorum doğru mu değil mi? Sanki Microsoft, Access' in bu şekilde kullanılmasını engellemiş gibi. Her şeyi visual studio ve bununla kullanılan diller ile çözmeye sevk ediyor. Dediğim gibi emin değilim.

Hasta bilgilerinin olmadığı bir örnek hazırlamaya çalışıyoruz, program hakkında fikir sahibi olmanız için. Ama öncelikle bu işlemin mümkün olup olmadığı önemli benim için. Eğer mümkün ise örnek üzerinden de devam edebiliriz.

Şimdiden teşekkür ediyorum, hepinize iyi çalışmalar.
Cevapla
#2
Olay mümkün olabilir mi anlayabilmemiz için örnek uygulamayı ekleyip web servisi hakkında ayrıntılı bilgi veriniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task