Skip to main content

AccessTr.neT


İnternet Explorer Bildirim Gelince Sesli Alarm.

İnternet Explorer Bildirim Gelince Sesli Alarm.

Çözüldü #1
Merhaba,
  Şöyle birşey yapmak istiyorum. Bilgidayarlarımdan birindeki daima açık olan İnternet explorerda bir program mevcut. Bu programa bildirim geldiği zaman sesli şekilde uyarılmam  gerekiyor. Bildirim gelir  gelmez bilgisayara müdahale etmem gerekiyor. Bilgisayarın ekranında herhangi bir hareketlilik olduğunda tarafımı  sesli şekilde uyarıcak bir program ihtiyacım var basit bir şekilde kodlama yapma imkanım var mı ?

Engin tecrübelerinizi bekliyorum.
Cevapla
#2
Bunu Access ile yapmak istiyorsanız düşündüğünüz gibi basit bir şekilde yapmak mümkün değil son derece komplike bir çalışma yapılması gerekir ve efektiflik noktasında soru işaretleri ile karşılaşırsınız. Internet Explorer veya MSEdge'de Vba kodlaması yapmak çok daha pratik olacaktır ancak bu yönde geliştirilmiş extension paketleri varken bu tip bir çalışmaya emek harcamak ne kadar gereklidir?
Cevapla
#3
(26/07/2022, 20:48)atoykan yazdı: Bunu Access ile yapmak istiyorsanız düşündüğünüz gibi basit bir şekilde yapmak mümkün değil son derece komplike bir çalışma yapılması gerekir ve efektiflik noktasında soru işaretleri ile karşılaşırsınız. Internet Explorer veya MSEdge'de Vba kodlaması yapmak çok daha pratik olacaktır ancak bu yönde geliştirilmiş extension paketleri varken bu tip bir çalışmaya emek harcamak ne kadar gereklidir?
Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim kullandığım program mecburen internet explorer uyumlu olduğu için şuan için internet explorer da yapmam gerek ama şu şekilde de olabilir mi ekranda herhangi bir hareketlilik olduğu zaman pc alarm çalsın bunı internette de bulamadım.
Cevapla
#4
Yapmak istediğiniz iş 2 şekilde yapılabilir:
  1. Windows api scriptleri kullanarak push notification verisi okunmak sureti ile
  2. Ekranı sürekli scan ederek OCR desteği ile değişiklik durumlarını yorumlatmak sureti ile

her iki şekilde de ciddi bir kodlama bilgisi ve windows api scriptlerine hakimiyet gerekir. Ancak Access gibi Microsoft programlarının birincil amaçları bu tip çalışmalar olmadığından mimari yapısı itibarı ile bu kodlamaların efektif performansı ihtiyaçlar noktasında %100 memnuniyet sağlamayacaktır. Kaldı ki kullanmakta olduğunuz programın -ne kadar süre ile kullanılacağı, amacı, dili, tekniği vs. tüm teknik detaylarından hariç olmak üzere- internet explorer uyumluluğu çok yakın zamanda değişecektir zira end of life olmuş bir yapıdan bahsediyoruz programınız ticari bir uygulama ise buna yönelik bir güncelleme büyük ihtimalle gelecektir, özel olarak yazılmış bir uygulama ise bu yönde bir revizyon yapılmasının sağlanması gerekir kanaatindeyim.
Cevapla
#5
Öncelikle vakit ayırıp cevap yazmanız büyük incelim çok teşekkür  ederim. Program kurumsal olduğu için bizim söylememizle olacak birşey değil ve gözden kaçan ufak birşey büyük hatalara mal olabiliyor amacım bu hataları en dusuk seviyeye indirmek o browserda uyarı gelir gelmez benim alarm alıp browsera bakmam gerek java kullanmayı bılmıyorum ama böyle bir program ufak sa olsa yapabilen arkadaşımız olursa çok minnettar kalırım.
Cevapla
#6
Program kurumsal olduğu için sizin söylemenizle olacak şeydir bu. Netice itibarı ile siz bahse konu programın müşterisisiniz ve günün koşulları doğrultusunda bir revizyon veya iyileştirmeye ihtiyacınız varsa destek talebinde bulunmalısınız. Kaba tabiri ile ifade edecek olursak en basit hali ile "Lafınız paranıza geçer"; sonuçta bu iş için bir bedel ödüyorsunuz ve hizmetin eksikliğinin giderilmesini talep etmek en doğal hakkınız.

Bunun dışında bu tip bir programa illa sahip olmanız gerekiyorsa ya dışarıda yazdıracaksınız ya da kendiniz üzerinde çalışacaksınız. Bizim yardımcı olabileceğimiz sınırlar ne yazık ki bu kadar.

İyi çalışmalar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da