Skip to main content

AccessTr.neT


Private Sub Butonac() Me.TASI.SetFocus Sorunu

Private Sub Butonac() Me.TASI.SetFocus Sorunu

#1
forumdan bulduğum bir uygulamayı düzenlemeye çalışıyorum ama aşağıda belirtilen hatayı aldım sabahtır cıkamadım işin içinden 

Private Sub Butonac()

Me.TASI.SetFocus

satırında uyarı alıyorum nasıl gecebilirim
.rar POWERCARI.rar (Dosya Boyutu: 58,35 KB | İndirme Sayısı: 2)
Cevapla
#2
sayın YuNuSEmReN,

bahsettiğiniz talebinize yönelik olarak aşağıdaki bilgilendirmelerin yapılması uygun görülmüştür.

üzerinde düzeltmeler yaparak kendi uygulamanıza yönelik düzenlemeye çalışırken adapte ettiğiniz kodlar diğer uygulamadan olduğu gibi aktarıldığından dolayı,diğerinde olup da sizin uygulamanızda mevcut olmayan alanlar ve form üzerinde de yer alan denetimlerde tanımlı olmayanlar mevcut.örneğin;Me.TANI adlı bir denetim olmadığı için,bu odaklanmayı (.setfocus) sağlayamıyor.

ayrıca,form üzerindeki denetim kutularında yeşil renk ile sol köşelerinde uyarı anlamında belirtildiği gibi,geçerli olmayan alan adları da söz konusu.

yapmanız gereken,hem tablodan hem de formdan gerekli incelemeleri yaparak,mevcut olmayan alan adlarını ve denetim kutuları adlarını kontrol ediniz ve olmayanların ya da değişmesi gerekenlerin hangileri olduğunu tespit edip bunları olması gerekenler ile değiştirerek,düzenlemeyi sağlayınız.

bir öneri olması adına,şu bilginin de paylaşılması gerekli görülmüştür:
lütfen,hem bu hem de sonraki uygulamalarınızda kod sayfasının ilk satırında yazan

Option Compare Database

ifadesinin bir altına

Option Explicit

ifadesini de dahil ediniz ki;herhangi bir hata aldığınızda hangi kod satırında ve neden dolayı olduğunu bilmeniz ve size yol göstermesi adına imkan sağlayınız.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#3
(21/03/2015, 17:59)atoz112 yazdı: ...
tşk ederim uyarılarınız için araştırdım bualamdım yeniden baştan yapmaya çalıştım artık takıldığım yerlerde yardım talep ederim sizlerden
Cevapla
#4
sayın YuNuSEmReN,

bahsettiğiniz talebinize yönelik,uygulamanız incelendiğinde aşağıdaki hususlara dair bilgilendirme ve tavsiye niteliğinde
açıklamaların yapılması uygun görülmüştür.

YAPILAN HATALAR ve ÇÖZÜMLERİ

1) başka bir uygulamadan aktarmak sureti ile kendi uygulamanıza adapte etmeye çalıştığınız kodlarda hatalar söz konusu.
daha önceki mesajda da yapılan tavsiyelerde de belirtildiği üzere,yapacağınız her bir kod aktarma işlemlerinde,mutlaka bu kodlardaki alan ve denetim adı tanımlamalarını kendi uygulamanızdaki alan ve denetim adlarına göre düzenlemeniz gerekmektedir ki,doğru ve geçerli sonuçlar alıp hata uyarılarına maruz kalmayasınız diye.bunlara önemle ve özenle riayet etmeyi ihmal etmeyiniz lütfen.

diğer uygulamadan aktarılan Me.txtUNVANI denetim kutusunun adı bu şekilde iken,kendi uygulamanızda bu txt ibareleri iptal edilmiş şekilde Me.UNVANI olarak değiştirmişsiniz.dolayısı ile de,bu denetimler bulunamadığı için de her bir bu ibareli denetimde hata uyarısı verecektir.

bu sorunu düzeltmeniz için,kod sayfasında iken;CTRL + A tuşlarını kullanarak tüm kodları seçili duruma getiriniz ve ardından üst menüden EDİT-REPLACE satırını seçiniz ve çıkan pencerede üst kısma txt yazınız ve alt satırı da boş bırakınız ve son olarak da,sağ yandaki REPLACE ALL butonuna basarak BÜTÜN txt ibarelerini iptal ediniz.

2) FRM_CARI adlı formunuzu tasarım olarak açıldığında fark edilmiştir ki,Sürücü Adı ve Soyadı ile Pasaport No metin denetim kutularının sol üst köşelerinde yeşil renk ile uyarısı görülen ilgili denetim kutularının ÖZELLİKLER-VERİ-DENETİM KAYNAĞI satırında hatalı yazım yanlışından dolayı geçersiz kalmışlardır.bu sorunu düzeltmeniz için,her iki denetim kaynağına doğru alan adı seçimleri belirtmelisiniz.SURUCUADISOYADI,PASAPORTNO olarak.

3) adapte etmeye çalıştığınız diğer uygulamadaki kodları ve formundaki denetim kutusunun adlarını kontrol ederek,Me.TASI.SetFocus ifadesi için kullanılan Me.TASI adlı denetimin hangisi olduğunu ve kendi uygulamanızda hangi denetime denk geldiğini tespit edip,bu denetimin adını kendi denetiminizin adı ile değiştiriniz.

4) hem tablonuzdaki alan adlarında rs!ADISOYADI işlemini sağlamak için hem de formunuzdaki denetim kutularında Me.txtADISOYADI (ya da,Me.ADISOYADI) denetimi bulunmadığı için;kodlar içerisinde yer alan rs!ADISOYADI ile Me.txtADISOYADI ibarelerinin yer aldığı bütün ifadeleri kullanımı olmadığı için iptal edebilirsiniz.

5) FRM_CARI adlı formunuzun üzerindeki kaydetme işlemleri için kullanmayı istediğiniz butonun adı Komut67btnKaydet olarak kalmış.fakat,kod sayfasında ise,btnKaydet olarak mevcut.bu da,hata uyarısı verecek demektir,adlandırma hatası dolayısı ile.denetimin adını btnKaydet olarak değiştiriniz.

6) FRM_CARI adlı formunuzun üzerindeki PASAPORTNO alan değerinin yazılacağı denetim kutusunun adını PAPAPORTNO olarak yazmışsınız.bunu,PASAPORTNO olarak değiştiriniz.
çünkü;kodlarınızda bu şekilde tanımlı olduğu için,hata verecektir.

7) FRM_CARI adlı formunuzun üzerindeki Ehliyet Tarihi alan değerinin yazılacağı denetim kutusunun adını EHLTARIHI olarak yazmışsınız.bunu,EHLITARIHI olarak değiştiriniz.çünkü;kodlarınızda bu şekilde tanımlı olduğu için,hata verecektir.

8) FRM_CARI adlı formunuzun üzerindeki Ehliyet Tarihi alan değerinin yazılacağı denetim kutusunun adını KREDIKARTADSOYADI olarak yazmışsınız.bunu,KREDIKARTIADSOYADI olarak değiştiriniz.çünkü;kodlarınızda bu şekilde tanımlı olduğu için,hata verecektir.

son olarak,sayın YuNuSEmReN,

5.maddeden sonrası durumlar için bir kez daha önemle tekrarlamakta fayda var.lütfen,bir başka uygulamadan kodlarını ya da denetimlerini aktarmak üzere,kendi uygulamanıza adapte etmek istediğinizde,
MUTLAKA;kodlarda yazılı olan ALAN ADLARINI ve DENETİM ADLARINI kendi uygulamanızdaki tablo ve form ile karşılaştırıp,düzeltilmesi veya değiştirilmesi ya da çıkartılması gerekenleri tespit edip gerekli yapılandırmaları kontrol ederek,doğru sonuç vermesini sağlayınız.

EK'te;bütün bu bahsi yapılan hususlara yönelik olarak düzeltmeleri yapılmış halde tekrar hazırlanan örnek uygulama mevcuttur.inceleyebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:

UYGULAMANIZDA BU DÜZELTME İŞLEMLERİ SADECE ALAN ADI VE DENETİM KUTULARI ÜZERİNEDİR.BUNLARIN DIŞINDA KALAN DİĞER KODLAMALAR (BUTON İÇERİKLERİ YA DA DİĞERLERİ) İLE İLGİLİ HERHANGİ BİR ÇALIŞMA VEYA DÜZELTME YAPILMAMIŞTIR.Bilginize.

iyi çalışmalar,saygılar.
.rar POWERCARI-ATOZ.rar (Dosya Boyutu: 57,75 KB | İndirme Sayısı: 6)
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla
#5
atoz112 çok tşkler ederim ilginiz için
Cevapla
#6
sayın YuNuSEmReN,


paylaşılan bilgilendirmeler ve örnek uygulama ile sorununuz çözüme ulaştırıldıysa,
konunuzun;
Cevaplanmış Sorular Kategorisi'ne aktarılıp kapatılmasına yönelik olarak,buradan talepte bulunabilirsiniz.bilginize.


iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task