Skip to main content

AccessTr.neT


Yoklama Ve Mevcut Raporu

yücel üzülmez
yücel üzülmez
15
1385

Yoklama Ve Mevcut Raporu

Çözüldü #1
Herkese iyi günler dilerim.
Eve kapandığımız günlerde vakit geçirmek için basit bir personel mevcut takip programı yapmak istedim ama bazı yerlerde takıldım.
izlediğim adımları madde madde sıralarsam;

1. ilk önce personel listesi tablosu oluşturdum (statü, rütbe, isim ve görev içeren şekilde)
2. gayri mevcut nedenleri listesi oluşturdum.
3. kadro durumu tablosunu oluşturdum, (genel mevcut sabit olacak, gayri mevcudu master listeden statülere göre o günkü tarihte olamayanları sayarak  alacak ve hazır mevcudu verecek şekilde olması lazım yapamadım.)
3. gayri mevcut giriş ekranı oluşturdum, personel listesinden isimleri, gayri mevcut nedenleri listesinden gayri mevcut nedenlerini ve başlangıç tarihi ve bitiş tarihini master listesine yazmasını sağladım.
4. ana ekran oluşturdum, gayri mevcut giriş yapılacak ve rapor alınacak iki düğme koydum.
5. rapor formatını oluşturdum üst sayfada mevcut tablosu olacak ve altta gayri mevcut olan personeli listeleyecek (isim ve rütbelerini tam .
ve bitişik göstermeyi sağlayamadım)

problemlerime gelirsek,

1. gayri mevcut raporu günlük olarak onaylı çıktı vermesi gerekiyor, şöyle ki o gün tarihi ile kimler yoksa sadece seçili güne ait rapor verecek,
2. günlük rapor çıktısı almayı unutursak diye tarih aralığı verdiğimizde o tarihler arasında ilgili gün sayısı kadar rapor üretecek ve sağ üst köşede tarih olacak.
3. geçmişe dönük kim hangi tarihlerde izin kullamış aylık veya yıllık döküm alabilecek rapor yapamadım,
4. ben personeli ve gayri mevcut nedenini seçtiğimde bunları statülerine göre sayıp genel mevcuttan çıkartıp o günkü hazır mevcudu göstermeli, biraz karışık anlatmış olabilirim. şimdiden yardımlar ve tavsiyeler için teşekkürler.
.zip gayri mevcut çalışması.zip (Dosya Boyutu: 43,64 KB | İndirme Sayısı: 7)
Cevapla
#2
sayın yücel prg nizi pek inceleyemedim yapmak istediklerinizi tam anlayamadım ama onun yerine her zaman lazım olacak elinizin altında olacak bilgileri iceren bir word dosyaları ekliyorum size yardımcı olur sanırım
.rar ACCESS WORD ları.rar (Dosya Boyutu: 1,07 MB | İndirme Sayısı: 12)
.rar ACCESS WORD ları_1.rar (Dosya Boyutu: 3,09 MB | İndirme Sayısı: 14)
Son Düzenleme: 29/03/2020, 16:53, Düzenleyen: simendifer.
Cevapla
#3
Hocam teşekkürler, biraz daha sitede arama yaptım ve biraz düşündüm yukarıda bazı şeyleri yanlış ifade etmişim fark ettim. Aslında yapmaya çalıştığım şey günlük yoklama programı, ben gayri mevcut nedenlerini ve tarihlerini gireceğim ve bana günlük olarak yoklama kaydını verecek ve onaylanıp dosyalanacak.
Cevapla
#4
Sayın @yücel üzülmez, lütfen sorularınızı Site Kurallarına uygun olarak, uygun konu başlığı ile açınız ve birden fazla soruyu aynı konu başlığı altında sormayınız.

"1. gayri mevcut raporu günlük olarak onaylı çıktı vermesi gerekiyor, şöyle ki o gün tarihi ile kimler yoksa sadece seçili güne ait rapor verecek," şeklindeki sorunuz için;


SQL Code
SELECT master.Kimlik, master.statü, master.personel, master.[gayri mevcut nedeni], master.[başlangıç tarihi], master.[bitiş tarihi]
FROM master
WHERE (((master.Kimlik) Not In (SELECT master.Kimlik
FROM master
WHERE (((master.[bitiş tarihi])<Date()));)));


sorgusu ile geçerli tarihte izinli olanları listeleyebilirsiniz. Kadro isimli tabloya gerek yok. Uygulamanızdaki raporu geçerli tarihe ait verileri listeleyecek şekilde düzenledim. Olumlu/olumsuz bildirimde bulununuz. Farklı sorularınız için yeni konu açınız.

Ayrıca mutlaka Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu inceleyiniz.
.rar gayri mevcut çalışması.rar (Dosya Boyutu: 32,96 KB | İndirme Sayısı: 6)
"Boş Örnek Eklerim, Yapıp Verirler" demeyin, örneğinizi hazırlayın.
Komplike kod talebiniz var ise İletişim bağlantısından bize ulaşın. 
Cebelleşmezsen Öğrenemezsin. 
Cevapla
#5
Sayın ozanakkaya yardımlarınız için teşekkürler, keşke konuyu açarken yoklama ve mevcut raporu diye açsaymışım arama yapanlar için kolaylık olabilirdi sonradan değiştiremiyorum sanırım.
Birkaç küçük değişiklik yaptım fakat sorgu mantığını kuramıyorum hala, sorun devam eden hususlar şunlar
1. personel bilgilerini liste biçiminde açıyor orada isim ve görevi görüyorum fakat seçimi yapınca master listeye ve rapora yazdırırken sadece görevi yazdırıyor ben tüm bilgilerini gördüğüm şekilde yazdırmasını beceremedim.
2. tembellik edip yoklamaları günlük çıkarmadığım zamanlarda bana aylık yoklama fişi vermesini nasıl sağlayabilirim? iki tarih aralığı gireceğim ve o gün sayısı kadar bana yoklama fişi verecek ve her fişin üstüne seçtiğim tarihler arasındaki günleri tek tek yazıp o tarihlerde kimler izindeydi onları fişe yazacak şekilde rapor alınabilir mi?
yardımlarınız için teşekkürler eğer bunları da yapabilirsem tam istediğimi yapan bir program olacak teşekkürler.
.zip gayri mevcut çalışması.zip (Dosya Boyutu: 47,31 KB | İndirme Sayısı: 1)
Son Düzenleme: 31/03/2020, 08:49, Düzenleyen: yücel üzülmez.
Cevapla
#6
(31/03/2020 01:09)yücel üzülmez Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 1. personel bilgilerini liste biçiminde açıyor orada isim ve görevi görüyorum fakat seçimi yapınca master listeye ve rapora yazdırırken sadece görevi yazdırıyor ben tüm bilgilerini gördüğüm şekilde yazdırmasını beceremedim.


master tablosunda personel alanına isim veya görev yazdırmıyorsunuz. Alana perlist tablosunda, personelin Kimlik alanındaki veriyi yazdırıyorsunuz. Aşağıdaki sorgu ile tüm alanları görebilirsiniz.

Visual Basic Code
SELECT master.Kimlik, perlist.statü, perlist.görev, perlist.rütbe, perlist.personel, master.[gayri mevcut nedeni], master.[başlangıç tarihi], master.[bitiş tarihi]
FROM perlist INNER JOIN master ON perlist.Kimlik = master.personel;


Örnek uygulamanıza toplu işlem için sorgu ve rapor ekledim. Tarihleri yazıp Komut4 butonuna tıklarsanız raporu listeler.

Önceki mesajımda belirttiğim Yapılmaması Gereken Ölümcül HatalarURL'ye Git konusunu dikkate almamışsınız.
.rar gayri mevcut çalışması_sld2.rar (Dosya Boyutu: 41,84 KB | İndirme Sayısı: 15)
"Boş Örnek Eklerim, Yapıp Verirler" demeyin, örneğinizi hazırlayın.
Komplike kod talebiniz var ise İletişim bağlantısından bize ulaşın. 
Cebelleşmezsen Öğrenemezsin. 
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da