Skip to main content

AccessTr.neT

Tabloya gönderilen İd nin Listede isim olarak gelmesi

Tabloya gönderilen İd nin Listede isim olarak gelmesi

Bu konu aslında Access veya diğer veritabanlarında en sevdiğim konudur. Neden isimlerin değil de id değerlerinin tabloya aktarıldığını siz mutlaka biliyorsunuz da ben bu konuyu okuyup bunu bilmeyen arkadaşlar için yazayım: Veritabanını şişirmemek ve hatalı yazım veya isim benzerliği gibi durumlara sebebiyet vermemek için. Bu yüzden her seferinde "Mehmet Demiral" yazdırmak ve tabloyu şişirmemek için bu isme atanan -genelde otomatik veya bazen de tc kimlik- bir id değer tabloya kaydedilir.

"Bu tamam da, lazım olunca nasıl ismi göreceğiz?" dediğinizi duyuyorum. Bunun için gelelim asıl sorunuza. Bir liste kutusuna veya altforma veriler genellikle tablolardan gelir ya, bu durumda veriler tablodan gelmeyecek işte. Bir seçme sorgusu olacak ve bu sorguya benim hep "referans" ya da "kaynak" tablosu dediğim, ortak id değerler üzerinden bağlantı kurulacak tablolar eklenecek. İki tablo ekledik diyelim sorguya. Bizim "işlemler" tablomuzda işlem yapan, alışveriş yapan şahsa ait tek bilgi "kimlik_id" dediğimiz bir otomatik uyduruk sayı. Oysa bu sayı bir ipucu. Biz bu ipucunu takip ederek diğer tabloya mesela -sallıyorum tabii- "45"i bildin mi gardaş" diyeceğiz. Sorduğumuz id değerin karşılığı bizde yok ama mesela "kişiler- isimli tabloda bu numaranın karşısında isim de var. Hatta adres de, ana adı da, baba adı da, telefon da.... Hepsi mevcut. Orda bekliyor datalar biri bize şu 45'i sorsa da şeceresini okusak" diye. Yeter ki bu yapıyı doğru kuralım. Ben şimdi sizin gönderdiğiniz dosyaya bu yapıyı o liste kutusunun denetim kaynağında kuruyorum. Böylece isimlerin olduğu tabloyu da ekleyeceğim bir sorguya. Bir de ortak noktaları arasında ilişki kuracağım. -Ha bu arada şunu diyeyim, ben baştan tablolar arasında ilişki kurmam hiç. O kadar ileriyi görsem zengin olurdum zaten. Ben ihtiyaç oldukça sorgular üzerinden ilişki kuruyorum tablolar arasında. Bunu da belirteyim- Siz bu seçme sorgusunda id değeri değil isimleri atacaksınız sorgunun içine... Örneği inceleyin, takılırsanız yazın Img-grin
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
RE: Tabloya gönderilen İd nin Listede isim olarak gelmesi - Yazar: mehmetdemiral - 12/04/2020, 03:22