Skip to main content

AccessTr.neT

Textboxta Yapılan Aramayı Datagridde Gösterme

Textboxta Yapılan Aramayı Datagridde Gösterme

Çözüldü #2
Merhaba sngl07;
Ençok senin yazdıklarından, azbuçuk kendi bildiklerimden ve accesstr.net içindeki örneklerden araştırarak önce "kayit_ekle" tablonda birkaç kayıt daha ekleyip, Form4 isimli formuna "eser adına göre" isimli bir buton koyup, bu butonun click olayına aşağıdaki kodu yapıştırıp test ettiğimde senin isteğinin olduğunu gördüm.

Dim conn As New OleDb.OleDbConnection("provider=microsoft.Jet.oledb.4.0;data source=" & Application.StartupPath & "\kutuphane.mdb")
Dim adaptor As New OleDb.OleDbDataAdapter("select eser_adi,yazar_adi,eser_turu,kurum_adi,giris_tarihi,link from kayit_ekle where (eser_adi like '%" & TextBox1.Text & "%')", conn)
Dim ds As New DataSet
ds.Clear()
adaptor.Fill(ds, "kayit_ekle")
DataGridView1.DataSource = ds.Tables("kayit_ekle")
adaptor.Dispose()
DataGridView1.Refresh()
Kod da geçen Textbox1.Text değeri yerine diğer metinkutularının adlarını yazarak arama olayını çeşitlendirebilirsin. Yani hayalgücüne kalmış.
Bir link olayı var bahsettiğin. Datagriedwiev nesnesi sağüst köşesindeki küçük üçgeni tıkladığında açılan menüden Edit Column'u seçtiğimde bana datagriedwiev üzerindeki sütun adlarını getirdi. Burdan link isimli sutunu seçtim sonra soldaki Column Type içindeki DataGridViewLinkColumn seçerek onayladım. Link sutünundaki verinin link olarak geldiğini gördüm. Ama tıkladığında istediğin linki açmıyor. Neden açmıyor bilmiyorum. Zaten buraya kadar da çok iyi bildiğimden değil tamamen kurcala-dene ve gör yöntemi ile yaptım..Img-grin
İyi çalışmalar.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Textboxta Yapılan Aramayı Datagridde Gösterme - Yazar: direnist - 23/04/2013, 15:43
Task