Skip to main content

AccessTr.neT

Aynı ilçe ismine sahip birçok il olsa, veri tekrarı nasıl engellenir?

Aynı ilçe ismine sahip birçok il olsa, veri tekrarı nasıl engellenir?

Çözüldü #4
(24/02/2014, 22:56)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Merhaba
çok uzun ve anlaşılmaz bir soru olmuş,kısa ve sadece ilgili alan isle ilgili soru sorun,yoksa yazı uzun oldugu için açan kaçıyor Img-grin

Sayın Celoyce hocam, yazımın uzun olduğunu gördükten sonra -en azından kaçmadığınız- hatta cevap bile yazdığınız için çok teşekkür ederim. Img-grin

(25/02/2014, 01:17)mehmetdemiral yazdı: Valla ben birkaç kere okudum ama anlamadım. İl-ilçe-köy-mahalle örneği üzerinden anlatsanız daha kolay anlaşılır gibi geliyor bana.

Mehmet Demiral hocam size de ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Sizin zamanınızı aldıysam lütfen kusura bakmayın.
Sorumu daha anlaşılır ve net bir şekilde sanırım şu şekilde sorabilirim (en azından adım adım çözüme ulaşabilirim belki Img-grin )

Ekteki örnekte (örneği olabildiğince sadeleştirdim) KTERAPİ formunda HASTALIK alanından "AKCİĞER"i seçtiğim zaman BÖLGE alanında "SAĞ AKCİĞER" ve "SOL AKCİĞER" seçenekleri var.
Altta TEDAVİ PROTOKOLÜ'nde "GEMS + CİSP" isminde tedavi protokolü var.
Bu tedavi protokolü hem SAĞ hem de SOL AKCİĞER için aynı.
İl ilçe mantığıyla benim yapmak zorunda olduğum şey; aynı tedavi protokolünü hem SAĞ AKCİĞER hem de SOL AKCİĞER için tanımlamak zorunda kalıyorum. (KT tablosunda aynı tedaviyi hem sağ hem de sol akciğer için 2 kez giriyorum).
Şimdi siz "BÖLGE alanındaki Sağ Akciğer - Sol Akciğer alanıyla değil, HASTALIK alanındaki Akciğer alanıyla ilişkilendiririm" diyebilirsiniz. Bu örnek için bu doğru olabilir. Ancak önceki mesajımda anlatmak istediğimi yapmak istersem bunun bana hiç bir faydası olmayacak.

Zamanınızı çaldığım için özür dilerim, ilgilendiğiniz için de tekrar çok teşekkür ederim.
.rar il-ilçe veri tekrarı.rar (Dosya Boyutu: 40,79 KB | İndirme Sayısı: 10)
abahceci, 12-05-2010 tarihinden beri AccessTr.neT üyesidir.
Son Düzenleme: 25/02/2014, 02:48, Düzenleyen: abahceci.

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Aynı ilçe ismine sahip birçok il olsa, veri tekrarı nasıl engellenir? - Yazar: abahceci - 25/02/2014, 02:04
Task