Skip to main content

AccessTr.neT


Yazdırma Mantığını Yazıcıya Değil Pdf Olarak Ayrı Ayrı Yazdırılabilir Mi?

Yazdırma Mantığını Yazıcıya Değil Pdf Olarak Ayrı Ayrı Yazdırılabilir Mi?

Çözüldü #1
Macro ile yazdırılan sayfaları bir klasörün içerisine otomatik dosya adını sayfadaki belli bir hücredeki bilgiye göre PDF olarak kaydetmek istiyorum. Acaba yardımcı olabilir misiniz? Yazdırma işlemini sanal yazıcı eklemek suretiyle yaptım. PDF olarak kaydedebiliyorum ama tek tek çok zor oluyor. Macro ile bunu otomatiğe bağlayabilir miyiz?
.7z PDF Yazdırma Deneme.7z (Dosya Boyutu: 30,21 KB | İndirme Sayısı: 8)
yyhy, 18-05-2009 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Cevapla
#2
Visual Basic Code
S2.PrintOut Copies:=1, Collate:=True
yerine aşağıdaki kodu deneyebilirsiniz ben kaydedileceği yeri otomatik olarak sabit bir yere bağladım ama siz isterseniz değiştirirsiniz
Visual Basic Code
S2.ExportAsFixedFormat Type:=xlTypePDF, Filename:= _
    ActiveWorkbook.Path & "\" & i & ".pdf", Quality:=xlQualityStandard, _
    IncludeDocProperties:=True, IgnorePrintAreas:=False, OpenAfterPublish:= _
    False 
Cevapla
#3
Sayın berduş yazdıracağım satır sayısı 5000 civarında, yazdırma işlemimi 500 ile 1000 arasında partlar şeklinde yazdırıyorum. Yani Sorgu sayfasında A hücresine 1 , B hücresine ise 500 yazıyorum 500 tane çıktı alıyorum. Kağıt sarfiyatını önlemek için arşivlemeyi digital yapmak istiyorum. D Sürücüsü içerisine çıktı klasörü yapacağım yazdır komutu verince yazdırma sayfasındaki bir hücreye göre dosya adını verip 500 adet pdf dosyasını oluşturmasını istiyorum. Yine 501 den başlayıp 1000 e kadar bir part daha, daha sonra böylece partları yazdırarak işlemi bitirmek istiyorum. Eklediğim ek dosyaya A hücresine 1 B hücresine ise 10 yazarak yaptığım yazdırma işlemini inceleyebilir misiniz? Bu yazdırma mantığını PDF çıktıya dönüştürmek istiyorum. Yukarıdaki kodu pek anlayamadım. Yardımcı olursanız teşekkür ederim.
Son Düzenleme: 12/02/2020, 14:41, Düzenleyen: yyhy.
Cevapla
#4
Ayrıca tek tek dosya yerine alternatif olarak verilen komuta göre örneğin 1-500 arası yazsın komutu vermişsem bunu 500 ayrı dosya yerine 500 sayfalık tek dosya olarak değiştirilebilirse yaptığım program içerisinde alternatif olacak programa artı değer katmış olacak. Tek tek çoklu sayfalar ve tek dosya olarak ayrı butonlara bağlayıp ihtiyaca göre çıktı alınabilirse iyi olacak. Ayrıca çıktı klasörü için kodlarda nereyi değiştirmem gerekir. D:\daimi arama olarak bir klasör içerisine yönlendirsem çok güzel olacak.
Son Düzenleme: 12/02/2020, 15:00, Düzenleyen: yyhy.
Cevapla
#5
(12/02/2020 14:34)yyhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eklediğim ek dosyaya A hücresine 1 B hücresine ise 10 yazarak yaptığım yazdırma işlemini inceleyebilir misiniz? Bu yazdırma mantığını PDF çıktıya dönüştürmek istiyorum.
yeni eklenmiş bir dosya göremedim, yüklediğim dosya zaten yukarda belirttiğinizi yapıyor neden tekrar bu dosyaya bakmamı istediniz? (500lük sayfalar halinde kısmını söylemiyorum )
500lük kısmı içinse zaten klasör adını bir hücreden alacağınıza göre hücreye adresi yamanız yeterli 500 dosyayı aynı yere kopyalar
buradaki sorunu tam olarak anlayamadım?
Cevapla
#6
(12/02/2020 14:49)yyhy Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ayrıca çıktı klasörü için kodlarda nereyi değiştirmem gerekir.
Visual Basic Code
Filename:= _
    ActiveWorkbook.Path & "\" & i & ".pdf"
ActiveWorkbook.Path & "\" & bu kısım dosyanın kaydedileceği yer
i & ".pdf" bu kısım da dosya adı
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da