Skip to main content

AccessTr.neT


ZAM YAPMA

ZAM YAPMA

Çözüldü #1
Arkadaşlar Access formumda ürün bilgileri var(işçilik,temizleme,taşıma,masraflar,toplam vs.).. ben zam yapma olayını hallettim. işçilik alanındaki tüm kayıtlara veya diğer sütunlara zam yapabiliyorum.zam formumda işçiliğe 50 yazdığımda tablomdaki 100lerce kayıt aynı anda %50 artıyor. ama benim tablomdaki toplam alanı değişmiyor.ben bir alana zam yapınca otomatik olarak toplam maliyet değişmeli.şu anda bu söylediğimi elle yapıyorum. yani formumdan "ara" komutunu kullanıp ilgili ürünü getirip hesapla butonuyla toplam alanını hesaplatıyorum. ancak tek tek 100lerce kayıt bu şekilde yapılamaz. yardımcı olursanız sevinirim.
Cevapla
Çözüldü #2
Örnek gönderecek olursanız sevinirim...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
Çözüldü #3
dosyamın boyutu çok fazla...

[uyari]Forumda mail adresi vermek yasaktır. Sorularınız için kişisel destek beklemeyin lütfen...[/uyari]
Cevapla
Çözüldü #4
Tablonuzun bir kopyasını alın. Kopyaladığınız yeni dosyanın içeriğindeki kişi bilgilerini silin. Veritabanını sıkıştır onar dedikten sonra sıkıştırma programlarından biriyle sıkıştırın. Dosya boyutunuz 1 mb civarı bir şey olacak olursa foruma ekleyebilirsiniz. Ancak dosya boyutunuz çok büyük olacak olursa da rapid vb dosya upload sitelerinden birine yükleyin. Örneği inceleyelim ki çözüm üretebilelim...

Kolay gelsin...
NZ Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DSum ve Sum Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
DLookup Fonksiyonunun (İşlevinin) Ayrıntılı Anlatımı İçin Tıklayın...
Cevapla
Çözüldü #5
Maliyetleri %50 oranında zam yapınca arttırma işlemi yaptıysanız eğer bu durumda hesaplanan alanlar zaten otomatik olarak artacaktır. Ancak siz tabloya hesaplanan değerleri yazdırıyorsanız zaten bu yanlış bir yöntem olur. Hadi tabloda hesaplanmış alanları tutmaya niyetlisiniz diyelim. Bu durumda mantıken ve hukuken hata var. Mantıken yanlış çünkü daha önce 100 TL yapmış olduğunuz işi kaydettikten sonra zam yaparsanız 150 TL ye çıkar ve bu da almadığınız 50 TL nin cebinize girdiğini gösterir tüm hesaplarınız birbirine girer. Hukuken yanlış çünkü maliye denetimlerinde bunu neye göre izah edeceksiniz? Bir sürü ceza yersiniz sonra.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
Çözüldü #6
tam olarak öyle bir sorun diğil. şöyle anlatıyım.ürün tablom var.
ürün adı------ işçiliği------ulaşımı ------- temizliği-------- toplam maliyeti
4b001------ 5,00tl ------- 2,00tl -------- 1,5 tl --------- 8,5tl
4b002 ------ 6,30tl --------2,15tl ------- 5,00tl --------- 13,45tl

diyelimki tablom bu. ben tüm ürünlerin işçiliğini %50 artırıyorum. yada temizlik masraflarını %10 artttırıyorum. bu işlemi şu anda yapabiliyorum. benim sorunum zam yaptıktam sonra toplam maliyet kısmının değişmemesi. ben işçiliğe zam yapınca otomatik toplam maliyette değişmeli. bu nasıl olabilir
Son Düzenleme: 18/03/2009, 18:27, Düzenleyen: inci41.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da