Skip to main content

AccessTr.neT


Çoktan seçmeli sorgu oluşturamıyorum..

Çoktan seçmeli sorgu oluşturamıyorum..

Çözüldü #1
Merhabalar, sorum şöyle :

sorgu kutucuğu çıktığında kriterimizi yazıp seçim yaptırabiliyoruz.
Peki bu sorgu kutucuğunu çoktan seçmeli şekilde tasarlayabilir miyiz_?? yani seçilebilecekleri biz girmiş olsak da ordan görüp seçse karşı taraf ??
Cevapla
Çözüldü #2
Sorgu kutucuğu derken neyi kastettiniz? "Parametre değeri gir" yazan dialog penceresinden mı bahsediyorsunuz? Burası tam anlaşılamadı. Eğer kastettiğiniz şey sorgudaki ölçüt alanına [ ] işaretleri arasına yazdığınız kriter ise, onu bir form üzerinden seçtirebilirsiniz. Mesela tarih aralığı ile ilgili sorgu kriteri belirleme ile ilgili örneklere bakabilirsiniz. Yok, söylemek istediğiniz o değilse o zaman açık ve net olarak yazın.

Kolay gelsin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #3
Benim problemim şudur;

Tasarladığım veri tabanında bir çok sanayi türü bulunmakta,sanayi türüne göre yapılan sorgudan sonra bu sanayi türlerine göre üniversite bölüm hocasının yaptığı bilimsel çalışmalar çıkacak. Bu sanayi türlerini dışardan yazmak yerine veri tabanında kayıtlı olan türlerden seçtirmek istiyorum. Bunu da sizin dediğinz gibi yapabileceği düşündüm. Acaba nasıl yapabilirm..?

Eğer anlatımım anlaşılmadıysa uygulamamı atabilirm..

İlginize teşekkür ederim..
Cevapla
Çözüldü #4
sanırım il,ilçe ve köy misali örnek istiyorsunuz
Cevapla
Çözüldü #5
Sanırım siz bir ille ilgili bilgilerin gelmesi için sorgu ekranında ilin adının yazılması şeklinde gelen ölçüt ekranını değil de bir iller tablosundan seçilecek ile göre yapılacak seçimin sorgulanmasını kastettiniz. Ben anladım. Size hemen örnek hazırlarım ama siz keşke örneğinizi gönderseniz. Çok daha iyi olacaktır.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #6
(09/05/2009, 23:52)C*E*L*O*Y*C*E yazdı: sanırım il,ilçe ve köy misali örnek istiyorsunuz

Ne demek istediginizi tam olarak anlayamadım ama şöyle açıklayayım..
Mesela; "il giriniz:" gibi bir sorgu oldugunda, kullanıcı cevabı kendisi yazmak yerine Adana/Adıyaman/Ankara..gibi seçeneklerin çıkmasını ve seçenekler arasından seçim yapmasını istiorm.. Sorgu sonucu da seçilen yerde ilgili bilgilerin gelmesini istiyorum..

Uygulamamı linkten indirebilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/231149344/kd...a.mdb.html

Uygulamam, Çukurova Üniversitesi'ndeki öğretim elemanları ve sanayi işbirliğini kolaylaştırma amaçlı yapılan bir çalışmadır.
ilişkiler de daha tam oturmamıştır. Eğer size yanlış gelen bir yeri varsa onun hakkında da görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim..

Bunun dışında bu veritabanına göre sorgular hazırlamayı düşünüyorum.
Hazırlayacağım sorguda bilimsel çalışmanın konu türüne göre aratılacak bilimsel çalışmalardan, seçilen konu türüne ait makale kitap vs nin listesinin ekrana yansımasını istiyorum.Fakat sorgu yapılırken kullanıcının, konu türünü kendisinin girmesi tahmin edebileceğiniz gibi sorun yaratır.Bu sorunu yaşamamak için veritabanında kullandığım konu turlerinin arasından seçilmesini istiyorum.
En sonunda da seçilen konu ile ilgili makalelerin ekrana yansımasını istiyorum..
İlginize teşekkürler..
Son Düzenleme: 10/05/2009, 01:59, Düzenleyen: cafer01.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da