Skip to main content

AccessTr.neT


LACCDB HATASI

LACCDB HATASI

Çözüldü #1
İş yerinde kullanmış olduğumuz acces tabanlı bir arşiv programımız var ve bu dosyaya paylaşım vererek iş yerimizdeki farklı bilgisayarlardan bu dosyaya ulaşabiliyoruz. Zaman zaman farklı iki bilgisayardan bu dosyanın aynı anda çalıştırılmaya çalışıldığı oluyor.

Bugün öğlen saatlerinde normal olarak çalıştığını gördüğüm arşiv programımıza akşam üstü giremez olduk, 185 megabayta yakın veri olan dosyamız sadece 1 kb olarak gözüküyor ve üzerinde bir kilit işareti var. Dosyaya çift tıkladığımda laccdb dosyası bulunamadı diyerek dosyayı açmıyor. 185 megabayte veri nereye gitti birden, iş yerimiz için çok önemli bilgiler var içerisinde bu sorunu nasıl düzeltebilirim acaba.
Cevapla
#2
geçmiş olsun Access acıldıgımda arka alanda o dediğiniz 1 kb lik üzerinde kilit resmi olan Access database dosyası boş bir dosyadır asıl dosya silinmiş çöp kutusunda yoksa veri kurtarma programları ile kurtarmaya çalışın ofis sürümü sanırım 2007 veya 2010 Access dosya uzantıları farklıdır *.accdb şeklinde aratın veya Access ismine göre arayın
Cevapla
#3
(19/03/2015, 22:20)simendifer yazdı: geçmiş olsun Access acıldıgımda arka alanda o dediğiniz 1 kb lik üzerinde kilit resmi olan Access database dosyası boş bir dosyadır  asıl dosya silinmiş çöp kutusunda yoksa veri kurtarma programları ile kurtarmaya çalışın ofis sürümü sanırım 2007 veya 2010 Access dosya uzantıları farklıdır *.accdb şeklinde aratın veya Access ismine göre arayın

Çöp kutusuna baktım ama yoktu olmadı recovery programı ile aratayım, accdb olarak mı aratıcam yoksa Access dosyası olarak mı aramam lazım.
Cevapla
#4
*.accdb aratırsan tüm silinen Access dosyalarını bulur prg nin ismi le aratırsan sadece o Access i bulur
Son Düzenleme: 19/03/2015, 22:30, Düzenleyen: simendifer.
Cevapla
#5
(19/03/2015, 22:29)simendifer yazdı: *.accdb aratırsan tüm silinen Access dosyalarını bulur prg nin ismi le aratırsan sadece o Access i bulur

çok teşekkürler, yarın deniycem tavsiyelerinizi.
Cevapla
#6
sayın serocan39,

sayın simendifer bey'in bilgilendirmelerine bir katkı olması adına,

.laccdb dosyası;
çoğu zaman Access 2007 sürümü ile ilgili geçici bir veritabanı kilit dosyasıdır.veritabanı uygulamaları ile kullanılan unsurlara yönelik bilgiler içerir.eş zamanlı kullanıcı ile yazmayı veya silmeleri önlemek içindir.ACCDB dosyasıyla aynı ada sahiptir.

aynı hususlar; .mdb veritabanı açıldığında da geçerlidir.burada da, .ldb uzantısı ile geçerlilik kazanır.bu uzantılı dosyalar,asıl uygulama kapatıldığında otomatikman silinir.

eğer kullandığınız uygulamanızın yer aldığı klasörde .laccdb ya da .ldb uzantılı ve uygulamanız ile aynı adlı bir dosya mevcutsa,bunun nedeni;uygulamanızın kullanımı esnasında oluşan bir hatadan,çakışmadan veya sorundan dolayı ana uygulama kilitlenme konumuna geçmiş ve bundan dolayı da bu harici dosyayı klasör içerisinde gösterir duruma getirmektedir.

BAŞLAT BAR ÇUBUĞU üzerine sağ tuş ile tıklayıp WINDOWS GÖREV YÖNETİCİSİ penceresini açınız.İŞLEMLER sekmesinden MSACCESS.EXE uygulaması mevcut görülecektir.bunun üzerine sağ tuş ile tıklayınız ve İŞLEMİ SONLANDIR ile işlemi sonlandırıp uygulamayı kapatınız.ardından da,uygulamanızın yer aldığı klasördeki
.laccdb uzantılı dosyayı siliniz.ve .accdb uzantılı dosyanızı tekrar kullanıma devam ediniz.

.laccdb uzantılı dosyayı çalıştırmanız gereksizdir.zaten,bu dosya bulunamadı uyarısı verecektir,sizin de belirttiğiniz gibi.

son olarak,uygulamanızı paylaşıma sunarken,doğru ve güvenilir paylaşım konusunda gerekli araştırmalarda bulunarak,
eş zamanlı kullanımların nasıl olması gerektiğine dair incelemelerde bulununuz.bilginize.

iyi çalışmalar,
saygılar.
Herkes, kendisinin AR-GE'cisidir...


Konulara eklenen Uygulama içeriğine yönelik Tavsiyeler
Alt Form Denetim Değerlerine ulaşma ve Alt Form Güncelleme
Kapatırken Düzenle (Compact On Close) Seçeneğinin İşaretlenmesi Hakkında
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task