Skip to main content

AccessTr.neT


Asılı kalma sorunu

Asılı kalma sorunu

Çözüldü #1
Merhaba Arkadaşlar,

Bağlı tablo yöneticisi ile veri tabanı uygulamam 7-8 kişi tarafından kullanılıyor. be uzantılı ana veri tabanı kısmında tabloda değişiklik yapmak istediğimde bazı kullanıcıların be uzantılı ana veri tabanına ön uç dosya ile bağlı olduğunu görüyorum. Sorum şu;

be veri tabanına bağlı olan kişilerin bağlantılarını ana serverdan nasıl koparabilirim. Aksi takdirde tablolarda değişiklik yapamıyorum.

Saygılarımla
Cevapla
#2
Bu durumda hiç denemedim ama accesste "özel kullanımda aç" olayı var, onu dener misiniz. Bunun için accessi açın, dosyadan açma yoluyla "Aç" penceresindeki Aç düğmesinin yanındaki küçük çentikle "Özel kullanımda aç"ı seçin. Belki bu işe çare olabilir. Normalde böyle açtığınızda kimse o veri tabanını açamaz. Ama başkaları açıkken işe yarar mı denemek lazım. Deneyip sonucu yazarsanız sevinirim.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
#3
Bu iş için piyasada ücretli/ücretsiz programlar var. Otomatik olarak kullanıcıları sistemden atabiliyor, güncelleme işleri yapıyor, kullanıcılara mesaj bırakıyor vs.

Hiç bunlarla uğraşmayayım derseniz klasik Timer işlemi yapacaksınız. Her formunuzda Timer ile veritabanını kontrol ettireceksiniz. Süreç şu şekilde işler:

1- Yönetici bakım yapacağı zaman tabloya bir kayıt ekler. Tabloda duyuru zamanı, duyuru içeriği (bakım yapılacaktır vs.), bakım zamanı.

2- Kullanıcıların programı olan FE tarafındaki tüm formlarda ya da gizli bir formda Timer nesnesi olacak. Belirlediğiniz bir saniye aralığında BE tarafında tabloya yeni bir bakım kaydı girilmişmi kontrol edecek.

3- Eğer bakım kaydı var ise Msgbox ile kullanıcıya mesaj verecek. Kullanıcı tüm işlemlerini kaydedecek ya da iptal edecek. Bu işler içinde 3-5 dk. bir süre verirsiniz. Kullanıcı kaydetti veya iptal etti etmediysede süre sonunda programı kapattıracaksınız.

4- Sürecin en başı ise burası. Duyuruların olduğu tablo kesinlikle farklı bir Access dosyası olacak. Duyurular ve bakım işlemi durumu bu dosyadaki tabloda olacak. FE tarafındaki kullanıcı programa çift tıklayıp girmek istediği zaman normal BE tabloya bağlanmaması gerek. Önce duyuruların olduğu tabloya bakacak bakım işlemi bitmişmi diye. Eğer bitti ise kullanıcı adı ve şifresi kontrolü işlemi için normal BE dosyaya bakabilir ve çalışmaya devam edebilir. Peki neden ayrı bir dosya? Çünkü bakım halinde BE dosya normal konumunda olmayabilir, tablolarda vs. değişiklik olabilir vs.vs.vs.

5- Bir önceki maddede belirttiğim bakım modu bittimi kontrolü yapılırken FE tarafında güncelleme varmı kontrolüde yaptırın. Böylelikle programdaki bir güncelleme halinde tek tek makinelere gidip kurulum yapmak zorunda kalmazsınız. Güncelleme varsa Access FE dosyasınıda güncelletirsiniz.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#4
Merhaba

Bu işi basit ve daha kısa bir yolu yok mudur acaba?

Saygılarımla
Cevapla
#5
Bu işlemlerde kullanacağınız kodlar çok basit şeyler.

Saniyeleri sayacak toplayacaksınız. Belirlediğiniz saniye gelince Msgbox ile bilgi vereceksiniz. Saniyeleri saymaya devam edip kullanıcı kaydetti veya kaydetmedi programı kapatacaksınız.

Programlamada zor olan şey kodlar değil algoritmayı belirleyebilmektir. Bundan başka yapabileceğiniz en kolay yol dediğim gibi başkalarının hazırlamış olduğu programları kullanmaktan geçer.
AccessTr.Net teknik konular içeren bir sitedir. Bu tip sitelerde en iyi şekilde yardım alabilmeniz için Site Kurallarını mutlaka okumanız ve buna göre hareket etmeniz lazım.
Cevapla
#6
sayın mengene2,


konu takibiniz açısından,hatırlatma anlamında;
konunuz ile ilgili son gelişme ne durumdadır.bilgilendirmek ister misiniz lütfen.teşekkürler.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task