Skip to main content

AccessTr.neT


daha fazla veritabanı açılamıyor hatası

daha fazla veritabanı açılamıyor hatası

Çözüldü #1
Arkadaş lar kolay gelsin.
öncelikle form üyeleri ve tüm inananların kandilini kutlarım.

tabloları bölünmüş bir veri tabanında uzak masa üstü bağlantısı ile ortalama on line en az 50 kullanıcı bağlı

son günleerde "daha fazla veritabanı açılamıyor" gibi bir hata vermeye başladı program.Örneğin açılan kutulardan (Tabi açılan kutular tablolara bağlı) aklıma şu soru geldi.Access veri tabanında tablo açılmasının sınırımı var.Araştırdım bir sonuca ulaşamadım.
Su başka bii tabanı açarak tablolarıraya taşıyarak sorunu çözdüm.Ancak hala açılabilecek tablo sayısı kafamı karıştırıyor.
Sizlerle paylaşmak istedim.İlgilenirseniz sevinirim.
Cevapla
Çözüldü #2
Başka bir veri tabanına taşıyınca sorun çözüldüyse, demek ki gereken bakım konusunda tembel davranmışsınız. Belli zamanlarda kullanıcılar sistemden çıkarılıp, yedek alınarak veritabanı bakımı yaptınız mı? Bakım öncesi ve sonrasında verilerin boyutundaki değişimi gözlediniz mi?

Bu arada 50 kullanıcının kullandığı ve Access ile çalışan bir mdb'den bahsediyorsanız ciddi ciddi Sql server kullanmayı ve ODBC ile bağlanmayı düşünün derim ben. Sonra üzülürsünüz. Sonuçta mdb bu. Sağı solu belli olmaz.
Bu arada atlamışım. Eğer mdb konusunda ısrarcıysanız, en azından bakım ve yedekleme işini ciddiye mutlaka alın. Bir de tüm veriyi tek mdb'de saklamayın. Birçok mdb'de farklı tabloları kullanın. Mesela sipariş verileri bir mdb'de ise, satış bilgileri başka bir mdb'de, müşteri bilgileri başka bir mdb'de olsun. Riskinizi en aza indirin.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #3
Sn Mehmet Hocam farklı mdb ler sadece tabloları esas kullnılan mdb de sorgu, form, rapor, makro ve modüller olacak tablolar bağlı olacak. Bu şekilde kullanılan mdb ye bir şey olursa en azından kayıtları tutulduğu mdb ler kurtulabilir diyorsunuz doğru mu anladım. Ben programlarımı bazen eve götürüp çalışıyorum işyerine tekrar götürüyorum ortak belgelerde tutuyoruz. Hepsini bir klasörde tutmalıyım ki taşımam da kolay olsun. Bağlı tablolar program hızını ve gereksiz büyümesini etkiler mi? Olumlu olumsuz. Saygılar.
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla
Çözüldü #4
Bağlı tablolarla çalışmak doğru yöntem. Ben tek kullanıcı programlarında bile bağlı tablo yöntemiyle çalışırım. Ayrıca anlatmak istediğimi doğru anlamamışsınız. Elbette form-sorgu-rapor-makro-modüller bir mdb'de olmalı. Tablolar da başka mdb'de olmalı. Ama tabloları ayrı ayrı mdblerde tutun demek istedim. Tablolar bağlı olsun ama tek mdb olmasın, birden çok mdb olsun. Mesela siparişler ile ilgili bilgilerin tutulduğu tablolarınız siparis.mdb dosyanızda, satış ile ilgili bilgilerin tutulduğu tablolar satis.mdb dosyasında gibi... Sanırım anlatabildim. Bu arada bunların durdukları yer önemli değil, paylaşılmış bir ortak platforma bir klasör açıp içine atın. Tüm kullananların yazma yetkisi olan bir klasör olsun yeter. Ana programınızı bu ortak platform üzerinden tablo bağla kullanarak bağlarsınız.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla
Çözüldü #5
Hocam teşekkürler. Bu şekilde karışıklığı da önlemiş oluruz. Şimdiye kadar yaptığım programlar biraz da küçük olduğu için bağlı tablolu kullanmamıştım. Her işim için ayrı program yapmıştım şimdi bu şekilde daha komplike bir program yapmaya çalışacağım. Tekrar teşekkürler. Saygılar.
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır....
Her engel, yaşam koşullarınızı daha iyileştirecek bir fırsattır.


Access için her zaman lazım olacak konu başlıkları listesi


Cevapla
Çözüldü #6
Ben aslında ilk mesajdaki 50 kullanıcılı uzakmasaüstü kullanıcılı arkadaş için yazmıştım. Sizin çalışmanızda o kadar kullanıcı yoksa, gerek yok. Siz bağlı tablo ve tek mdb kullanabilirsiniz.
İnadına, ille de Accesstr.net...
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task