Skip to main content

AccessTr.neT

birden çok ilişkisiz tabloya sahip tek formda boş veritabanı sorunu

birden çok ilişkisiz tabloya sahip tek formda boş veritabanı sorunu

Kayıt eklemeyi Sql komutuyla yapmak diye bir şeyden bahsetmedim ama... Neyi nasıl anladığınızı anlayamıyorum. Her neyse, ben doğru bildiğim yöntemi size öğretmeye çalışıyorum. Siz ister öğrenin ister kendi yönteminizde devam edin. Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır ama bu arada yoğurtlar da farklı olabilir değil mi? Tatlı yoğurt var, ekşi yoğurt var. Ben tatlı yoğurdu kaşık kaşık zevkle yerken, ekşi yoğurdu tuz ekleyip ve biraz sulandırıp yemeyi severim. Nasıl olacak şimdi?

Bakın, benim söylediklerimle kendi fikirlerinizi çarpıştırmak yerine deneyin. Değer listesi olarak yazdığınız birimler tabloya aynen kaydedilirken, bir tabloya yazdığınız 2 elemanlı (yani adı ve id değeri) nesnelerin, otomatik sayıdan oluşan id değerlerinin tabloya kaydedilmesi arasındaki farkı görün. Satır değeri mesela "Acem tatlısı" olduğunda en basitinden, çok da uzun bir isim olmamasına rağmen 12 bitlik alan kapladığı görülüyor. Oysa bu değer bir tabloda olsaydı ve bu değerin sayısal bir id tanımı daha olsaydı. Bu da 2 basamaklı bir sayı olsaydı. Siz bunu 100 kez kaydettiğinizde 100*12=1200 bit olacaktır. Oysa sayısal değeri kaydettiğinizde bu değer 200 bit olacaktır. Bunun daha uzun bir isimde ve 5 farklı nesnede olduğunu, kaydın binlere ulaştığını düşünürseniz ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz. Bunun yanında veritabanınızın kıvraklığı, arama işlemlerinde 12 hane yerine 2 hanenin aranmasında kazanılacak hız vs vs.... Anlatsam kitap olur. Siz hala itiraz edecekseniz bol bitli, baytlı günler diliyorum size Img-grin))
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: birden çok ilişkisiz tabloya sahip tek formda boş veritabanı sorunu - Yazar: mehmetdemiral - 03/08/2014, 18:29
Task