Skip to main content

AccessTr.neT


Global Değişkene Atana Değeri Sorguda Gösterme

Global Değişkene Atana Değeri Sorguda Gösterme

Çözüldü #1
merhaba arkadaşlar,
global değişkene atanan bir değeri sorguda nasıl gösterebilirim.

[Resim: do.php?img=16622]
Cevapla
#2
Global değişkeni tasarım modunda sorguda kullanmanız mümkün değildir.
Me.Form.RecordSource = "SELECT * FROM tblVeriler WHERE AlanAdi = '" & YeniDeger & "';" 
gibi kod içinde kullanmanız mümkün ancak tasarım modunda doğrudan kullanabilmeniz mümkün değil. Bunun yerine sorgunuzu tasarlarken bir parametre kullanarak benzer sonucu edebilirsiniz. Tasarım modunda Parametre düğmesine tıklarsanız Parametre Penceresi açılacaktır. Parametre adı olarak YeniDeger gibi bir ad verip ve tür olarak Text seçerek Tamam'ı tıklarsanız sorgu tasarımı içinde, kullanıcıdan alınacak değeri temsil eden [YeniDeger] ifadesini kullanabilirsiniz. Tabi burada Text türünü sizin örneğiniz bazında belirttiğimi unutmamak gerekli.
SELECT *FROM tablonuz WHERE AlanAdi = [YeniDeger];
gibi. Bu durumda sorgu çalıştırıldığında otomatik olarak [YeniDeger] parametresini kullanıcıdan girmesini isteyen bir Inputbox açılacaktır.
Cevapla
#3
yanlış soru sormuş olmayayım. global değişkenin zaten kod için de belirlenmiş olduğunu, sadece sorguda  belirli olan global değişkenin çağırılması olarak sormak istemiştim.

bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.
Cevapla
#4
Global değişkeni tanımlamaktaki amacınız nedir? Örneğin x modülünüzde kullanıyorsunuz ancak diğer y modülünüzde de kullanmak istiyorsunuz, bu durumda global değişken tanımlarsınız. Global olarak tanımladığınız değişkeni  kodunuzda, modülde, prosedürde veya classta kullanabilirsiniz. Örneğiniz bazında yenideger adlı bir global değişken tanımlamış olmakla bunu kod içinde yenideger ifadesi ile kullanabilirsiniz. Paylaşmış olduğunuz görüntü sorgu tasarım ekranı olduğundan doğrudan Sql deyimi yazmak yerine tasarım üzerinde kullanmaya çalıştığınız için açıklama yapmak gereği duydum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task