Skip to main content

AccessTr.neT

2016'da başa bela olan flash bellek virüsü temizleme kılavuzu

mehmetdemiral
mehmetdemiral
6
9344

2016'da başa bela olan flash bellek virüsü temizleme kılavuzu

Sayın Atoz, katkılarınız için teşekkürler. Yalnız bu yöntemler bahsettiğim bu yeni virüs türevinde bilgisayara bulaşan virüsü temizlemek için çok etkili. Bahsettiğiniz yöntemlerde antivirüs kullanarak temizleme yapılıyor ya da flash bellekteki dosyalar temizleniyor. İlave olarak programdata kasöründeki gizli exe dosyayı silmezsek her şey başa dönecektir. O zararlı exe'yi bulacak antivirüsler enfekte olduğu için bilgisayara daha çok zarar verir. Ben genelde antivirüs kullanmıyorum, tüm bulaşmış virüsleri kendimce bulduğum manuel yollardan temizliyorum. Sisteme bulaşan virüslerin bir çoğu antivirüsten daha az zarar veriyor ve bulaştıktan sonra antivirüsle bazen temizlenemiyorlar. Bu olayı geçen hafta bakımını yaptığım bir mimarlık bürosundaki 6 bilgisayarda yaşadım. Ortak flash ile birbirlerine gönderdikleri virüsü bulaştırdıkları için hepsinde de aynı yöntemle temizlik yaptım. Bu arada 6 bilgisayarda her birinde en az üç tanesi olmak üzere farklı kombinasyonlarda kaspersky, eset, microsoft essential, cccleaner, avira yüklüydü. Bir tanesinde de 360 security adlı aslında kendisi virüs olan sahte antivirüs yüklüydü. Yaklaşık 3 aydır bu bilgisayarlar hem virüsle hem de antivirüsle yaşıyorlardı ve virüs hiç bir şekilde yaralanmamış aksine kendini güncelleyerek yeni türevler ortaya çıkarmıştı. Virüs bulaşan bir sistemde yüklü olan antivirüs, virüsü temizlemek için uğraştığında o bilgisayarı kullanmak işkence haline geliyor çünkü virüs temizlenmediği gibi işlemci ve disk %100 kullanıldığından kullanıcıya hareket edecek alan kalmıyor. Bu nedenle artık klasik yöntemler işe yaramıyor, antivirüsler bazen daha zararlı hale geliyorlar. 

Son günlerde özeldosyalar.exe, klasöradi.exe, Musallat.exe gibi virüsler çokça karşıma çıkıyor. Bunların temizlenmesi konusunda combofix kullanmanızı tavsiye edildiğinde sallayın gitsin o önereni. Combofix yarardan fazla zarar veriyor bilgisayara. Combofix'i çalıştırmayı başarabilirseniz (!) sonrasında bilgisayarda çok fazla iz bıraktığını, sistemin artık eskisi gibi olamayacağını anlarsınız da iş işten geçmiş olur. Bu arada yeni farkettiğim Dr.Web Curelt! isimli bir antivirüs çok işe yarıyor. Onu da kullanmanızı öneririm.
İnadına, ille de Accesstr.net...

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: 2016'da başa bela olan flash bellek virüsü temizleme kılavuzu - Yazar: mehmetdemiral - 06/07/2016, 16:14
Task