Skip to main content

AccessTr.neT

Açılan kutudaki seçime göre formdaki metin kutularına bilgi getirme (Dlookup olmadan)

mehmetdemiral
mehmetdemiral
65
54149

Açılan kutudaki seçime göre formdaki metin kutularına bilgi getirme (Dlookup olmadan)

Sayın askaskeri
Bir şeyi yanlış anlamışsınız sanırım. Bu veriler zaten tabloda var iken, tekrar neden kaydedelim ki? Biz bir referans tablosunda yer alan verileri çağırıyoruz, görüntülüyoruz. Kaydedilecek olan bir ana kriterdir ve o da zaten tabloya açılan kutu içindeki asıl değer olarak kaydedilir.
Olayı şöyle bir önekle anlatayım. Bir tablomuz var ve bu tablo içinde diyelim kişi bilgileri var. Bu bilgiler şöyle: Kişi id - Kişi adı - Kişi Soyadı - Kişi telefonu - Kişi adresi - Tc Kimlik no falan... Bir işlem tablosuna bu kişilerin ticari işlemlerini kaydedeceğiz. Bu tabloda sizin düşüncenize göre şu alanlar olacaktır.

Satış No - Kişi id - Kişi adı - Kişi Soyadı - Kişi telefonu - Kişi adresi - Tc Kimlik no - İşlem Tarihi - alınan mal- satılan mal -adet- birim fiatı- tüm fiatı- kdvsi- kdv dahil fiatı- ödemesi.........

Oysa ben olsaydım şöyle yapardım:

İşlem No -İşlem Tarihi - Satış No - Kişi id

bu kadar. Çünkü satış ayrıntısı için de bir başka tablo olacaktır. Satış no ile o tabloyu, kişi id ile de kişi tablosunu bağlayacağız.

İşte bizim açılan kutumuzdaki seçtiğimiz değer olan kişi id değeri bir tabloya kaydedilirse, zaten kişiler tablosunda var olan tüm bilgiler bu id ile her zaman kullanılır. Bir daha bir tabloya bu bilgileri kaydetmeye neden gerek duyalım di mi?
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: Açılan kutudaki seçime göre formdaki metin kutularına bilgi getirme (Dlookup olmadan) - Yazar: mehmetdemiral - 05/01/2010, 23:02
Task