Skip to main content

AccessTr.neT


Visial Basic Kodlarını Derleme Yapamıyorum(Sorun Çözülmedi Ama Çözüme İhtiyaç Klmdı)

Visial Basic Kodlarını Derleme Yapamıyorum(Sorun Çözülmedi Ama Çözüme İhtiyaç Klmdı)

Çözüldü #1
Değerli Access üstadları. Ben eski delphi yazılımcısyım. Visual basicten çok anlamıyorum tam olarak sıfırdan proje yazamam ama ufak tefek yorumlama yaparım hatayı tespit edebilirim.  Delphiye ilk başladığımda accessi (mdb uzantılı) programlarımda veri tabanı olarak yıllarca kullandım. Salt acces kullanarak program yazmadım. Sacede veri tabanı işleviyle kullandım. Bazen Sql sorgulama kodlarını yaptırıp programa ekledim. Sonra firebird veri tabanına terfi ettim. Çok sevdiğim bir dostum (onun için yazdığım firebird veri tabanlı programım) benim programı kullanıyor. Sonra extra bir program ihtiyaç olmuş biri ile iletişime geçmiş ve bir program yazdırmış. Benim programım ile de birleşik çalışmakta. Veri çekip veri gönderiyor. Access üzerinden arka planda visial basic kodları var. Programı tam bitirmemiş. Sonra büyük ihtimal anlaşamamışlar program yarım kalmış.  Biten kısımlarda da bazı hatalar var. Benden rica etti bakıyorum. Yalnız programda F11 ile ilgili ekranı açıyorum. Sonra sağ klik ile önce tasarım kısmına giriyorum sonra ilgili nesnenin olay kısmından kod kısmına geçiyorum. Hatalı yeri buluyorum düzeltme kodunu ekliyorum derleme yaptığımda hata alıyorum. Yalnız derleme dışında program normal çalışıyor. Niçin derleme yapmadığını anlayamadım. Aklıma tek gelen Access sürümleri. Hata bundan dolayı olur mu? aldığım hatanın ekran görüntülerini ekliyorum. Birinci resim run yaptığımda aldığım bilgi mesajı. Sonra Run diyerek devam ediyorum. Sonra run time error 3078 nolu (ikinci resim) hata mesajı çıkıyor. Debug yapınca üçüncü resimdeki hata çıkıyor. Currentconnection tablosu nedir? Programın tabloları içinde böyle bir tablo yok. Bu konuda bana yardımcı olabilecek üstadların yorumlarına, sihirli parmaklarına, desteklerine ihtiyacım var. Şimdiden destek olabilecek her arkadaşa canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.
Son Düzenleme: 30/07/2022, 01:26, Düzenleyen: baloglurecep.
Cevapla
#2
"currentconnections" adında bir tablonuz var mı?
delete from yerine delete * from yazarak dener misiniz?
Cevapla
#3
(29/07/2022, 00:38)berduş yazdı: "currentconnections" adında bir tablonuz var mı?
delete from yerine delete * from yazarak dener misiniz?

Değerli üstadım tablaların içinde böyle bir tablo yok. Araştırdığımda accessin kendi dosyalarıyla ilgili bilgiler çıkıyor. Sorunun kaynağı bu olmayan tablo gibi geliyor. Access dosyalarından, dll'lerden alıyor ama nereden bilemedim. Hatta bu tabloyu niçin kullandığını da anlayamadım. Önce tablo içeriğini silmiş sonra sorgulama yapmış...
Cevapla
#4
currentconnections bildiğim kadarıyla aktif bağlantıyı ifade eder
Cevapla
#5
Veritabanınıza bağlı bilgisayarları denetlemiş ve bağlantısını kesmeye yönelik bir çalışma yapılmış gibi görünüyor. Debug ettiğiniz alandaki sorgu hatalı ancak yapılmak istenen işi anlamak için detaylı bir inceleme yapmak gerekli. Yardımcı olmaya çalıştığınız arkadaşınızdan bu proje çalışmasının ne için yapıldığı hususlarında analist çalışması gibi detaylı bilgi almalısınız. Bu size algoritma noktasında detay olmasa bile genel fikir verecektir. Delphi pascal temeli üzerinden çalışmakta olduğundan onun kodlarına hakimseniz Vba terminolojisinde fazla zorlukla karşılaşmazsınız. Algoritma hakkında kabaca fikir sahibi olduğunuzda, sorguları inceleyerek detaylara ilişkin fikir sahibi olabilir bu çerçevede kodları revize etmeye yönelik çalışma yapabilirsiniz kanaatindeyim. Örnek ve algoritmaya ilişkin bilgi olmadan yardımcı olabiliceğimiz hususlar son derece sınırlı ve sadece fikir yürütmekten ibaret olacaktır.
Cevapla
Çözüldü #6
(29/07/2022, 00:07)baloglurecep yazdı: Değerli Access üstadları. Ben eski delphi yazılımcısyım. Visual basicten çok anlamıyorum tam olarak sıfırdan proje yazamam ama ufak tefek yorumlama yaparım hatayı tespit edebilirim.  Delphiye ilk başladığımda accessi (mdb uzantılı) programlarımda veri tabanı olarak yıllarca kullandım. Salt acces kullanarak program yazmadım. Sacede veri tabanı işleviyle kullandım. Bazen Sql sorgulama kodlarını yaptırıp programa ekledim. Sonra firebird veri tabanına terfi ettim. Çok sevdiğim bir dostum (onun için yazdığım firebird veri tabanlı programım) benim programı kullanıyor. Sonra extra bir program ihtiyaç olmuş biri ile iletişime geçmiş ve bir program yazdırmış. Benim programım ile de birleşik çalışmakta. Veri çekip veri gönderiyor. Access üzerinden arka planda visial basic kodları var. Programı tam bitirmemiş. Sonra büyük ihtimal anlaşamamışlar program yarım kalmış.  Biten kısımlarda da bazı hatalar var. Benden rica etti bakıyorum. Yalnız programda F11 ile ilgili ekranı açıyorum. Sonra sağ klik ile önce tasarım kısmına giriyorum sonra ilgili nesnenin olay kısmından kod kısmına geçiyorum. Hatalı yeri buluyorum düzeltme kodunu ekliyorum derleme yaptığımda hata alıyorum. Yalnız derleme dışında program normal çalışıyor. Niçin derleme yapmadığını anlayamadım. Aklıma tek gelen Access sürümleri. Hata bundan dolayı olur mu? aldığım hatanın ekran görüntülerini ekliyorum. Birinci resim run yaptığımda aldığım bilgi mesajı. Sonra Run diyerek devam ediyorum. Sonra run time error 3078 nolu (ikinci resim) hata mesajı çıkıyor. Debug yapınca üçüncü resimdeki hata çıkıyor. Currentconnection tablosu nedir? Programın tabloları içinde böyle bir tablo yok. Bu konuda bana yardımcı olabilecek üstadların yorumlarına, sihirli parmaklarına, desteklerine ihtiyacım var. Şimdiden destek olabilecek her arkadaşa canı gönülden teşekkürlerimi iletiyorum.
Desteğini esirgemeyen değerli arkadaşlar cevaplarınız, yorumlarınız ve hatta uzaktan bağlantı kurarak destek verenler oldu. Hepinize teşekkürlerimi iletiyorum. Projeyi yazan arkadaşın mantığını, çalışma şeklini tam olarak çözemedim. Neyi nerede niçin kullanmış çok belli değil.  Bir hatayı gideriyorum başkası çıkıyor. O yüzden projenin onarımını iptal ettik. Onarması sıfırdan yazmasından daha zor olacak. Projeyi yazdıran dostum da yenisini yazdırmak üzere projeyi bir firmaya vermiş. Buna ihtiyaç kalmamış. Tekrar herkese teşekkür eder saygılar dilerim.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task