Skip to main content

AccessTr.neT


Windows Uygulaması Gibi Görünen Form Örneği

Windows Uygulaması Gibi Görünen Form Örneği

#1
Gizlenmiş Pencere - Kapanarak Geçilen Formlar - X Butonu İşlevi

Değerli hocalarım ve değerli Access ailesi. Yaklaşık 2 yıldır aradığım ancak sonunda düşündüğüm ve oluşturduğum örneği sizlerle paylaşmak istedim. Belki burda daha önceden farklı şekillerde paylaşılmış olabilir ancak karşılaşmadığım için hep içimde eksikliği vardı. 

Öncelikle sorunları yazayım.
1- Uygulamam Windows uygulaması gibi görünsün istiyordum. Bunun için penceredekal ve ekran gizleme isimli modüller kullanmıştım.
Ancak bu modüller sebebiyle formlar arasında geçişi visible özelliğiyle sağlıyordum. Buda formların yenilenmemelerine sebep oluyordu.

2- kapatbolean modülü kullandım ancak bu da benim görev çubuğundan yada X butonundan formun kapanmasını engelliyordu.

Benim istediğim X butonu yada görev çubuğundan pencereyi kapat tuşu ile "application.quit" özelliği + formlar arası geçişte formların kapanarak refreshlenmesi + uygulamayı kapattığımızda arka planda (Görev Yöneticisinde) çalışmasının önüne geçilmesi + Güzel bir uygulama gibi görünmesiydi.

Örnekte gönderdiğimi kendi çalışmamda denedim ve çalışıyor. X butonuna bastığımızda uygulama tamamen kapanıyor. Buraya msgbox soru da koyulabilir tercih etmedim. Uygulama gibi görünüyor. Kapandığında arkaplanda açık kalmıyor. formlar arası kapanarak geçiş yapıldığından refresh işlemi sağlanıyor. 

Doğru mu yaptım bilmiyorum. Değerli üstadlarım varsa hatamız bildirirler zaten. Eğer hata mevcutsa da zamanınızı aldığım için özür dilerim, Saygılar sunarım.

Eklenen Modül:
"Formdakal"
.zip Uygulama Görünümlü Form.zip (Dosya Boyutu: 117,56 KB | İndirme Sayısı: 116)
Cevapla
#2
Paylaşımınız için teşekkürler, elinize sağlık. Yöntemi uygulamak isteyen ve/veya bu yönde çözüm arayanlar için güzel bir çalışma.
Cevapla
#3
Paylaşımınız için teşekkürler, elinize sağlık.
Cevapla
#4
Paylaşımınız için teşekkürler, emeğinize sağlık.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task