Skip to main content

AccessTr.neT


Excel Verilerini Accesse Uyarlama

Excel Verilerini Accesse Uyarlama

#1
Merhaba ;

Öncelikle formda yaptığınız değerli paylaşımlar için Çok teşekkür ederim.Uzun zaman olmasa da formunuzu takip ediyorum.
Benim  eğer yardımcı olursanız database oluşturma konusunda  önerinize ihtiyacım olacak.

Uzun zamandır Excel ile yaptığım bir projem var ancak veri tabanı mantığı ile çalışıyor.Ne yazık ki  bu yöntem artık benim iş yükümü zorlaştırmaya başladığı için Access ile bunu yapmanın daha mantıklı olduğunu düşündüm.Ancak Access bilgim çok fazla olmadığı için bunun mantalitesini çok fazla kuramıyorum. Excel tablolarımın çalışma mantığını anlatarak nasıl bir yöntem izlemem gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Excel dosyamda  sırasıyla
 satınalma sipariş hareketleri sayfası(sql ) ile çekiliyor
anasayfa  adında sayfa fiyat listelerini tuttuğum ve farklı tedarikçilerden  teklif alma tarihlerine göre bir liste
sipariş veri adında bir sayfa bu sayfada satınalma sipariş hareketlerini manuel kopyalayıp makro ile anasayfadan fiyat getirmekteyim.
sipariş maliyetleri sayfası bu sayfada  sipariş verilerini makro ile getirerek maliyet merkezli maliyetlendirmekteyim.
satınalma hareketleri sayfası (sql) ile çekiliyor.
veri sayfası  satınalma hareketlerini kopyalayarak  makro ile sipariş maliyetleri  sayfasından sipariş numarasına göre ve tarihe göre veri getirmekteyim. 
satınalma maliyetleri sayfası  bu sayfaya makro ile aktarım yaparak manuel bilgiler girmekteyim.

Sipariş maliyetleri ve satınalma maliyetleri sayfası aynı zamanda kurlar sayfasından o tarihte döviz kurlarını otomatik olarak tl maliyeti döviz kuru bazında vermektedir.

Excel de bulunan bu mantığı Access veri tabanına nasıl uygulayabilirim?
SQL İle çektiğim verilerin yanına manuel fiyat nasıl girebilirim?
Bu mantığı Access veri tabanında nasıl kurmam gerekiyor konu ile alakalı yardımcı olmanızı rica ederim
Cevapla
#2
Merhaba ,lütfen özel bilgilerinizi silerek örneklerinizi ekleyiniz.
Cevapla
#3
sayın YABANIM,

öncelikle sitemize hoş geldiniz.temennimiz,sitede var olduğunuz müddetçe;sorunlarınıza çözümler bulup,paylaşılacak bilgiler ya da örnek çalışmalar ile,kendinizi geliştirip başarılı uygulamalar hazırlamaya imkan sağlayacak konumlara gelirsiniz.öyle ki,bunu edinmiş nice örnek kişiler de mevcut.

Site Kuralları sayfasını,ilk etapta incelemenizi önermek isterim.buradaki hususları dikkate alarak gerekli özeni göstereceğinizden şüphe yoktur.

site içi arama sayfasında sipariş ve satın alma kelimelerini arattığınız takdirde,her ne kadar beyan ettiğiniz gibi Access üzerine yabancısı olduğunu düşünseniz de,elde edeceğiniz aramalar neticesindeki konulardaki bilgi ve örnek paylaşımlarını ayrıntılı incelemenizi,işleyişini gözlemlemenizi önermek yerinde olacaktır.edineceğiniz incelemeler sonucu tablo yapısı ve ilişkilendirme konularında bir içerik hazırlamaya girişimde bulunabilirsiniz.oluşturacağınız bu çalışmayı da içinde farazi gerçek dışı bilgilerle konunuza dahil ettiğiniz takdirde,katılımcılar tarafından size gerekli bilgi ve örnek paylaşımları da yapılacaktır.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#4
(26/03/2015, 14:37)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Merhaba ,lütfen özel bilgilerinizi silerek örneklerinizi ekleyiniz.

Merhabalar dosya ekte olup incelerseniz çok sevinirim.
Nasıl bir mantıkla accesste oluşturmalıyız  konu ile alakalı desteğinizi rica ederim
.rar GİRİŞ MALİYETLERİ.rar (Dosya Boyutu: 1.011,63 KB | İndirme Sayısı: 24)
Cevapla
#5
(26/03/2015, 15:57)YABANIM yazdı:
(26/03/2015, 14:37)C*e*l*o*y*c*e yazdı: Merhaba ,lütfen özel bilgilerinizi silerek örneklerinizi ekleyiniz.

Merhabalar dosya ekte olup incelerseniz çok sevinirim.
Nasıl bir mantıkla accesste oluşturmalıyız  konu ile alakalı desteğinizi rica ederim

Merhabalar dosyayı ekledim nasıl bir tablolama mantığı yapmalıyım bu konuda yönlendirirseniz sevinirim
Cevapla
#6
sayın YABANIM,

öncelikle;satın alma ve sipariş üzerine Access ile bir uygulama geliştirmek istiyorsanız,temelinde her bir hususa yönelik tabloların oluşturulması ve bu tabloların da iyi yapılandırılmış olması gerekmektedir.zira,içeriği itibarı ile hem birbirleri ile iyi bir ilişkilendirmede olmalı hem de temel yapısı (bundan kast edilen;tablo adlarının ve alan adlarının doğru tanımlanması,alanların doğru veri türleri ile oluşturulması belirtilmiştir) doğru hazırlanmak sureti ile ileride herhangi bir hataya veya soruna maruz bırakmayacak veya en aza indirgeyecek özelliklerde olmalı.

Access bilginizin de sizin ifadeniz ile yeterli olmadığı göz önünde bulundurularak,tavsiye olması amacı ile,ilk etapta,site içerisindeki arama sayfasında tablo oluşturma ve yapılandırma,veri türleri üzerine araştırmalarda bulunup bunlar ile ilgili konulardaki bilgileri ve örnekleri iyi incelemeniz, ilk adım olarak iyi bir başlangıç niteliğinde olacaktır.temeli öğrenirseniz,diğerleri de ardı sıra gelecektir zaten.

ardından;sipariş ve satın alma üzerine bu kelimeleri kullanarak yine arama yaparak,ilgili konulardaki bilgileri ve örnekleri inceleyerek,hangi tabloların gerekli olduğu ve bu tabloların nasıl oluşturulduğunu da incelemelisiniz.çünkü,uygulamanızda (artı/eksi olabilir) gerekli olabilecek tablolar;kataloglarını bulundurduğunuz tedarikçi firmaların kayıtların tutulacağı bir tedarikçi tablosu,bu tedarikçilerin ürünlerinin yazılı olacağı ürünler tablosu,teklifleri kaydedeceğiniz bir teklif tablosu,harici olarak siparişlerin de tutulacağı bir sipariş tablosu,v.s.gibi...

ayrıca,kurlardan bahsediyorsunuz.bunun için de,ayrı olarak bir kur tablosu da olmalı.hatta,bu kurlar her gün güncellenebilecek nitelikte olmalı.bunun için de,bir internet bağlantısı durumu da olup ilgili siteden veri çekebilmeli.(bu hususa dair,yine site içerisinde webden veri çekme veya benzeri ifadeler ile arattığınızda çeşitli konuları inceleme imkanınız da mevcut).

bunlara ilave olarak,uygulamanızda veri filtreleme veya arama yapma,verileri ekrana,tabloya veya sorguya yansıtma konularında yine site içerisinde filtreleme ya da kritere göre arama gibi kelimelerde aramalar yaparak ilgili konuları de tedarik edinebilir ve inceleyebilirsiniz.

sonuç itibarı ile,sayın YABANIM,
hazırlamayı istediğiniz uygulamanızı aşama aşama ve her bir aşamada verim elde ederek,nasıl yapıldığını inceleyerek,denemelerde bulunarak fakat bu denemeleri asıl uygulamanıza değil her bir aşama için ayrı bir farazi gerçek dışı bilgiler barındıracak şekilde veritabanları oluşturarak sağlayınız ve ardından her bir aşamada elde edeceğiniz verim sonrasında bu aşamaları asıl uygulamanıza adapte etmeye başlayınız.
elbette,bu;meşakkatli bir süreç.fakat,yapılmayacak ya da oluşturulmayacak bir durum da değil.biraz ilgi,biraz araştırma ve inceleme ve sonrasında da denemelerde bulunarak sonuca ulaşabilme azmi.bu nedenle,önce bu ya da gerekli diğer tabloları oluşturmayı sağlayınız.ardından her bir aşamada yeni konu açarak oluşabilecek sorunlarınızı hem örnek uygulamanızı ekleyerek hem de açık ve anlaşılabilir şekilde beyan ederek hatta gerekirse sorunu ya da hatayı gösterecek bir ekran görüntüsünü de ekleyerek,bunları paylaşımda bulunmaya özen gösteriniz,önem veriniz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task